"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

Facebook Twitter E-mail

Insektpol tlo

Zwalczanie Nornic

Rozwój, biologia, szkodliwość i występowanie Nornicy (Myodes glareolus) Szkodnika upraw bulwowych, niszczącego trawniki i ogródki działkowe.

Zwalczanie Nornic

 

Zwalczanie nornic

Budowa ciała

Ciało nornic jest wałeczkowate, kończyny są krótkie, a ogon nieco krótszy od połowy ciała, uszy ma dość długie, wyraźnie wystają z futerka. Z wierzchu nornica jest żółtaworuda ruda lub czerwonawordzawa. Boki ma znacznie jaśniejsze, zaś spód białawy, niekiedy z kremowym odcieniem. Ogon z wierzchu ciemny, od spodu białawy, stopy jasne.

Długość ciała wynosi ok. 80 – 112 mm, ogona 35 – 50 mm, stopy tylnej 15 – 18 mm, zaś długość czaszki 21 – 26 mm.

 

Rozmieszczenie geograficzne

Nornica ruda zamieszkuje Europę oprócz Półwyspu Pirenejskiego i stepów południowo-wschodniej jej części. W Azji sięga do dorzecza rzeki Ob oraz do Ałtaju. W Polsce nornica ruda jest pospolita w całym kraju, w górach występuje di wysokości 2000 m n.p.m.
 

Biologia i rozwój

Nornica występuje najliczniej w lasach liściastych i mieszanych oraz w większych zaroślach nadwodnych. W czystych lasach iglastych, pozbawionych podszycia, spotyka się ją rzadko. Dostrzec ją można w różnych porach dnia, szczególnie jesienią i wczesną wiosną. Jednakże największą ruchliwość przejawia ona z nastaniem zmroku. Obfitość pokarmu zielonego nie zmusza nornicy do zbytniego oddalania się od gniazda, niemniej jesienią obserwuje się przechodzenie zwierząt na torfowiska i łąki śródleśne, gdzie w innych porach roku trafiają się rzadko.
Pokarm nornicy zmienia się w zależności od pory roku. Zimą żywi się ona korą, młodymi pędami drzew oraz nasionami, wiosną i latem – głównie zielonymi częściami roślin, jagodami oraz pokarmem zwierzęcym, jesienią – nasionami. Zimowe zapasy nornic składają się przede wszystkim z nasion klonu, dębu, buka, lipy i leszczyny, jagód jarzębiny, brusznicy, żurawiny oraz liści i młodych pędów. Zapasy te, niekiedy znaczne, umieszczane są nie w jednym, lecz w wielu schowkach pod kłodami, spróchniałymi pniami, kawałkami kory, korzeniami itp.

Nornica ruda niechętnie kopie nory w glebie zwięzłej, najczęściej chodniki jej przebiegają tuż pod ściółką albo też w pulchnej, powierzchniowej warstwie gleby. Chodniki te są liczne, silnie rozgałęzione i tworzą skomplikowaną sieć o wielu wylotach. Gniazda mieszczą się w spróchniałych drzewach, pod kłodami, między korzeniami starych pni oraz w ziemi na głębokości ok. 35 cm. Samo gniazdo zbudowane jest z mchu, porostów i liści, wewnątrz zaś wysłane łykiem lub trawami.

Znacznie rzadziej buduje nornica gniazdo na powierzchni ziemi wśród traw, zawsze jednak jest ono połączone bezpośrednio z chodnikami podziemnymi. Nornica ruda rozmnaża się od kwietnia do września włącznie. Okres ciąży trwa 18 – 21 dni. W ciągu roku samica rodzi 2 – 4 razy po 1 – 10 młodych, które już po dwóch tygodniach zaczynają się żywić roślinami, a po 60 – 70 dniach są dojrzałe płciowo.

Wrogami nornic są przede wszystkim lisy, kuny leśne, gronostaje, łasice oraz sowy.

 

Szkodliwość

Nornica wyrządza niekiedy poważne szkody, gdyż ogryzają korę drzewek w szkółkach leśnych, młodnikach oraz młodych sadach sąsiadujących z lasem lub parkiem. Oprócz tego niszczy i uszkadza znaczne ilości nasion cennych drzew liściastych, jak np. dąb, buk, grab, lipa.

 

zwalczanie nornic Warszawa

jak się pozbyć nornic

zwalczanie nornic w ogrodzie

zwalczanie kretów i nornic

skuteczne zwalczanie nornic

sposób na nornice

nornice zwalczanie

nornice jak się pozbyć

nornice w ogrodzie

jak zwalczyć nornice

nornice zdjęcia

nornice co jedzą

nornice w domu

trutka na nornice

domowe sposoby na nornice

nornice zwalczanie

nornice

nornica


 

Tagi: zwalczanie nornic, jak się pozbyć nornic, zwalczanie nornic w ogrodzie, zwalczanie kretów i nornic, skuteczne zwalczanie nornic, sposób na nornice, nornice zwalczanie, nornice jak się pozbyć, nornice w ogrodzie, jak zwalczyć nornice
Data Publikacji: 2016-09-13 18:43:00, Insektpol,


Ocena: 5/5 - 85 Głosów

Poleć innym ten artykuł:

Facebook Twitter E-mail

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 693 707 762
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 316 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 795 030 222
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Bełchatów:

tel: +48 533 342 998
e-mail: belchatow@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.plPokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018

dezynfekcja Iława, fumigacja Gdańsk, dezynsekcja Lubawa, deratyzacja Warszawa, Usługi Ozonowania w Olsztynie, Odkomarzanie Ostróda, deratyzacja Mrągowo, Osuszanie Olsztyn, haccp Grudziądz, program zwalczania szkodników, dezynfekcja kurników Żuromin, Fumigacja drewna, ozonowanie Toruń, Zwalczanie pluskiew Gdańsk, zwalczanie kun, deratyzacja mazowieckie, Dezynsekcja gazowa Gdynia, odpluskwianie Sopot, odławianie dzikich zwierząt Elbląg, sprzątanie po zgonie Malbork, firma ddd Tczew, sprzątanie po zmarłych Bydgoszcz, ochrona przed ptakami Szczytno, Barczewo, maty dezynfekcyjne Ełk, Program zwalczania szkodników, likwiadacja gniazda os, zwalczanie karaluchów, fumigacja gazowa Szczytno, Tępienie Warszawa, robaki w domu, Mińsk Mazowiecki, insekty w drewnie, Siedlce, Skuteczna dezynfekcja, Dzałdowo, Dezynsekcja gazowa, Osuszanie po zalaniu, Biskupiec, likwiadacja grzyba, Braniewo, Fumigacja palet, Odstraszanie ptaków, Nidzica, Odławianie gołębi, Fumigacja gazowa, Ozonowanie Warszawa

PHP: 0,1324 s | cache. Projekt i wykonanie: 102design.pl profesjonalne strony WWW