mr wki faraona zdj cia

Mrówkowate – Mrówki

Mrówki są wyjątkowo liczną grupą owadów. Występują na niemal całym świecie. W Polsce żyje około 100 gatunków mrówek. Spośród wielu gatunków mrówek występujących w Polsce szczególnie dużym problemem są mające bardzo niewielkie rozmiary mrówki faraona, które będą głównymi bohaterami naszego artykułu. Napiszemy w nim czym są mrówki faraona, skąd się wzięły mrówki faraona, kiedy mrówki faraona pojawiły się w Polsce, jak wyglądają mrówki faraona, jak wygląda mrówka faraona, jak wygląda faraonka, jak wyglądają faraonki, gdzie są gniazda mrówek faraona, gdzie mrówki faraona zakładają gniazda, jak zwalczyć mrówki faraona, jak wytępić mrówki faraona, jak zniszczyć mrówki faraona, jak się pozbyć mrówek faraona, jak się pozbyć faraonek, jak zwalczyć faraonki i jak wytępić faraonki. Napiszemy również o innych gatunkach mrówek powodujących straty dla człowieka. Na koniec artykułu opiszemy domowe sposoby na mrówki i profesjonalne sposoby na mrówki.

Społeczeństwa mrówek

Mrówki żyją w wysoce zorganizowanych społecznościach podzielonych na kasty różniące się pod względem morfologii i rodzaju zadań realizowanych przez ich przedstawicieli. Rozmnażaniem i zakładaniem nowych gniazd zajmują się nieliczne królowe. Najliczniejsze i najczęściej widywane przez ludzi są robotnice do obowiązków których należy między innymi zdobywanie pokarmu oraz opieka nad królową i larwami.

Czym są mrówki faraona 

Mrówki faraona (Monomorium pharaonis) znane również jako faraonki to synantropijny i kosmopolityczny gatunek mrówek zaliczany do rodziny Myrmicinae.


Masz problem z mrówkami? Jesteśmy specjalistami w zwalczaniu mrówek. Masz pytania? Zadzwoń tel. +48 505 177 654 lub napisz na biuro@insektpol.pl


Skąd pochodzą mrówki faraona ?

Niestety nie wiadomo z całkowitą pewnością skąd pochodzą mrówki faraona. Różne źródła podają, że pochodzą one z Indonezji, Zachodniej Afryki lub Ameryki Południowej niemniej za najbardziej prawdopodobną ojczyznę mrówek uważane są Indie. Prawdopodobnie z Indii mrówki faraona trafiły do Afryki Zachodniej na pokładzie okrętu. Pierwsze pojawienie się mrówek faraona w Europie zawdzięczamy Francuzom, który przywieźli je ze sobą podczas powrotu z Egiptu po kampanii wojennej w 1798 roku. Prawdopodobnie od tego czasu mrówki faraona wielokrotnie były ponownie przywożone do Europy z krajów bliskiego wschodu przez wracających stamtąd podróżnych.

Mrówki faraona w Polsce 

Na terenie Polski mrówki faraona pojawiły się w XIX wieku, ale podejrzewa się, że populacje faraonek, które występowały w tym czasie w Polsce mogły nie przetrwać do dzisiaj. Mrówki faraona ponownie pojawiły się na terenie Polski w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Podejrzewa się, że mogły one przybyć w bagażach Polaków przyjeżdżających z zagranicy lub w paczkach albo towarach przywiezionych do Polski statkami w tym okresie.

Jak wyglądają mrówki faraona ?

Mrówki faraona mają stosunkowo niewielkie rozmiary. Są brązowo- rude lub żółtawo rude. Oczy mrówek faraona są dość małe. Mają one sześć lub osiem przyoczek. Stylik dwuczłonowy. Czułki faraonek składają się z dwunastu elementów. Trzy ostatnie spośród nich są zgrubione i układają się w buławkę.

  • Królowe mrówek faraona mają do 4 milimetrów długości. Są one nieznacznie ciemniejsze od robotnic.
  • Samce mrówek faraona osiągają 2 milimetry długości. Są czarne i mają żółtawe czułki i odnóża.
  • Robotnice mrówek faraona mają do 2,5 milimetrów długości.

Podobieństwo mrówek faraona do mrówek złodziejek

Pod względem wyglądu mrówki faraona przypominają mrówki złodziejki (Solenopsis fugax). Gatunki te można odróżnić od siebie po budowie czułek. Czułki mrówek złodziejek składają się z dziesięciu segmentów podczas gdy czułki mrówek faraona jak już wspominaliśmy składają się z dwunastu segmentów.

Rozmnażanie się i rozwój mrówek faraona

Rozwój robotnicy mrówek faraona od stadium jaja do stadium dorosłej mrówki trwa około 38 dni. Charakterystyczną cechą mrówek faraona jest duża ilość królowych. W pojedynczej kolonii mogą być ich nawet dwa tysiące podczas gdy u wielu gatunków mrówek w pojedynczej kolonii jest tylko jedna królowa. Kolonie mrówek faraona mogą składać się z wielu gniazd. Rójka mrówek faraona odbywa się wewnątrz gniazd. Mrówki faraona szybko się rozmnażają. Pojedyncze gniazdo mrówek faraona w ciągu trzech lat może opanować kilkunastopiętrowy blok.

