Zwalczanie plagi komarów
Już wkrótce czas upragnionych wakacji i letnich wyjazdów. Niestety, bzyczenie, ukłucie i swędzenie, czyli pamiątka po komarze, mogą uprzykrzyć każdy wakacyjny odpoczynek. Właśnie w tym okresie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, nie da się uniknąć spotkania z owadami. Szukanie skutecznych sposobów na ugryzienia komarów to powszechna obsesja, która już się powoli zaczyna. Co roku ratujemy się jak tylko można przed tymi uprzykrzającymi życie owadami, choć wiele z domowych sposobów zwalczania ich są nieskuteczne. Może być jeszcze gorzej. – Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października – powiedział prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW. Komary uważamy przede wszystkim za owady wyjątkowo dokuczliwe, często nie zdając sobie sprawy, że mogą być nosicielami różnych chorób. Warto więc zapoznać się z dalszą częścią artykułu w której przedstawimy przede wszystkim skuteczne metody walki i zwalczania komarów, również stosowane przez naszą firmę.
Przedstawienie szkodnika jakim jest komar
Na świecie żyje kilka tysięcy odmian komarów, w Polsce tylko 47 gatunków. Są owadami o przeobrażeniu zupełnym: pierwsze trzy stadia ( jaja, larwy i poczwarki) żyją w środowisku wodnym, a owady dojrzałe są dobrze latającymi osobnikami lądowymi. Najpopularniejszy w Polsce jest komar brzęczący (Culex pipiens), z dużymi przezroczystymi skrzydłami i dwiema podłużnymi pręgami na żółtobrunatnym tułowiu. Ma on liczne rasy biologiczne, uważane przez niektórych za odrębne gatunki. Rasy te wykazują wybiórczość w stosunku do żywicieli, np. jedna z nich atakuje tylko ptaki, inna – tylko ludzi. Inne gatunki, które można spotkać w Polsce to m.in. komar widliszek (Anopheles maculipennis), Anopheles atroparvus, Anopheles messeae, Anopheles claviger i Anopheles plumbeus.. Występują one w lasach, przy zbiornikach wodnych, a także na terenach miejskich i podmiejskich. Elżbietę Wegner z Instytutu Zoologii PAN nie dziwi więc fakt, że Polska zmaga się z plagą tych uciążliwych owadów. – Aktualna sytuacja w kraju sprzyja rozwojowi komarów, ponieważ liczne rozlewiska to są właśnie ich miejsca lęgowe – mówi – samice w miejscach zalanych już wcześniej złożyły jaja i jak tylko przyszła woda, to z jaj zaczęły wylęgać się larwy komarów. Samice, które już wcześniej się wylęgły mogą właśnie w tych samych miejscach złożyć kolejne porcje jaj. Co ciekawe, samica komara rozpoznaje miejsca, które bywają zalewane i często składa jaja w miejscach, które są już w tym momencie suche. Jaja są tak trwałe, że mogą czekać na sprzyjające warunki przez kolejne lata – wyjaśnia. Dlatego tak łatwo powstają plagi komarów.
Choroby przenoszone przez komary
Komary mają kilka sposobów aby namierzyć swoje ofiary. Wyczuwają pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, posługują się także termodetekcją tj. zdolnością rozróżniania temperatur – wyczuwają one ciepło naszego ciała. Choć powszechnie mówi się o ukąszeniu komarów to ludzką krwią, ze względu na zawarte w nim białko, żywią się tylko samice komarów, które wypijają jej 3-6 razy więcej niż same ważą. Przekłuwają skórę i wpuszczają do naszego ciała ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. Pojawia się wówczas zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie, które znika po ok. tygodniu. Chorobotwórcze następstwa ukłuć wywołane przez samice hematofagicznych gatunków komarów to przede wszystkim alergie wywołane wydzieliną gruczołów ślinowych i wprowadzanie do krwi żywiciela różnych patogenów, o których mowa będzie w dalszej części artykułu. Oprócz bezpośredniej dokuczliwości i alergii komary są groźnymi wektorami, które przenoszą chorobotwórcze dla człowieka i zwierząt mikroorganizmy.
