trojszyk ulec

Trojszyk ulec to jeden z popularniejszych gatunków owadów, występujący niemal na całym świecie. Na pewno każdy przynajmniej raz zetknął się z ciemnym podłużnym robakiem, z dobrze widocznymi czułkami i błyszczącym pancerzem. Pojedyncze osobniki uciekają przed człowiekiem, szukając schronienia w trudno dostępnych miejscach i zakamarkach, np. pod meblami lub w szczelinach podłogi.

Trojszyk ulec: czym jest?

Trojszyk ulec należy do rodziny chrząszczy czarnuchowatych. Długość całego owada nie przekracza 5 mm, a pancerz może mieć kolor od jasnobrązowego po niemal czarny. Na głowie trojszyka znajdują się dobrze zarysowane oczy, a trzy pary silnych odnóży sprawiają, że owad jest bardzo szybki i zwinnie porusza się w każdym terenie. Ten gatunek owada jest szeroko rozpowszechniony i znany ze swojej obecności w magazynach, sklepach spożywczych i domach, gdzie może powodować szkody w przechowywanych produktach spożywczych. 

Trojszyk ulec i jego charakterystyczne cechy

  • Jak wygląda trojszyk ulec? Owad ma wydłużone ciało o charakterystycznym, spłaszczonym kształcie. Pokryte jest twardym oskórkiem. Jego kolor może się różnić, ale najczęściej jest brązowy lub czarny.
  • Czym się żywi trojszyk ulec? Jest owadem wszystkożernym, a jego dieta składa się głównie z suchych produktów spożywczych, takich jak mąka, ryż, kasza, płatki śniadaniowe, a także nasiona, suszone owoce, przyprawy i inne produkty przechowywane w magazynach. Larwy żerują na tych produktach, powodując ich zniszczenie i skażenie.
  • Jaki jest cykl życiowy trojszyka ulec? Tribolium confusum przechodzi przez kompletną przemianę, co oznacza, że ​​ma jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. Samice składają jaja na przechowywanych produktach spożywczych, a z tych jaj wylęgają się larwy. Larwy przechodzą przez kilka stadiów rozwojowych, zanim przekształcą się w poczwarki. Po okresie poczwarkowym wylęgają się dorosłe owady.
  • Czy trojszyk ulec jest szkodliwy? Niestety tak. Owad jest uciążliwym szkodnikiem, szczególnie w magazynach i sklepach spożywczych, ponieważ może powodować zniszczenie i skażenie przechowywanych tam produktów spożywczych. Larwy żerując na produktach, tworzą wokół siebie włókniste osłony, a dorosłe osobniki mogą zanieczyszczać produkty odchodami. Aby chronić uprawy rolne przed tym szkodnikiem, często wykonywana jest profilaktyczna fumigacja, czyli dezynsekcja specjalnym gazem.

Polecamy również ten artykuł: obrzeżki gołębie (kleszcze gołębie) – jak wygląda i jakie są objawy ugryzienia?

Trojszyk ulec: skąd się bierze?

Trojszyk ulec to inwazyjny szkodnik, atakujące uprawy zbożowe. Wraz z ziarnem przedostaje się do młynów i magazynów, w których ma doskonałe warunki do rozwoju. W naszych domach może pojawić się z zanieczyszczoną przez siebie żywnością kupioną w sklepie, młynie lub na targowisku. Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania są uprawy rolne, może przedostać się do domu bezpośrednio z nich, wykorzystując otwarte okna i drzwi. Przyciąga go zapach produktów spożywczych, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Jeśli dojdzie do zalęgnięcia się trojszyka w kuchni lub spiżarni, koniecznie jest bardzo dokładne wysprzątanie tych pomieszczeń oraz usunięcie skażonej nim żywności. Trojszyk ulec w domu nie jest rzadkim widokiem, szczególnie jeśli na wierzchu przechowujemy mąkę w papierowych torbach, otwarte opakowania z płatkami i inne produkty zbożowe, do których ma łatwy dostęp. W przypadkach stwierdzenia dużej ilości owadów zalecana jest dezynsekcja mieszkania.

Trojszyk ulec: zwalczanie

Inwazja trojszyka ulec może spowodować olbrzymie straty w spichlerzach, magazynach żywności, młynach. Aby chronić zapasy przed tym małym, ale niezwykle groźnym owadem, stosuje się profesjonalne zabiegi DDD, jak wymieniona wyżej dezynsekcja i dezynfekcja, pozwalająca zneutralizować ewentualne jaja i wylinki trojszyka.

Trojszyk ulec: jak się pozbyć go z domu?

Jeśli mamy problem z trojszykiem ulec w swoim domu, mogą nam pomóc ogólnodostępne środki owadobójcze i dezynsekcyjne. Mają one jednak skuteczność tylko w przypadku niewielkich infestacji. Jeżeli w domu pojawiły się całe kolonie tego owada, ogólnie dostępne środki mogą okazać się nieskuteczne. Wynika to z bardzo dużej szybkości rozmnażania tego owada. Pojedyncza samica w ciągu jednego dnia może złożyć nawet do 13 jaj. Długość cyklu rozwojowego w dużej mierze zależy od temperatury. Im jest ona wyższa, tym rozwój następuje szybciej. Utrzymanie niskich temperatur w spiżarni oraz innych miejscach przechowywania żywności, nie sprzyja rozmnażaniu trojszyków.Sprawdź swoją wiedzę: czy wiesz, co to jest entomofobia?