Mrówki faraona w domu? – Gdzie mrówki faraon zakładają gniazda.

Istnieje kilka warunków, które powinno spełniać miejsce, które będzie idealne dla założenia gniazda przez mrówki faraona. Po pierwsze powinna w nim panować odpowiednia temperatura i wilgotność. Idealna wilgotność dla założenia gniazd przez mrówki faraona to 80 %, a temperatura to od 25 do 30 stopni Celsjusza. Powinno ono znajdować się również w niewielkiej odległości od miejsc stanowiących źródła pożywienia i wilgoci niezbędnych dla faraonek czyli od kuchni lub łazienek. Mrówki faraona nie oddalają się od swojego gniazda na odległość większą od kilku metrów. Mrówki faraona przybyły do Polski z cieplejszych niż Polska rejonów świata. W związku z tym mrówki faraona są wysoko wrażliwe na działanie niskich temperatur dlatego wybierają na swoje gniazda miejsca w których jest ciepło na przykład nasze mieszkania. Z gniazd robotnice wyruszają na poszukiwania pokarmu w trakcie których to poszukiwań najczęściej dochodzi do zauważenia przez nas tych owadów.

Gniazda mrówek faraona najczęściej znajdują się w miejscach trudno dostępnych dla człowieka takich jak na przykład piwnice lub przestrzenie znajdujące się pomiędzy ścianami. Niewielkie rozmiary mrówek faraona umożliwiają im łatwe przedostawanie się przez najmniejsze nawet szczeliny. Gniazda mrówek faraona często możemy znaleźć w mieszkaniach znajdujących się w blokach, które powstały w technologii wielkiej płyty. Tego typu budowle stanowią idealne środowisko dla mrówek faraona. Mrówki faraona po pojawieniu się w Polsce w latach pięćdziesiątych masowo przeprowadzały się do bloków wykonanych w tej technologii. Często były one niestarannie wykończone w związku z czym było w nich wiele szczelin umożliwiających mrówkom faraona przechodzenie do kolejnych mieszkań.

Skąd pochodzi nazwa mrówek faraona

Swoją nazwę podobnie jak jest to w przypadku wielu powszechnie występujących gatunków owadów mrówki faraona zawdzięczają Linneuszowi. Nazwał on je tak ponieważ przybyły one do Europy z Egiptu którego władców w przeszłości nazywano faraonami.

Co jedzą mrówki faraona ?

Mrówki faraona lubią zwłaszcza pokarmy charakteryzujące się dużą zawartością białka. Niewielkie rozmiary mrówek faraona sprawiają, że pożywić się mogą one nawet bardzo niewielkimi, niezauważalnymi przez ludzi drobinami pożywienia. W przypadku znalezienia pokarm przez pojedynczą mrówkę natychmiast oznacza ona prowadzącą do niego drogę za pomocą feromonów co prowadzi do szybkiego pojawienia się w danym miejscu dużych ilości mrówek faraona.

Mrówki faraona często atakują inne gatunki owadów. Ich ofiarami padają zwłaszcza jaja i larwy. Dorosłe osobniki atakowane są tylko w przypadku osobników zbyt słabych aby się bronić. Mrówki faraona zjadają też zwłoki owadów martwych.

Mrówki faraona szkodliwość

Mrówki faraona powodują liczne straty. Niszczą żywność i przenoszą chorobotwórcze bakterie oraz inne mikroorganizmy. Ukłucia mrówek faraona prowadzą do powstawania zakażeń i alergii.

Ścieżki feromonowe mrówek faraona

Mrówki faraona podobnie jak jest to w przypadku innych gatunków mrówek często poruszają się gęsiego czyli jedna za drugą. W zasadzie równie dobrze moglibyśmy powiedzieć, że to gęsi poruszają się mrówczego, gdyby nie to, że postanowiliśmy nazywać poruszanie się jeden za drugim poruszaniem gęsiego, a nie mrówczego. Trasa którą wędrują mrówki faraona wyznaczana jest przez feromony zostawiane przez robotnice, które wracają do gniazd ze znalezionym pokarmem. Po wyczerpaniu się źródła pokarmu dochodzi do zaniknięcia ścieżki feromonowej w związku z czym mrówki przestają wędrować daną trasą.

