Zwalczanie much

Chemiczne zwalczanie wszędobylskich much jest metodą szybką, prostą i gwarantującą wyrównane wyniki, a także stosunkowo tanią, jeśli do zabiegów wybierzemy nowy preparat Muchakron Plus 10 WP firmy FREGATA S.A. z Gdańska-Oliwy.

Do zwalczania szkodliwych much służą insektycydy, które dzieli się na dwie duże grupy: (a) larwicydy środki służące do zwalczania larw much, (b) adultycydy środki do niszczenia osobników dorosłych much. Muchakron Plus jest adultycydem, a więc produktem biobójczym służącym do niszczenia latających much w oborach, cielętnikach, chlewniach, kurnikach i innych pomieszczeniach gospodarczych.

Muchakron Plus 10 WP jest preparatem w postaci proszku do sporządzania zawiesiny wodnej, która najlepiej nadaje się do opryskiwania powierzchni, ale też może być stosowana do malowania powierzchni lub w formie trutki pokarmowej. Preparat Muchakron Plus 10 WP zawiera 10% (100 g/kg) azametyfosu jako substancję aktywną, podobnie jak słynny Alfacron Plus 10 WP. Jest to silna trucizna z grupy insektycydów fosforoorganicznych o działaniu kontaktowym i żołądkowym na muchy. Jej działanie wiąże się z hamowaniem aktywności enzymu esterazy cholinowej. Preparat Muchakron Plus 10 WP zawiera wśród specjalnie dobranych dopełniaczy feromon płciowy (z)-9-trikozen w stężeniu 0,1%, który wabi muchy ze znacznej odległości, a także benzoesan denatonium wstrętnie gorzką substancję, która zniechęca ludzi do spożycia preparatu lub zapobiega przypadkowemu pobraniu.

W zabiegach opryskiwania zaleca się stosowanie cieczy roboczej w stężeniu 1,25-1,5%. Aby przygotować zawiesinę do opryskiwania należy 625 g preparatu Muchakron Plus 10 WP dokładnie wymieszać w 4 litrach letniej wody. Otrzymane 4 l zawiesiny wystarczają do opryskania około 200 m2 powierzchni ścian i sufitów.

Przed przystąpieniem do zwalczania much metodą chemiczną należy pomieszczenia inwentarskie odpowiednio przygotować do zabiegu chemicznego. Ściany i sufit obiektu należy oczyścić z pyłów, brudu i pajęczyn, a nawet je wygładzić. Duża ilość pyłu i brudu w każdym pomieszczeniu pochłania zastosowany preparat Muchakron Plus 10 WP i znacznie ogranicza kontakt much z naniesionym insektycydem. Nawet najlepsze środki owadobójcze są nieskuteczne w pomieszczeniach zapylonych i brudnych.

Podczas dezynsekcji chemicznej osoby postronne i zwierzęta inwentarskie nie powinny przebywać w pomieszczeniu zabiegowym. W chlewniach należy opryskiwać powierzchnie ścian od 1 m wzwyż, aby trzoda chlewna nie kontaktowała się z naniesionym środkiem chemicznym. Podczas wykonywania zabiegu należy zwrócić uwagę, aby nie opryskać urządzeń służących do karmienia oraz miejsc składowania paszy. Przed wykonaniem opryskiwania należy przykryć, np. folią, brezentem lub grubym papierem wszystkie powierzchnie, z którymi pasza ma kontakt. Przed wprowadzeniem zwierząt opryskane ściany powinny być suche, a pomieszczenia dokładnie wywietrzone, przynajmniej przez kilka godzin.

Dezynsekcja much

Cieczą roboczą przygotowaną z preparatu Muchakron Plus 10 WP zwilża się powierzchnie do momentu pierwszych objawów ściekania. Preparat Muchakron Plus 10 WP nanoszony jest przy pomocy opryskiwacza ręcznego lub plecakowego, dającym opryskiwanie grubokropliste na zewnętrzne ściany wokół drzwi wejściowych ogrzane słońcem, na ciepłe i nasłonecznione ściany wewnątrz pomieszczenia, ramy okienne, filary, rury itp. Krople cieczy nanosimy szczególnie dokładnie tam, gdzie gromadzą się muchy zwabione zapachem kurnika, chlewni lub obory, wokół ram okiennych, na wszystkie powierzchnie pobliskiego śmietnika.

Nie ma potrzeby opryskiwania całej powierzchni pomieszczenia inwentarskiego preparatem. Wystarczy wybrać i przeznaczyć do zabiegu tylko 30% powierzchni ścian i sufitów, na których przesiadują muchy. Stąd szczególnie dokładnie należy opryskać miejsca oblegane przez te szkodniki, takie jak sufity, dźwigary, zagrody dla zwierząt, miejsca wokół drzwi i okien. Wzdłuż uszczelnień okien, np. można nanieść ciecz roboczą wąskim pasem za pomocą pędzla, aby nie zabrudzić szyb.