Jedną z chorób przenoszonych przez komary jest malaria, która w Polsce została wyeliminowana dopiero w 1968 roku. Notuje się obecnie pojedyncze przypadki tej choroby zawleczone z krajów tropikalnych. Jest to śmiertelna chorobą pasożytnicza, wywołana przez pierwotniaka z rodzaju plazmodium, który może być przeniesiony na człowieka poprzez ukłucie zainfekowanego komara. Ze względu na korzystne dla komarów Anopheles warunki rozwoju do rozprzestrzeniania się malarii dochodzi przede wszystkim w rejonach, gdzie temperatura powietrza wynosi 16-33 °C, średnia wilgotność zaś wynosi powyżej 60%. Komary przenoszące malarię są najbardziej aktywne po zmroku. Choroba charakteryzuje się m.in.: nawracającymi napadami gorączki.
Według specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przez komary mogą być również przenoszone choroby egzotyczne takie jak dilofilarioza i leiszmanioza. Dilofilariozę wywołuje pasożyt przenoszony przez komary z zakażonego kota lub psa. Wraz z jego krwią do organizmu komara wnikają larwy pasożyta. PZH na swojej stronie informuję: „zmiana podskórna powodowana przez chorobę może występować w różnych miejscach ciała, choć często na powiece, piersi, powłokach brzusznych lub na mosznie. Jest to podskórny, drażliwy, najczęściej bolesny guzek, niekiedy migrujący, wielkości od 0,5 do 2,5 cm średnicy. Zmiany mogą powstać w okresie od kilku miesięcy do kilkunastu lat od zarażenia. Nie opracowano leczenia farmakologicznego – stosuje się zabieg chirurgiczny”. Profesor Elżbieta Gołąb z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny stwierdziła, że do tej pory nie było w naszym kraju problemu przenoszenia chorób przez komary, niestety ta sytuacja zmieniła się: – Stwierdziliśmy występowanie pasożyta u komarów – oświadczyła profesor. Zaznaczyła, że do tej pory ukąszenie przez komara nie niosło żadnego niebezpieczeństwa, teraz nie możemy tak powiedzieć. Zaznaczyła również, że: „ Dilofilarioza występuje w krajach o ciepłym klimacie, lecz polskie badania wykazały, że do zakażenia dochodzi również w naszym kraju.” W Polsce leiszmaniozę zaś stwierdza się najczęściej u turystów, którzy wracają z tropikalnych rejonów świata. U pacjentów z leiszmaniozą zaobserwować można szare zabarwienie skóry lub liczne owrzodzenia. Leczenie opiera się na stosowaniu związków z 5-wartościowego antymonu oraz amfoterycyny B.
Mówi się również, że komary mogą przenosić boreliozę – chorobę, którą do tej pory można było zarazić się jedynie od kleszczy. Warto podkreślić także, że jeśli użądlone osoba o skłonnościach alergicznych, to reakcja na jad może wywołać poważniejsze objawy jak np. stany zapalne skóry, obrzęki. W cięższych przypadkach może mieć miejsce nawet wstrząs anafilaktyczny, czyli najgroźniejsza reakcja organizmu na kontakt z alergenem, co może skończyć się śmiercią.
Metody zwalczania komarów
Walka z komarami jest obecnie jednym z największych wyzwań, z jakim zmagają się laboratoria naukowe na świecie, nie tylko po to aby ułatwić nam korzystanie z natury, ale przede wszystkim w celu minimalizacji rozprzestrzeniania się chorób.
Podstawowym sposobem walki z komarami, które powinien stosować każdy jest zabezpieczenie indywidualne oraz zabezpieczenie pomieszczeń. Przede wszystkim, używanie odpowiedniej odzieży zasłaniającej jak największą część ciała. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie pomieszczeń warto w oknach założyć siatki, natomiast w drzwiach paski foliowe spryskane preparatami przeciwko komarom. W pokojach zalecane jest umieszczenie elektrofumigatorów, tj. urządzeń wydzielających chemiczną substancję, która odstrasza komary. Nie zaleca się również otwierania okien w porze zmierzchu i przy zapalonym świetle. Co więcej, konieczne jest aby udrożnić rynny i inne miejsca, w których może zbierać się stara deszczówka.
