Jak wygląda roztoczek brunatny?

Ciało roztoczka brunatnego (Gohieria fusca) jest owalne. W przedniej części jest ono zwężone. Pancerz roztoczka brunatnego jest punktowany i matowy. Pokrywają go gładkie szczecinki. Zazwyczaj ma on kolor różowobrązowy lub fioletowobrązowy. Odnóża roztoczka brunatnego są krępe i krótkie. Na grzbietowej stronie goleni i kolan roztoczka brunatnego znajdują się zgrubienia mające kształt podłużnych listew. Otwór genitalny roztoczka brunatnego nie posiada przyssawek płciowych. Pokryty jest on fałdami zajmującymi przestrzeń pomiędzy biodrami I, II i III pary odnóży roztoczka brunatnego. Otwór analny roztoczka brunatnego znajduje się na końcu ciała tego roztocza. Samice roztoczka brunatnego nie mają torebki kopulacyjnej. Mają one od 0,39 do 0,42 milimetra długości.

Samiec roztoczka brunatnego jest bardzo podobny do samicy. Jest on jednak ciemniejszy i mniejszy. Ma od 0,30 do 0,32 milimetra długości. Otwór genitalny samca roztoczka brunatnego znajduje się pomiędzy biodrami IV pary odnóży roztoczka brunatnego.

Ciało roztoczka brunatnego jest silnie schitynizowane. W związku z tym rozwiną się u niego układ oddechowy. Układ oddechowy roztoczka brunatnego składa się z pary zgiętych, rozszerzających się woreczków powietrznych. Woreczki te leżą w przedniej części ciała roztoczka brunatnego. Łączą się one z dwoma rurkami zagiętymi znajdującymi się w tylnej części ciała roztocza domowego.

Rozmnażanie się i rozwój roztoczka brunatnego

Rozwój roztoczka brunatnego następuje przy wilgotności powietrza przekraczającej 75% i temperaturze powyżej 8 ° Celsjusza. Najszybciej następuje on przy temperaturze wynoszącej 25 ° Celsjusza. W takich warunkach trwa on 11 dni. Samica roztoczka brunatnego składa średnio 30 jaj. Jest to znacząco mniej niż w przypadku innych gatunków roztoczków takich jak na przykład roztoczek owłosiony (ponad 100 jaj), roztoczek domowy (ponad 100 jaj) czy roztoczek suszowy (przeciętnie 280, a maksymalnie 500 jaj). Wolne tempo rozmnażania jest główną przyczyną dla której robak ten jest rzadszy niż inne roztoczki.

Ciała larw roztoczka brunatnego pokryte są niewielkimi brodawkami.

Pancerz nimfy roztoczka brunatnego jest słabo zabarwiony, a szczecinki delikatnie piórkowane.

Występowanie roztoczka brunatnego

Roztoczek brunatny występuje w sproszkowanym mleku, drobno zmielonych produktach zbożowych i nasionach roślin oleistych. Sporadycznie ten mały robaczek żeruje również na ziarnach zbóż. Mąkę w której żeruje roztoczek brunatny rozpoznać można po stęchłym zapachu i szarobrunatnej barwie. Rozkruszek brunatny często współwystępuje z rozkruszkiem mącznym.