"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

Facebook Twitter E-mail

Insektpol tlo

Dezynsekcja i fumigacja archiwaliów

Aby zadbać o odpowiednie warunki przechowywania zbiorów archiwalnych na wstępie należy przeanalizować przyczyny powodujące niszczenie dokumentacji archiwalnej.

dezynsekcja archiwum

Przyczyny niszczenia zasobów archiwalnych przez owady

Aby zadbać o odpowiednie warunki przechowywania zbiorów archiwalnych na wstępie należy przeanalizować przyczyny powodujące niszczenie dokumentacji archiwalnej. Wyróżnia się przyczyny: fizykochemiczne (światło, temperatura, wilgotność, gazy spalinowe i bojowe), biologiczne (mikroorganizmy) i mechaniczne (działanie sił podczas przechowywania i użytkowania archiwaliów). Pył, kurz, piasek oraz pożary i powodzie również przyczyniają się do niszczenia zbiorów archiwalnych. W rzadko sprzątanych magazynach bibliotecznych i archiwalnych, muzeach lub innych miejscach składowania znacznej ilości starego papieru, gdzie brak jest częstych przeglądów mogą pojawić się owady, atakujące często bezcenne egzemplarze.

Owady w archiwach

Duża wilgotność oraz wysoka temperatura w miejscach przechowywania zasobu archiwalnego sprzyjają pojawianiu się owadów. Często zdarza się, że do magazynów i archiwów przenoszą się poprzez kontakt z aktami już zarażonymi przez owady, a także mogą przedostawać się przez otwarte okna, wentylatory lub rury kanalizacyjne. W archiwach owady chętnie atakują księgi, w których potrafią żerować niezauważalnie nawet przez kilka lat. Najczęściej występującą u nas grupą owadów, niszczącą zbiory archiwalne są chrząszcze.

Wyróżnia się trzy gatunki chrząszczy, żerujących w księgach:

- Chrząszcze żerujące w warstwach kleju: żywiak chlebowiec, kołatek, świdrzyk cygarowiec. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest żywiak. Pożywieniem larwy żywiaka jest skrobia, znajdująca się w kleju. Zjadając klej larwy uszkadzają również inne elementy ksiąg, jak pergamin i skórę.

- Chrząszcze żerujące w drewnianych oprawach ksiąg: spuszczel pospolity, kołatek domowy, wyschlik grzebykorożny

- Chrząszcze rozwijające się w bloku książki, powodując zniszczenia kartek (Nicobium castaneum, Nicobium hirtum)

W Polsce występuje wiele innych owadów (m.in. rybik cukrowy, pustosz wypuklak, karaczan), które „zjadają” wszystkie organiczne części dokumentu, które są w stanie przyswoić.

Dezynsekcja dokumentów archiwalnych

Wśród zabiegów zapobiegających niszczycielskiej działalności owadów żerujących w dokumentach archiwalnych jest dezynsekcja. Polega ona na zwalczaniu szkodników we wszystkich fazach rozwoju przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Wyróżnia się trzy rodzaje dezynsekcji dokumentów: jednostkową, grupową i ogólną.

Dezynsekcja jednostkowa stosowana jest w przypadku pojedynczego dokumentu, w którym istnieje podejrzenie występowania lub zaobserwowano ślady żerowania owadów w postaci małych otworków wejściowych, wydrążonych przez larwy owada.

Dezynsekcja grupowa dotyczy zabiegów stosowanych wobec grupy dokumentów zagrożonych niszczeniem lub już zaatakowanych przez owady. Bywa, że są to zespoły ksiąg transferowane z wypożyczalni do magazynu lub zespół dokumentów nowo wprowadzonych do zbioru, w których stwierdzono istnienie żerujących owadów.

Dezynsekcja ogólna obejmuje łącznie wszystkie dokumenty zgromadzone w magazynie oraz wyposażenie magazynu.

