pluskwa domowa 1

Czym są pasożyty?

Pasożytami nazywamy organizmy cudzożywne żyjące na powierzchni lub wewnątrz danego organizmu dla których organizm w lub na którym żyją jest źródłem pożywienia. Pasożyty dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Pasożyty wewnętrzne znane też jako endopasożyty żyją wewnątrz danego organizmu, a pasożyty zewnętrzne znane też jako ektopasożyty żyją na powierzchni organizmów na których pasożytują.

Jeśli zostaliśmy zaatakowani przez pasożyty powinniśmy natychmiast rozpocząć leczenie mające na celu  ich wyeliminowanie. Leczenie nie zawsze jest jednak jedynym działaniem, które należy podjąć aby pozbyć się pasożytów. Niektóre spośród pasożytów zewnętrznych takich jak na przykład świerzbowiec ludzki lub pluskwa domowa mogą przeżyć pewien czas poza organizmem człowieka. W związku z tym w celu definitywnego pozbycia się tych pasożytów konieczna jest dezynsekcja lub deakaryzacja miejsca w którym mieszkamy. Dezynsekcja to zwalczanie owadów, a deakaryzacja to zwalczanie roztoczy. W celu przeprowadzenia dezynsekcji lub deakaryzacji konieczne jest wynajęcie firmy zajmującej się zwalczaniem owadów lub roztoczy. Firmy takie znane są jako firmy pest control lub firmy DDD.

W następnej części artykułu omówimy krótko gatunki ludzkich pasożytów, które potrafią przeżyć poza organizmem człowieka w związku z czym mieszkania lub domy osób, które były nimi zarażone powinny zostać zdezynsekowane lub zdeakaryzowane przez firmy zwalczające pasożyty. Skupimy się na dwóch gatunkach ludzkich pasożytów które najczęściej zwalczane są przez firmy zwalczające pasożyty czyli na świerzbowcu ludzkim i na pluskwie domowej. Napiszemy czym jest świerzbowiec, jakie są objawy świerzbu, czym odżywia się świerzbowiec, jak długi jest cykl rozwojowy świerzbowca, jak można zarazić się świerzbem, gdzie atakują świerzbowce, jak się leczy świerzb, gdzie występują pluskwy, kiedy pluskwy są najbardziej aktywne, jakie są objawy żerowania pluskiew, jak długo pluskwy potrafią przeżyć bez pożywienia, jak pluskwy wykrywają swoich gospodarzy, jakie są metody zwalczania pluskiew, jak szybko rozmnażają się pluskwy domowe i ile jaj składają samice pluskiew domowych.

Świerzbowiec ludzki

Świerzbowiec ludzki jest pasożytem zewnętrznym człowieka zaliczanym do rzędu roztoczy. Drąży on w ludzkim ciele korytarze wokół których pojawiają się zaczerwienienia i swędząca opuchlizna. Swędzenie wywoływane jest przez jaja i odchody świerzbowca ludzkiego znajdujące się wewnątrz drążonych przez świerzbowce korytarzy. Świerzbowiec ludzki odżywia się płynem tkankowym i zrogowaciałym naskórkiem. Cykl rozwojowy świerzbowca ludzkiego jest wyjątkowo krótki. Zazwyczaj trwa on od 14 do 17 dni. Chorobę powodowaną przez świerzbowca nazywamy świerzbem. Świerzb to choroba występująca bardzo powszechnie w wielu rejonach świata. Najczęstszym sposobem jakim zarażamy się świerzbem jest kontakt z inną zarażoną nim osobą. Do zarażenia się w ten sposób dochodzi w około 70 % przypadków tej choroby. Pozostałe 30 % zarażeń świerzbem odbywa się za pośrednictwem przedmiotów takich jak na przykład ręczniki i pościele. Najczęściej występującymi objawami świerzbu są świąd i czerwona wysypka. Objawy te szczególnie silne są nocą i po kąpieli. Świerzbowce najczęściej atakują okolice nadgarstków, palce, fałdy skórne, okolice narządów płciowych i pośladki. W przypadku dzieci i niemowląt objawy świerzbu są inne niż w przypadku osób dorosłych. Pojawiają się u nich liczne krosty, pęcherzyki i grudki, które zlokalizowane są przede wszystkim w okolicach głowy, szyi, na podeszwach stóp i dłoni oraz w fałdach skórnych. Ze względu na wyraźniejsze niż w przypadku osób dorosłych objawy świerzbu dzieci zazwyczaj trafiają z jego powodu do lekarza jako pierwsze nawet jeśli przyczyną zarażenia się świerzbem były osoby dorosłe. Świerzbowce mogą atakować również zwierzęta domowa niemniej zwierzęta te atakowane są przez inne gatunki świerzbowców niż ludzie. Psy atakowane są przez świerzbowca drążącego psiego, a koty atakowane są przez świerzbowca drążącego kociego. Istnieje też wiele innych gatunków świerzbowców atakujących inne gatunki zwierząt.

