robaki w kuchni

W domowej kuchni można spotkać kilkanaście gatunków robaków. Jest to dla nich wymarzone miejsce do życia i rozmnażania się. Sprzyja im tam łatwy dostęp do pożywienia, wilgoć, mnóstwo potencjalnych kryjówek, a także łatwość dostania się do kuchni: czy to z zewnątrz, czy to wraz z zakupionymi produktami spożywczymi.

Robaki w kuchni: rodzaje

W kuchni mogą pojawić się najróżniejsze rodzaje robaków, od tych stosunkowo niegroźnych, jak mrówki czy muszki owocówki, aż po niebezpieczne dla zdrowia, jak karaczany czy mole spożywcze. Poniżej przedstawiamy krótki opis kilkunastu różnych owadów, które są najczęściej spotykanymi w kuchniach domowych i komercyjnych.

Polecamy artykuł: korniki — rodzaje, wygląd, zwalczanie.

Sprawdź jakie robaki mogą być w kuchni

  1. Karaczany i karaluchy. Są powszechnie występującymi owadami kuchennymi. Są brązowe lub czarne, mają długie czułki i spłaszczone ciało. Karaczany mogą przenosić choroby i są uciążliwymi szkodnikami. Mimo że mają skrzydła, nie używają ich do latania.
  1. Mącznik młynarek. To mały, podłużny czarny owad, który infestuje produkty zbożowe, takie jak mąka, kasza, płatki owsiane, makaron itp. Ich obecność może prowadzić do zanieczyszczenia żywności poprzez składanie w nich jaj i rozwijanie się larw.
  1. Trojszyk ulec. Są to malutkie brązowe robaki w kuchni, bardzo podobne do wyżej wymienionego mącznika młynarka. Różni się od niego kolorem pancerza, który w tym przypadku jest brązowy.
  1. Świdrzyk cygarowiec. Kolejny robak podobny do dwóch wcześniejszych. Ma nieco bardziej obły kształt, a do tego jest w kolorze rudo-brunatnym. Podobnie jak inne robaki w kuchni, upodobał sobie suche i sypkie produkty, w tym także kakao, płatki, bakalie, kasze, mąki i ryże.
  1. Mól spożywczy. Omacnica spichrzanka jest to latający owad ze skrzydłami o charakterystycznym złotym kolorze. Jego larwy żerują na suchych produktach spożywczych, takich jak mąka, zboża, herbatniki, bakalie, a nawet przyprawy.
  1. Gąsienice mączne. Są to najczęściej larwy motyli, które żerują na sypkich produktach zbożowych. Z czasem mogą zamienić się w mole, mkliki i inne latające szkodniki.
  1. Mucha owocówka. Jest to mały owad o brązowym, wydłużonym ciele. Ich obecność jest szczególnie irytująca w kuchni, ponieważ przyciągają je dojrzałe owoce i produkty fermentujące. Poznaj skuteczny sposób na muszki owocówki w kuchni.
  1. Czarne mrówki. Niewielkich rozmiarów czarne owady w kuchni, najczęściej rządkiem przemierzające podłogę i wdrapujące się na meble w poszukiwaniu pożywienia. Przyciąga je cukier, miód, syropy i owoce.
  1. Rybik cukrowy. Są to srebrne, małe robaki w kuchni, chętnie przebywają w jej wilgotnych obszarach, głównie na podłodze. Żywią się znajdowanymi na niej resztkami jedzenia, a także brudem pochodzenia spożywczego.
  1. Plujka pospolita. Inaczej mucha niebieska. Charakterystyczny owad, który każdy powinien dobrze znać. Mieniący się kolor tułowia może przybierać barwę od niebieskiej do metalicznej zieleni. Jest to latający i mocno irytujący w kuchni owad. Plujki najchętniej żerują na mięsie, składając na nim swojej jaja.

To też może Cię zainteresować: osy a szerszenie — jak je odróżnić.

Obecność jakichkolwiek owadów w kuchni jest niepożądana z powodu możliwości zanieczyszczenia żywności i przenoszenia chorób. W przypadku wystąpienia problemu z owadami w kuchni, zaleca się podjęcie działań, takich jak utrzymanie czystości, przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach, a w przypadku gdy robaki zaatakowały kuchnię na większą skalę, zaleca się skorzystanie z usług firm zwalczających szkodniki zawodowo.

Domowe sposoby na robaki w kuchni

Widząc w swojej kuchni robaki, pierwszym krokiem do walki z nimi powinno być dokładnie posprzątanie pomieszczenia oraz znalezienie źródła ich pojawienia się. Robaki w kuchni najchętniej ukrywają się w pobliżu jedzenia, czyli w otwartych torebkach z mąkami, w pobliżu paczek z pieczywem, ciastkami, a także za koszami na śmieci, przy listwach przypodłogowych. W razie wystąpienia takiego problemu, zalecamy wykonanie następujących czynności.

