rozkruszek serowy

Czym jest rozkruszek serowy?

Rozkruszek serowy (Tyrophagus casei) to gatunek roztocza będący groźnym szkodnikiem sera.

Jak wygląda rozkruszek serowy?

Rozkruszek serowy pod względem wyglądu bardzo przypomina spokrewnionego z nim rokruszka drobnego od którego ten mały robak jest  jednak większy. Samce rozkruszka serowego mają od 0,45 do 0,55 milimetra długości. Samice rozkruszka serowego są znacznie większe od samców. Mają one od 0,5 do 0,7 milimetra długości. Aparat gębowy oraz odnóża rozkruszka serowego są silniej schitynizowane od reszty ciała rozkruszka serowego w związku z czym są one od ciemniejsze od reszty ciała tego roztocza. Pancerz rozkruszka serowego jest drobno punktowany.

Pierwsza para szczecinek grzbietowych tego robaka jest od dwóch do trzech razy krótsza od drugiej pary. Organ pseudostigmalny jest dobrze rozwinięty. Jego oś jest silnie zgrubiała u nasady. Promienie boczne występują tylko u nasady osi. Przyssawki stopowe samców znajdują się w końcowej części stóp.

Rozmnażanie się i rozwój rozkruszka serowego

Rozkruszek serowy bardzo lubi środowisko wodne. W optymalnych dla rozkruszka serowego warunkach czyli przy wilgotności wynoszącej 87% i temperaturze wynoszącej 23 ° Celsjusza rozwój pojedynczego pokolenia rozkruszka serowego trwa od 15 do 18 dni.

Co je rozkruszek serowy – pożywienie rozkruszka

Rozkruszek serowy jak sama nazwa wskazuje często żeruje na serze. Obok sera rozkruszek serowy żeruje również na nasionach roślin oleistych, zawilgoconych produktach zbożowych, w ziołach i wosku.  W środowisku naturalnym rozkruszek serowy często występował pod korą drzew. W mieszkaniach rozkruszek serowy żeruje na wędzonym drewnie, w wędlinach oraz w materacach wykonanych z trawy morskiej. W produktach twardych rozkruszek serowy żeruje w miejscach pęknięć i innych uszkodzeń. Czasami zdarza się, że rozkruszek serowy umieszczany jest na serze celowo w celu uzyskania specyficznego, ostrego zapachu. Na terenie Niemiec ser taki sprzedawany jest jako ser roztoczowy (Milbenkaese).

Sprawdź również: Gazowanie zboża

Podobnie jak rozkruszek szklarniowy i rozkruszek brunatny niemal nie występuje on poza przetwórniami i magazynami ponieważ poza pomieszczeniami nie przeżywa on zimy i ginie.