Wśród metod naturalnych wymienia się przede wszystkim stosowanie zapachów wanilii, kamfory, eukaliptusa, anyżu i lawendy. Właściwości odstraszające mają również pelargonie, kocimiętka, bazylia, a także roślina o nazwie Plectranthus coleoides. Podobno skutecznym sposobem odstraszającym te owady jest także olejek goździkowy. Środki te można stosować na odzież, co dodatkowo zabezpiecza przed ukąszeniami. Pomocne może okazać się przyjmowanie witaminy B1, jak również spożywanie cebuli i czosnku, które w większej ilości powodują zmianę zapachu potu. Podobne działanie ma ocet.
Możne skorzystać z wielu form ochrony osobistej, stosując repelenty, czyli chemiczne środki odstraszające, które co prawda nie zabijają owadów, ale są stosunkowo bezpieczne dla innych form życia. Spryskuje się nimi lub smaruje się odsłonięte części ciała. Na rynku dostępne są tradycyjne spraye, preparaty w piance, w sztyfcie, kremu, lub płynu, np. Autan, Off, BROS. Do najskuteczniejszych repelentów należy Deet, który zabezpiecza człowieka przed komarami przez 7 godzin, jednak w wysokich stężeniach może on drażnić skórę.
W pomieszczeniach najskuteczniejszą formą ochrony są elektrofumigatory. Urządzenie włącza się do gniazdka i pod wpływem ciepła następuje parowanie substancji antykomarowej. Substancje czynne używane w elektofumigatorach to od olejku geraniowego, poprzez DEET, aż po środki owadobójcze. Innym sposobem może być stosowanie lamp owadobójczych., które wabią owady swoim światłem. Powszechnie stosuje się również różnorodne świece antykomarowe.
Odkomarzanie nie zalicza się do zabiegów łatwych, należy wykonać je ze staranną ostrożnością i precyzją. W trakcie jego wykonywania ważne jest, aby nie ominąć żadnego miejsca gdzie przebywają komary. W parkach, ogrodach i zabudowaniach gospodarczych osobniki dorosłe komarów zwalcza się głównie za pomocą produktów biobójczych przeznaczonych do tępienia komarów. Podawane są one zwykłymi opryskiwaczami lub za pomocą specjalistycznej aparatury gwarantującej opryskiwanie ultraniskoobjętościowe (ULV) lub zamgławianie. Opryskuje się elewacje budynków do wysokości 3 m, zarośla i trawy w odległości co najmniej 30 m od budynków.
Zapewniamy Państwu również możliwość skorzystania z wyżej wymienionej metody zamgławiania, przy użyciu najbardziej zaawansowanej technologii. Podczas procesu zamgławiania rozpylona i podgrzana mgła dociera nawet w miejsca najbardziej niedostępne takie jak pęknięcia w murze, ubytki glazury, za boazerie drewniane i z tworzyw, itp. Wysoka skuteczność może trwać nawet do 5 tygodni. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, takich jak: częstotliwość opadów, siła wiatru, bliskości miejsc wylęgu komarów itp. Metoda zamgławiania wykorzystywana jest również w zwalczaniu chociażby much, os, karaluch i mrówek.
Gryzące komary to jeden z najczęstszych powodów skutecznego utrudniania wakacji. Prawie co trzeci Polak planując wypoczynek stara się unikać miejsc i terminów, w których występują duże skupiska komarów. Mogą być one nosicielami różnych chorób. Warto więc posiadać wiedzę na temat skutecznego zwalczania tych owadów.
Wykorzystujemy w swojej pracy nie tylko wiedzę, ale i niezwykle skuteczne środki. Dzięki naszemu doświadczeniu w tym roku lato i wypoczynek mogą być dla Państwa niezapomniane bez brzęczących, utrudniających życie komarów. Mamy nadzieję, że artykuł przez nas zamieszczony przybliżył Państwu problem zmagania się z komarami. Specjalizujemy się w tych usługach odkomarzania. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i zapewnienia sobie wspaniałego, zdrowego wypoczynku!