Sprawdź także, czym są małe brązowe robaki w domu.

  1. Posprzątaj kuchnię. Regularne utrzymanie czystości w kuchni jest kluczowe dla pozbycia się z niej robaków. Odkurzanie, zamiatanie i wycieranie podłóg, szczególnie wokół miejsc, w których przechowujesz żywność. To naprawdę może pomóc! Wszystkie powierzchnie, w tym blaty, zlewozmywaki i kuchenki, powinny być regularnie czyszczone, najlepiej przy pomocy środków dezynfekcyjnych, których zapach może odstraszać owady.
  1. Przechowywanie żywności. Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach. Upewnij się, że pojemniki są hermetycznie zamknięte, aby zapobiec dostępowi robaków do jedzenia. Jeżeli kupiłeś w sklepie mąkę, warto ją w kuchni przesypać do słoika i sprawdzić, czy nie ma w niej larw. Często się zdarza, że źródłem infestacji robakami są produkty przyniesione ze sklepu i niewłaściwie w nich przechowywane.
  1. Uszczelnianie okien i drzwi. Uszczelnij wszelkie szczeliny, zwłaszcza wokół rur, okien i drzwi. Robaki często mogą dostać się do kuchni przez te otwory, zwłaszcza latem, kiedy szukają wilgotniejszych i ciemniejszych miejsc.
  1. Ocet i woda. Roztwór octu i wody może być skutecznym środkiem na zwalczanie niektórych robaków. Wskaźnikiem jest stosunek 1:1 octu do wody. Spryskaj tą mieszanką miejsca, gdzie zauważasz robaki, a następnie wyczyść dokładnie.
  1. Boraks i cukier puder. Mieszanka boraksu (kwasu borowego) i cukru pudru może być skutecznym domowym sposobem na zwalczanie karaczanów. Ułóż małe naczynie z tą mieszanką w miejscach, gdzie widzisz karaluchy. Karaczany przyciągnie słodycz cukru, a boraks działa na nie jako trucizna.
  1. Pułapki na muchy owocówki. Możesz je kupić jako gotowe pułapki wypełnione specjalnym syropem lub wykonać je samemu. W tym celu umieść małe pojemniki z przyciągającym środkiem, takim jak ocet jabłkowy, w którym rozpuszcza się kilka kropel płynu do naczyń, w kuchni. Owocówki będą przyciągane do zapachu i wpadną do pojemników. Dzięki lepkości płynu do naczyń, nie będą mogły uciec.
  1. Cytryna. Sok z cytryny może odstraszać niektóre robaki, takie jak mrówki. Spryskaj sokiem z cytryny szlaki mrówek lub punkty, gdzie się gromadzą, a powinno to pomóc się ich pozbyć.

Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na robaki w kuchni mogą być skuteczne w przypadku niewielkich infestacji. Jeśli problem się nasila lub nie daje oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z naszą firmą DDD, która od wielu lat zajmuje się profesjonalnym zwalczaniem szkodników, wykorzystując do tego bardziej specjalistyczne rozwiązania, np. dezynsekcja.

Jak pozbyć się robaków w kuchni?

Wyobraź sobie, że zauważyłeś robaki w kuchni na suficie. Na pewno jest to widok nie do pozazdroszczenia, jednak taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Co wtedy powinno się zrobić? Przede wszystkim warto zidentyfikować gatunek robaków. W tym konkretnym przypadku najpewniej będą to mole spożywcze oraz ich larwy. Widząc białe robaki w kuchni na suficie, należy dokładnie przejrzeć sypkie produkty mączne, a na pewno odnajdziemy w nich inne larwy. Co wtedy?

Dowiedz się jak zwalczyć robaki w kuchni?

  1. Zanieczyszczoną żywność należy usunąć do kubłów na śmieci na zewnątrz domu.
  1. Szafki kuchenne trzeba odkurzyć i zdezynfekować, aby pozbyć się ewentualnych jaj i larw oraz wylinek.
  1. Znalezione żywe robaki wciągnąć np. do odkurzacza. Czynność tę trzeba powtarzać przez kilka dni, aż do usunięcia wszystkich owadów. Upewnijmy się także że nie wydostaną się one z odkurzacza na zewnątrz.
  1. Można także zastosować gotowe preparaty w sprayu na różne pełzające i latające robaki w kuchni. Produkty takie można zakupić w każdym sklepie przemysłowym lub na stoisku z chemią domową.

Usuwanie gniazd szerszeni. Jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie?

Robaki w kuchni to problem, który często lubi się powtarzać. Stosując zaawansowaną profilaktykę i reżim spożywczy, można ograniczyć częstotliwość występowania. Jeśli jednak żaden powyższy sposób na robaki w kuchni nie zdał egzaminu, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci pozbyć się nieproszonych gości.