 

Owce atakowane są przez świerzbowca drążącego owczego i świerzbowca owczego, bydło przez świerzbowca drążącego bydlęcego, świnie przez świerzbowca świńskiego, konie przez świerzbowca końskiego, a króliki przez świerzbowca króliczego.

Osoby zaatakowane przez świerzb mogą być leczone różnymi środkami niemniej najczęściej stosowanym lekiem przeciwko tej chorobie jest permetryna. Jest ona wysoko toksyczna dla owadów, a jednocześnie stosunkowo nieszkodliwa dla ludzi. Leczenie osób zarażonych świerzbem i osób, które miały z nimi kontakt to nie jedyne działania, które należy podjąć w przypadku pojawienia się świerzbu. Kolejnym działaniem, które należy podjąć w takiej sytuacji jest deakaryzacja przedmiotów z którymi miała kontakt osoba zarażona. Deakaryzacją nazywamy zwalczanie roztoczy. Deakaryzacji powinny zostać poddane wszystkie przedmioty z którymi miała kontakt osoba zarażona tą chorobą. Deakaryzacji powinny podlegać zwłaszcza ubrania, ręczniki, pościele i przybory higieniczne.  Wszystkie pościele i ubrania używane przez osoby chore na trąd oraz jej domowników powinny zostać wyprane w pralce w temperaturze wynoszącej 90 stopni Celsjusza. Niestety są to jedyne czynności deakaryzacyjne, które możemy podjąć samodzielnie. Pozostałe czynności deakaryzacyjne najlepiej zlecić specjalistycznej firmie zajmującej się zwalczaniem szkodników. Profesjonalnie i fachowo przeprowadzona deakaryzacja po świerzbie pozwoli na pozbycie się świerzbu z naszego domu i uchroni nas przed ponownym zainfekowaniem się osobnikami świerzbu.

Pluskwa domowa

Kolejnym pasożytem zwalczanym przez firmy pest control znane też jako firmy DDD jest pluskwa domowa. Jak sama nazwa wskazuje pluskwa domowa występuje głównie w domach. Najwięcej pluskiew znaleźć można w okolicach i wnętrzach łóżek. Pluskwy najbardziej aktywne są nocą niemniej żerują również w dzień. Zazwyczaj żerują one na swoich gospodarzach niezauważone. Żerowanie pluskiew ma liczne nieprzyjemne konsekwencje takie jak miedzy innymi wysypki skórne, ugryzienia i alergie. Pluskwy cechują się wyjątkowo wysoką odpornością za równo na wysokie jak i na niskie temperatury. Są też odporne na wysychanie oraz brak pokarmu.

Potrafią przeżyć nawet rok bez pożywienia. Swoich gospodarzy pluskwy wykrywają poprzez wykrywanie wydzielanego przez nich dwutlenku węgla i ciepłoty ich ciał. Cykl życia pluskwy jest dość długi jak na ektopasożyta i wynosi około dwóch miesięcy. W ciągu swojego życia przeciętna samica pluskwy składa około 500 jaj. Pluskwy mają silną tendencje do gromadzenia się, choć mogą występować również pojedynczo. Pluskwy są pasożytami nietypowymi ponieważ ze swoimi pasożytami związane są wyłącznie podczas żerowania. Po zakończeniu swojego żerowania pluskwy wracają do miejsc, w których zazwyczaj przebywają. Te miejsca to zazwyczaj różnego rodzaju zakamarki hoteli i domów.

Pluskwy – Zwalczanie

Istnieje wiele metod zwalczania pluskiew stosowanych przez firmy pest control. Metody te to między innymi: oprysk szczegółowy, gazowanie, opylanie chemią w proszku, zwalczanie termiczne za pomocą wysokiej lub niskiej temperatury, oprysk powierzchniowy ogólny i zamgławianie gorące.

Zwalczanie pluskiew jest wyjątkowo trudne i skomplikowane dlatego najlepiej powierzyć je specjalistycznej firmie. Niefachowe zwalczanie pluskiew nietylko może być nieskuteczne, ale może też mieć negatywne działanie na zdrowie przep rowadzających ten zabieg osób.

Firma insektpol zajmuje się zwalczaniem pluskiew oraz profesjonalną dezynsekcją, dezynfekcją, deratyzacją. Kontakt z firmą insektpol: biuro@insektpol.pl, +48 505 177 654