"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

facebookgoogle plustwitteremail

Insektpol tlo

Zwalczanie kleszczy

Kleszcze to zwierzęta które zawsze stanowiły zagrożenie dla człowieka, ale w ostatnich latach zagrożenie z ich strony stale rośnie. Powodem tego stanu rzeczy jest ocieplanie się klimatu w związku z czym zimy w Polsce stają się coraz cieplejsze.

kleszcz zdjęcia

 

Kleszcz w ogrodzie?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematyką kleszczy. Napiszemy czym są kleszcze, dlaczego kleszcze są dla nas zagrożeniem, na jakich zwierzętach żerują kleszcze, jakie choroby przenoszą kleszcze, gdzie występują kleszcze, jak ochronić się przed kleszczami, co zrobić jeśli mamy kleszcza i jak wyciągnąć kleszcza

 

Wzrost zagrożenia ze strony kleszczy

 

Kleszcze to zwierzęta które zawsze stanowiły zagrożenie dla człowieka, ale w ostatnich latach zagrożenie z ich strony stale rośnie. Powodem tego stanu rzeczy jest ocieplanie się klimatu w związku z czym zimy w Polsce stają się coraz cieplejsze. Sprawia to, że kleszcze bywają aktywne nawet w styczniu, a ich larwy nie wymarzają zimą. Raz na kilka lat następuje wysyp kleszczy czyli rok w którym kleszczy jest szczególnie dużo. Wysypy kleszczy mają związek z ilością żołędzi w danym roku. Raz na kilka lat następuje rok w którym żołędzi jest wyjątkowo dużo. Więcej żołędzi to więcej żywiących się żołędziami myszy leśnych. Więcej myszy to więcej kleszczy i więcej boreliozy której rezerwuarem są myszy. Od momentu pojawienia się wysypu żołędzi do zwiększonej zachorowalności na boreliozę zazwyczaj mijają dwa lata. Zwiększona ilość żołędzi często występuje jednocześnie na dużym obszarze mogącym obejmować wiele krajów.

 

Gdzie występują kleszcze ?

 

Najwięcej kleszczy znajduje się na terenie łąk i zarośli znajdujących się na pograniczu lasów liściastych. Kleszcze aktywne są od marca do listopada. Najbardziej aktywne są w maju, czerwcu, wrześniu i październiku.

 

Czym się żywią kleszcze?

 

Kleszcze odżywiają się krwią. W trakcie swojego rozwoju przechodzą przez wiele stadiów rozwojowych. Przed każdym przeobrażeniem się kleszcze potrzebują posiłku złożonego z krwi. Kleszcze żerują na różnych gatunkach kręgowców najczęściej na ssakach i ptakach. Człowieka atakują przez przypadek.

 

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

 

Problemem z kleszczami nie jest fakt, że czasami wypijają one niewielkie ilości naszej krwi. Problem z kleszczami polega na tym, że przenoszą one liczne choroby zakaźne takie jak gorączka Q, borelioza, babeszjoza, bartoneloza, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu i riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Spośród wymienionych chorób na terenie Polski najpowszechniejsze są dwie choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza z Lyme. Szczególnie często występuje borelioza. W samym 2014 roku zgłoszono 14 000 przypadków tej choroby. Uniknięcie boreliozy jest w teorii proste. Nie należy przebywać w miejscach w których są kleszcze, a zamiast tego należy przebywać w miejscach w których kleszczy nie ma. Czasami jednak musimy, chcemy lub powinniśmy znaleźć się w miejscu w którym kleszcze są lub mogą być. Co wtedy? Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji powinniśmy podjąć działania zapobiegające ugryzieniom kleszczy. Najlepiej zastosować kilka metod jednocześnie.

 

Jak wyglądają ataki ze strony kleszczy ?

 

Kleszcze nie są typem zwierząt biegających za swoimi ofiarami. Ograniczają się do czekania aż potencjalny żywiciel sam pojawi się w ich pobliżu. Czekają na niego na trawie, liściach drzew i na zaroślach. Gdy wyczują ofiarę po prostu spadają na nią i chwytają się skóry lub odzieży po czym zaczynają poszukiwać miejsca odpowiedniego do wkłucia się. Kleszcze wkłuwają się w miejsca w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona na przykład pod pachą, pod kolanami w okolicach karku i nasady włosów.

 

Jak ochronić się przed kleszczami ?

 

Ochronienie się przed kleszczami nie jest skomplikowane. Należy nosić jasne, dobrze chroniące skórę ubrania. Z długimi rękawami, obcisłymi mankietami i wąskimi nogawkami włożonymi do skarpet. Cholewki butów powinny być na tyle duże aby wystawały nad poziom trawy.

Jednocześnie z odpowiednim ubraniem należy stosować odpowiednie preparaty odstraszające zawierające DEET lub permetryne.

 

Usuwanie kleszczy

 

Jeśli zauważymy kleszcza na naszej skórze należy go natychmiast usunąć. Aby nastąpiło to odpowiednio szybko należy dokładnie obejrzeć swoje ciało po każdym powrocie z miejsca w którym mogły występować kleszcze. Ze względu na fakt, że podczas ugryzienia kleszcze wydzielają substancje przeciwbólowe można przez wiele dni być nosicielem kleszcza lub kleszczy nie wiedząc o tym. Kleszcze usuwane są mechanicznie przy pomocy pęsety. W trakcie wyciągania kleszcza nie należy stosować ruchów rotacyjnych. Pęseta używana podczas zabiegu powinna być zdezynfekowana. Jeśli w trakcie odrywania kleszcza dojdzie do oderwania główki należy usunąć ją pęsetą lub igłą. Usuniętego kleszcza należy wyrzucić do toalety. NIGDY nie należy zgniatać palcami usuniętych kleszczy.