Dezynsekcja może być przeprowadzana przy pomocy preparatów chemicznych w postaci stałej. Taki zabieg wykonuje się poprzez rozsypywanie środków owadobójczych na krawędziach półek i regałów, co stanowi barierę dla owadów przed przedostaniem się do umieszczonych tam dokumentów. Takim środkiem jest preparat DDT - dwuchloro-dwufenylotrójchloroetan, który w Polsce funkcjonuje pod nazwą „azotoks” lub pochodny „tritoks”. Można je aplikować również w formie płynnej w formie oprysku, lecz nie bezpośrednio na dokument tylko na podłogi magazynów i pustych półkach. Środki te działają toksycznie na owady, jednak preparaty w postaci płynnej są łatwopalne, a w dużych stężeniach stają się niebezpieczne dla człowieka.

Najskuteczniejszą wśród metod dezynsekcji, a zarówno bezpieczną dla dokumentów jest metoda gazowania. W zależności od potrzeb stosuje się gazowanie w odpowiednich szczelnie zamykanych szafach, w komorze próżniowej lub całych pomieszczeń.

Gazowanie przy pomocy komory próżniowej

Gazowanie w komorze próżniowej jest dotychczas najnowocześniejszą metodą zwalczania szkodliwych owadów, a jednocześnie daje gwarancję skuteczności. Proces ten rozpoczyna wprowadzenie do wnętrza komory zespołu dokumentów i jej hermetyczne zamknięcie, po czym następuje wypompowywanie powietrza. Otrzymane podciśnienie odgrywa ważną rolę w całym zabiegu, gdyż przyczynia się do niszczenia owadów. Po wypompowaniu powietrza, do komory wprowadza się gaz, będący mieszaniną tlenku etylenu i dwutlenku węgla, do wyrównania ciśnienia. Przy uzyskanym podciśnieniu, gaz bez przeszkód przenika do ciasno ułożonych dokumentów. Po upływie 3-4 godzin wypompowuje się gaz. Następnie można otworzyć komorę próżniową i przełożyć dokumenty na właściwe miejsce.

 

TAGI: Dezynsekcja Archiwaliów Gdańsk, Fumigacja archiwum, Fumigacja Warszawa, Firma fumigująca archiwa, Komora fumigacyjna, Archiwalia dezynfekcja,

 


Data Publikacji: 2016-12-20 18:56:00, Insektpol,


Ocena: 5/5 - 67 Głosów

Poleć innym ten artykuł:

Facebook Twitter E-mail

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 693 707 762
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 795 030 222
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Bełchatów:

tel: +48 533 342 998
e-mail: belchatow@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.plPokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018

dezynfekcja Iława, fumigacja Gdańsk, dezynsekcja Lubawa, deratyzacja Warszawa, Usługi Ozonowania w Olsztynie, Odkomarzanie Ostróda, deratyzacja Mrągowo, Osuszanie Olsztyn, haccp Grudziądz, program zwalczania szkodników, dezynfekcja kurników Żuromin, Fumigacja drewna, ozonowanie Toruń, Zwalczanie pluskiew Gdańsk, zwalczanie kun, deratyzacja mazowieckie, Dezynsekcja gazowa Gdynia, odpluskwianie Sopot, odławianie dzikich zwierząt Elbląg, sprzątanie po zgonie Malbork, firma ddd Tczew, sprzątanie po zmarłych Bydgoszcz, ochrona przed ptakami Szczytno, Barczewo, maty dezynfekcyjne Ełk, Program zwalczania szkodników, likwiadacja gniazda os, zwalczanie karaluchów, fumigacja gazowa Szczytno, Tępienie Warszawa, robaki w domu, Mińsk Mazowiecki, insekty w drewnie, Siedlce, Skuteczna dezynfekcja, Dzałdowo, Dezynsekcja gazowa, Osuszanie po zalaniu, Biskupiec, likwiadacja grzyba, Braniewo, Fumigacja palet, Odstraszanie ptaków, Nidzica, Odławianie gołębi, Fumigacja gazowa, Ozonowanie Warszawa

PHP: 0,9176 s | cache. Projekt i wykonanie: 102design.pl profesjonalne strony WWW