Zwalczanie mrówek faraona – jak wytępić

Wielość królowych i ich szybki rozród czynią niemożliwym wyeliminowanie mrówek faraon poprzez zabijanie pojedynczych osobników tych owadów. W celu zwalczenia mrówek faraona konieczne jest przeprowadzenie zwalczania chemicznego za pomocą specjalistycznych środków przeznaczonych do zwalczania mrówek faraona. W tym celu najlepiej skorzystać z usług specjalistycznej firmy DDD oferującej zwalczanie mrówek faraona. Jeśli w danym bloku mrówki faraona znajdują się w wielu mieszkaniach zwalczanie mrówek faraona najlepiej przeprowadzić jednocześnie we wszystkich mieszkaniach w których wykryto ich obecność, a nawet we wszystkich mieszkaniach znajdujących się w danym bloku.


Masz problem z mrówkami w domu?

Skontaktuj się z nami tel. +48 505 177 654 lub napisz na biuro@insektpol.pl


Wytrzymałość mrówek faraona na zwalczanie

Jeśli w danym gnieździe mrówek faraona zginą wszystkie królowe robotnice zaczynają pielęgnować robotnice w ten sposób aby wyrosły na nowe królowe. Z jaj, które nie zostały zapłodnione rozwijają się samce. Oznacza to, że rozwój nowego gniazda może teoretycznie rozpocząć się od jednej robotnicy opiekującej się pojedynczym jajeczkiem. Z tego powodu zwalczanie mrówek faraona może  być bardzo trudne jeśli przeprowadzane jest ono przez niefachowców, a zwalczanie mrówek faraona powinno być przeprowadzane przez specjalistów w zwalczaniu mrówek faraona.

Inne gatunki mrówek w domach lub mieszkaniach

Oprócz mrówek faraona w domach lub mieszkania może pojawiać się również wiele innych gatunków mrówek na przykład:

  • gmachówki,
  • hurtnice,
  • mrówki darniowe
  • rudnice.

Wymienione gatunki mrówek w przeciwieństwie do mrówek faraona zakładają swoje gniazda poza domami lub mieszkaniami, a wewnątrz nich pojawiają się jedynie w celu poszukiwania pożywienia. Ulubionym pożywieniem mrówek są różnego rodzaju słodycze. Najczęściej pojawiają się one na parterach budynków.

Jeśli w danym domu lub mieszkaniu ilość odpowiedniego dla mrówek pożywienia jest duża mogą one pojawić się w nim w dużych ilościach. Pojawieniu się dużych ilości mrówek sprzyja zwłaszcza rozsypany cukier oraz duże ilości słodkiej, niezabezpieczonej żywności.

Jak wspominaliśmy gniazda mrówek zwykle znajdują się na zewnątrz budynków. Oznacza to, że przedostać mogą się one do ich wnętrz jedynie poprzez szczeliny. W związku z tym aby pozbyć się mrówek z mieszkania powinniśmy pozatykać wszystkie znajdujące się w nim szczeliny na przykład poprzez pozaklejanie ich za pomocą gipsu.

Domowe sposoby odstraszania mrówek

Opracowano szereg humanitarnych domowych metod odstraszania mówek. Domowe metody odstraszania mrówek polegają głównie na rozkładaniu barier z wydzielających odstraszający mrówki zapach substancji lub przedmiotów. Najczęściej stosowanymi w tym celu substancjami lub przedmiotami są:

  • fusy od kawy prawdziwej lub zbożowej,
  • niedopałki papierosów nasączone spirytusem kamforowym,
  • terpentyną lub naftą,
  • zielone liście pomidorów,
  • gałązki lawendy lub bazylii,
  • spleśniałe cytryny proszek do pieczenia,
  • cynamon,
  • sól,
  • pieprz,
  • wazelina,
  • sok z cytryny,
  • olejki lub liście mięty,
  • kreda,
  • ocet,
  • soda oczyszczona zmieszana z cukrem pudrem,
  • wazelina,
  • wrotycz,
  • majeranek,
  • siekana pietruszka,
  • pieprz ziołowy,
  • terpentyna,
  • węgiel drzewny lub roztwór płynu do naczyń z wodą.

Metody te cechują się pewną skutecznością w stosunku do wymienionych mrówek, ale nie odstraszą mrówek faraona, które nie wyniosą się z naszego mieszkania bo na zewnątrz jest dla nich za zimno. Nie są to w związku z tym dobre metody na odstraszanie mrówek faraona.

Straty powodowane przez mrówki na terenie ogrodów

Mrówki obok szkód wyrządzanych w domach wyrządzają również liczne szkody na terenie ogrodów. Uszkadzają drewniane elementy budynków poprzez budowanie gniazd w ich wnętrzach, zanieczyszczają żywność, przesuszają ziemię poprzez drążenie w niej korytarzy i budowanie gniazd, odkrywają kłącza i bulwy roślin. Ponieważ mrówki opiekują się mszycami powodują osłabienie zasiedlonych przez mszyce roślin.  Podczas poszukiwań nektaru niszczą kwiaty i pąki. Poprzez budowanie gniazd w drewnie powodują uszkadzanie drzew. Podczas suszy mrówki ogryzają pędy wierzchołkowe roślin.


Profesjonalne zwalczanie mrówek!

Skontaktuj się z nami tel. +48 505 177 654 lub napisz na biuro@insektpol.pl