 

Zmniejszanie liczebności kleszczy

 

Co jeśli mieszkamy w miejscu, w którym kleszcze występują powszechnie? Czy możemy zrobić coś żeby było ich mniej? Jak najbardziej. Ponieważ żywicielami kleszczy są gryzonie należy zadbać by było ich mniej. Kleszcze często przenoszone są też przez zwierzynę płową. Liczebność kleszczy można zmniejszyć ograniczając jej dostęp do danego terenu na przykład poprzez jego ogrodzenie dzięki czemu dzika zwierzyna będzie miała utrudniony dostęp do okolic naszego miejsca zamieszkania. Ponadto należy regularnie kosić trawę i usuwać zarośla wokół domów leżących w pobliżu terenów leśnych.

 


 


Data Publikacji: 2017-06-22 17:36:00, Insektpol,

Poleć innym ten artykuł:

facebookgoogle plustwitteremail

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 693 707 762
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 795 030 222
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Bełchatów:

tel: +48 533 342 998
e-mail: belchatow@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.pl

Zwalczanie Kretów Warszawa

Odławianie Kun Gdańsk

Dezynsekcja Toruń

Dezynfekcja Warszawa

Ozonowanie Bydgoszcz

Zwalczanie Kretów Gdańsk

Zwalczanie Kretów

Ozonowanie

Dezynfekcja

Dezynsekcja

Odławianie Kun

Fumigacja

Gazowanie Zboża

Sprzątanie miejsc zgonu

Sprzątanie po zgonie

Usuwanie brzydkich zapachów

Odkomarzanie

Ochrona przed ptakami

Zwalczanie Gołębi

Odławianie Gołębi

Dezynsekcja Mieszkania

Ozonowanie Mieszkania

Zwalczanie Pluskiew

Zamgławianie ulv

Firma Zwalczająca szkodniki

Firma DDD

Zwalczanie Karaluchów

Zwalczanie Karaczanów

Zwalczanie Kleszczy

Zwalczanie kun

Zwalczanie kretów metody

Usuwanie zapachu kwasu masłowego

Neutralizacja zapachu kwasu masłowego

Zwalczanie mrówek

Zwalczanie Pluskiew domowych

Dezynsekcja archiwaliów

Fumigacja archiwaliów

Zwalczanie szkodników

Zwalczanie komarów

Fumigacja akt

Zwalczanie kretów

Zwalczanie kretów Warszawa

Zwalczanie kretów Gdańsk

Zwalczanie kretów Gdynia

Zwalczanie kretów Olsztyn

Zwalczanie kretów Ostróda

Zwalczanie kretów Brodnica

Zwalczanie kretów Grudziądz

Zwalczanie kretów Iława

Zwalczanie kretów Nowe Miasto Lubawskie

Zwalczanie kretów Bydgoszcz

Zwalczanie kretów Trójmiasto

Zwalczanie kretów Toruń

Zwalczanie kretów Malbork

Zwalczanie kretów Elbląg

Krety Zwalczanie

Krety Zwalczanie Warszawa

Krety Zwalczanie Gdańsk

Krety Zwalczanie Gdynia

Krety Zwalczanie Olsztyn

Krety Zwalczanie Ostróda

Krety Zwalczanie Brodnica

Krety Zwalczanie Grudziądz

Krety Zwalczanie Iława

Krety Zwalczanie Nowe Miasto Lubawskie

Krety Zwalczanie Bydgoszcz

Krety Zwalczanie Trójmiasto

Krety Zwalczanie Toruń

Krety Zwalczanie Malbork

Krety Zwalczanie Elbląg
Pokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018

dezynfekcja Iława, fumigacja Gdańsk, dezynsekcja Lubawa, deratyzacja Warszawa, Usługi Ozonowania w Olsztynie, Odkomarzanie Ostróda, deratyzacja Mrągowo, Osuszanie Olsztyn, haccp Grudziądz, program zwalczania szkodników, dezynfekcja kurników Żuromin, Fumigacja drewna, ozonowanie Toruń, Zwalczanie pluskiew Gdańsk, zwalczanie kun, deratyzacja mazowieckie, Dezynsekcja gazowa Gdynia, odpluskwianie Sopot, odławianie dzikich zwierząt Elbląg, sprzątanie po zgonie Malbork, firma ddd Tczew, sprzątanie po zmarłych Bydgoszcz, ochrona przed ptakami Szczytno, Barczewo, maty dezynfekcyjne Ełk, Program zwalczania szkodników, likwiadacja gniazda os, zwalczanie karaluchów, fumigacja gazowa Szczytno, Tępienie Warszawa, robaki w domu, Mińsk Mazowiecki, insekty w drewnie, Siedlce, Skuteczna dezynfekcja, Dzałdowo, Dezynsekcja gazowa, Osuszanie po zalaniu, Biskupiec, likwiadacja grzyba, Braniewo, Fumigacja palet, Odstraszanie ptaków, Nidzica, Odławianie gołębi, Fumigacja gazowa, Ozonowanie Warszawa

PHP: 1,0153 s | database. Projekt i wykonanie: 102design.pl profesjonalne strony WWW