Na muchy preparat Muchakron Plus 10 WP działa od momentu zastosowania i zachowuje wysoką aktywność do 4 tygodni. Wykazano, że wczesne zastosowanie preparatu Muchakron Plus 10 WP na wiosnę, gdy pojawiają się pierwsze muchy, skutecznie zapobiega powstaniu ich licznej populacji w późniejszym okresie.

Preparat Muchakron Plus 10 WP można też wymieszać z małą ilością wody w celu uzyskania pasty, którą nanosi się pędzlem na powierzchnię. W tym celu należy 250 g preparatu dodać do szklanki letniej wody (200 ml). Pastę należy rozprowadzić za pomocą np. pędzla (metodą malowania ścian) w miejscach częstego przebywania much (parapety, okiennice, belki, odsłonięte elementy konstrukcyjne, fragmenty ścian), a więc na powierzchniach nasłonecznionych i nagrzanych, które są niedostępne dla zwierząt inwentarskich. Pasta otrzymana z 250 g preparatu wystarcza do zwalczenia much w pomieszczeniu o powierzchni około 200 m2, w którym przynajmniej 2,5 m2 powierzchni należy zamalować pastą. Zwykłym pędzlem do malowania można nanieść preparat na 30 wybranych fragmentów powierzchni o wymiarach 10 x 30 cm. Malowanie powierzchni, na której przebywają szkodniki, należy powtarzać co 6 tygodni.

Można też pastę preparatu Muchakron Plus 10 WP nanieść na kawałki tektury, folii polietylenowej, deski i inne tego typu podłoża, które następnie należy umieścić w chlewni lub oborze, w zacisznych i nasłonecznionych miejscach, wolnych od przeciągów i ulubionych przez muchy.

Należy zadbać, aby pomalowane kawałki tektury, folia lub deski nie były dostępne dla zwierząt. Można je stosować w takich sytuacjach, w których wyłożenie granulatu jest niemożliwe. Pomalowane preparatem powierzchnie uśmiercają siadające na nie muchy przez okres do 6 tygodni i są szczególnie skuteczne w czasie upalnego lata, jeśli są utrzymywane w czystości i chronione przed kurzem i brudem. Pokryte preparatem Muchakron Plus 10 WP powierzchnie ograniczają do minimum kontakt ludzi i zwierząt z substancją czynną.

Używając preparatu Muchakron Plus 10 WP można sporządzić trutkę pokarmową, przeznaczoną do zwalczania much w pomieszczeniach inwentarskich, jak obory, chlewnie i kurniki. W tym celu należy starannie wymieszać insektycyd z mlekiem w proszku lub cukrem pudrem w proporcji 1:2 do 1:3. Tak przygotowaną trutkę pokarmową należy rozłożyć w porcjach w płytkich pojemnikach (w karmnikach owadobójczych) i naczynia te umieścić lub zawiesić w budynkach inwentarskich na wysokości 1,5 2 m od podłogi, w miejscach nasłonecznionych, na parapetach, na belkach i w podobnych miejscach, w których chętnie przebywają muchy. Zwykle wystarcza rozstawienie po 2-3 takie karmniki owadobójcze na każde 50 m2 powierzchni pomieszczenia. Preparat w trutce pokarmowej zachowuje właściwości owadobójcze do 6 tygodni. Pojemniki po wyjedzeniu zatrutej przynęty przez muchy należy ponownie wypełnić trutką, albo je usunąć i spalić lub potraktować jako odpady komunalne.

Ilość preparatu

Muchakron Plus 10 WP

Ilość mleka w proszku lub cukru pudru

Orientacyjna wielkość chronionej powierzchni

Liczba porcji trutki, jaką należy wyłożyć

125 g

250 350 g

50 m2

2 3

250 g

500 750 g

100 m2

3 5

500 g

1 1,5 kg

200 m2

5 7

1 kg

2 3 kg

400 m2

7 10

Dysponujemy nowoczesnym, niezawodnymi i bardzo skutecznym insektycydem Muchakron Plus 10 WP, mimo to zwalczanie much w obiektach mieszkalnych i inwentarskich może być uciążliwe, jeśli nie zdecydujemy się na jednoczesne zwalczanie latających much i ich larw. Pamiętajmy też, że zabiegi wykonane preparatem Muchakron Plus 10 WP są w pełni skuteczne, jeśli zidentyfikujemy i usuniemy gnojowicę i zalegający obornik, w którym rozwijają się larwy różnych much, nie tylko muchy domowej. Niezbędne jest także zlikwidowanie otworów i uszczelnienie szpar, którymi szkodniki przedostają się do wewnątrz pomieszczenia.

Opracował:

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz SGGW,
Katedra Entomologii Stosowanej w Warszawie.