Mucha jest barwy ciemnoszarej , tułów ma pokryty podłużnymi paskami, połączonymi za szarożółtym odwłokiem. Mucha domowa osiąga 7,5 mm długości . Posiada aparat liżący ,który umożliwia pochłanianie rozpuszczonego pokarmy dzięki specjalistycznym enzymom w ślinie muchy domowej. Podstawową zdolnością muchy jest  widzenia w 360 stopni dzięki złoto-czerwonym oczom. To dlatego właśnie tak trudno jest ją zaskoczyć i zlikwidować za pomocą metod mechanicznych. Mucha jest jedną najbardziej irytujących owadów na świecie, głownie przez uprzykrzanie życia zarówno ludziom jak i zwierzętom. Ze względu na swoje zwyczaje które każdy dobrze z nas zna  stanowią  poważne zagrożenie epidemiologiczne , warto  zaznaczyć, że nie wszystkie muchy są szkodnikami. Mucha domowa (musca domestica) jest jedną z najczęściej spotykanych much.

Jej aktywność zwiększa się w okresie wiosenno-letnim , z prostego powodu – uwielbiają ciepło. Owady odżywiają się odpadami, gnijącymi owocami, zepsutym mięsem nawet krwią potem i odchodami. Jaja  składają w takich miejscach jak gnijące mięso, odchody ale nie tylko. Przy optymalnej temperaturze z larw po 8-14 godzinach wykluwają się larwy, które szybko rosną. Podczas rozwoju cały czas żerują dzięki temu potrafią w krótkim czasie osiągnąć długość do 10 mm. Larwy przed przepoczwarzeniem zmieniają środowisko życia na suche  takie jak szpary w ścianach zwykły piach. Tam w spokoju przez około 5dni zmieniają się w dorosłe osobniki. Na swoich ciałach przenoszą liczne mikroorganizmy , są one przyczyną występowania u ludzi i zwierząt chorób salmonellozy, dury brzuszne dyzenterii. Poza tym ich brzęczenie jest bardzo irytujące , potrafią też zostawić nie estetyczne plamy ,brązowe odchody na oknach ,żyrandolach szafach. Najbardziej pospolita metodą zabezpieczenia naszych domów jest moskitiera, specjalne montowane na oknach gęste siatki. Ilość much  w pomieszczeniach można ograniczyć dzięki wszelkiego rodzaju lepom i pułapką , taśmy lepowe , które można naklejać na szybę, drzwi.

Dobrym sposobem jest butelka z gęstym  sokiem i wywierconymi otworami która wabi muchy i skutecznie unieszkodliwia. Ważną role odgrywają też aromaty, muchy nie znoszą zapachu cytryny, tymianku, lawendy , mięty wystarczy skropić olejkiem eterycznym gąbkę i położyć koło okna .

Muchy również nie lubią koloru niebieskiego można zastosować tą metodę , chociażby podczas malowania elewacji domu,okiennic drzwi zewnętrznych.

Najważniejsza jest jednak czystość i higiena , szczelnie chowana żywność , skrupulatne sprzątanie , częste opróżnianie kosza na śmieci – sprawi, że otoczenie dla much przestanie być atrakcyjne.OCZYWIŚCIE NAJSKUTECZNIEJSZĄ METODĄ ZWALCZANIA KOLONI MUCH DOMOWYCH JEST ZASTOSOWANIE ŚRODKÓW CHEMICZNYCH , KTÓRE SKUTECZNIE ZABIJAJĄ LARWY I MUCHY DOMOWE.