mklik

Mklik Mączny – anatomia owada

Motyl o długości ciała sięgającej do 14 mm i rozpiętości skrzydeł do 25 mm. Przednie skrzydła mklika mącznego są wąskie, barwy szarej. Szerokie tylne skrzydła o jasnoszarej barwie otacza jaśniejsza od skrzydła strzępina. Gąsienica biała, brudnoróżowa lub zielonkawa, pokryta włoskami, osiąga długość do 20 mm.

Mklik Mączny rozwój i rozmnażanie

Samice składają jaja pojedynczo lub w małych grupkach bezpośrednio na pokarm. Jedna samica może złożyć do 420 jaj. Rozwój embrionalny trwa od 4 do 21 dni w zależności od temperatury otoczenia. Gąsienice od razu po wylęgu  przędą nić i łączą w grudki produkt na którym żerują. Przechodzą one 4 lub 5 linień i po zakończeniu okresu żerowanie który może trwać w zależności od temperatury od 29 do nawet 128 dni szukają ciasnych otworów gdzie przepoczwarzają w dorosłego owada.

Gdzie występuje Mklik Mączny

Mklik mączny występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Polsce jest postrzegany jako największe zagrożenie dla produktów przemiału ziarna i mąki. Gąsienice oprócz szkód bezpośrednich również zanieczyszczają produkt wylinkami i odchodami pozostawiając go niezdatnym do spożycia przez człowieka. Aktualnie Mklik Mączny jest gatunkiem kosmopolitycznym. Jedyny obszar na którym nie udało mu się rozprzestrzenić jest część Afryki  (wyjątkiem jest wąski pas północny oraz cypel południowy). Szkodnik ten występuje bardzo często w młynach, piekarniach, magazynach a czasem nawet w mieszkaniach.

Czym się żywi Mklik mączny?

Gąsienice Mklika mącznego atakują i niszczą suchy magazynowany pokram taki jak mąka, płatki, kasza, ziarna zbóż, orzechy oraz pieczywo. Produkty zanieczyszczone przez mklika mącznego powinny zostać usunięte ponieważ nie nadają się do dalszego użytku.

Mklik Mączny zwalczanie

Jednym ze sposobów walki z tym szkodnikiem jest oddzielenie porażonej warstwy mąki i jej pozbycie. W przypadku pojawienia się szkodnika najlepiej jest przeprowadzić zabieg gazowania, który przeprowadzają doświadczone firmy DDD.