Czym jest Dezynsekcja?
Dezynsekcja to zwalczanie owadów. Dezynsekcji nie należy mylić z dezynfekcją, deratyzacją ani deakaryzacją. Dezynfekcja to zwalczanie mikroorganizmów, deratyzacja to zwalczanie gryzoni, a deakaryzacja to zwalczanie roztoczy.
Dezynsekcja często bywa przeprowadzana w mieszkaniach. Dezynsekcje można wprawdzie przeprowadzić samodzielnie niemniej zazwyczaj w jej trakcie używane są trujące środki chemiczne w związku z tym jej przeprowadzenie najlepiej jest zlecić specjalistycznej firmie zwalczającej szkodniki. Firmy takie nazywane są firmami DDD (DDD to skrót od dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja) lub firmami pest control (pest control to po angielsku zwalczanie szkodników). Osoby dokonujące dezynsekcji zazwyczaj nazywane są technikami DDD.
Przygotowanie mieszkania przed dezynsekcją
Przed przeprowadzeniem dezynsekcji w mieszkaniu należy odpowiednio przygotować do niej mieszkanie w którym będzie się ona odbywała. Prawidłowe przygotowanie mieszkania do dezynsekcji ułatwia pracę technikom DDD zajmującym się dezynsekcją, a w wielu przypadkach może przełożyć się na polepszenie efektów przeprowadzanych w danym mieszkaniu zabiegów dezynsekcyjnych.
Istniejące na rynku firmy pest control stosują wiele metod dezynsekcji. Stosowane przez nie metody możemy podzielić na fizyczne, chemiczne, mechaniczne i biotechnologiczne. Wybór odpowiedniej metody dezynsekcji uzależniony jest od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem decydującym o metodzie zwalczania owadów, która zostanie zastosowana przez firmę zwalczającą owady jest gatunek owada, który będzie zwalczany w danym mieszkaniu. Wybór odpowiedniej metody zwalczania owadów wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.
Metody zwalczania owadów
Najpopularniejszymi metodami zwalczania owadów dostępnymi na rynku są metody chemiczne polegające na zamgławianiu, opylaniu lub opryskiwaniu. Podczas wymienionych zabiegów substancje chemiczne pod postacią płynu lub mgły nanoszone są na dezynsekowane powierzchnie. Substancje używane podczas dezynsekcji zawierają trucizny dlatego w trakcie ich stosowania należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Z tego powodu dezynsekcja powinna być przeprowadzana wyłącznie przez wysoko wykwalifikowane osoby, które wiedzą jak przeprowadzić zabieg w sposób bezpieczny za równo dla siebie jak i dla innych osób.
To jakie działania należy podjąć w celu przygotowania mieszkania do dezynsekcji uzależnione jest przede wszystkim od metody dezynsekcji jaka zostanie w danym mieszkaniu zastosowana. Najczęściej stosowanymi metodami dezynsekcji są oprysk i zamgławianie. Metody te skutecznie zwalczają owady takie jak prusaki, mrówki i karaluchy.
Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji
Jak powinniśmy przygotować mieszkanie w którym przeprowadzana będzie dezynsekcja poprzez oprysk lub zagławianie do wizyty firmy pest control? Na początek powinniśmy przejrzeć miejsce, które będzie oddawane dezynsekcji i sprawdzić, w których miejscach występuje najwięcej szkodników. Zdobyte tą drogą informacje należy przekazać technikowi DDD kiedy pojawi się w naszym mieszkaniu. Owady bardzo często zagnieżdżają się w trudno dostępnych miejscach za sprzętami. Jeżeli jest tak i u nas przed wizytą firmy pest control należy odsunąć sprzęty od ścian, co umożliwi technikom DDD swobodny dostęp do ścian. Wszelkie cokoły, ozdobne listewki i tym podobne elementy powinny zostać zdemontowane. Z pomieszczenia w którym dokonywana będzie dezynsekcja powinna zostać usunięta żywność, karma dla zwierząt, przedmioty związane z higieną osobistą (szczoteczki do zębów, ręczniki i inne), zabawki i ubrania. Wszystkie inne przedmioty powinny zostać pousuwane z powierzchni i pozamykane wewnątrz szafek. Wszystkie urządzenia elektryczne powinny zostać odłączone od kontaktów na czas dezynsekcji. Akwaria powinny zostać pozakrywane aby środki dezynfekcyjne nie dostały się do wody znajdującej się w akwariach i nie zatruły pływających w nich ryb. Należy też usunąć wszystkie przedmioty znajdujące się w szafce pod zlewozmywakiem. Miejsce to musi zostać zdezynsekowane szczególnie dokładnie ponieważ w miejscu tym owady pojawiają się szczególnie często gdyż przyciągają je znajdujące się w tym miejscu resztki produktów żywnościowych.
Najlepiej jeśli w trakcie dokonywania dezynsekcji w miejscu, w którym będzie ona miała miejsce będzie przebywać jedynie technik DDD. Jeśli to konieczne w miejscu tym może przebywać ktoś jeszcze, ale lepiej aby nie była to więcej niż jedna osoba.
Mieszkanie w którym została dokonana dezynsekcja powinno zostać opuszczone na około 2 godziny. W tym czasie użyty podczas dezynsekcji preparat rozniesie się, osiądzie i wyschnie. Po upływie tego czasu można wrócić do mieszkania, otworzyć znajdujące się w nim okna i dokładnie wywietrzyć poddawane dezynsekcji mieszkanie.
Czynności w mieszkaniu po dezynsekcji
Mieszkanie, które poddawane było dezynsekcji powinno zostać w odpowiedni sposób wysprzątane po dezynsekcji. Wszystkie miejsca, które będą miały kontakt z żywnością powinny zostać dokładnie umyte. Należy umyć półki, na których będzie ona przechowywana, zlew i blaty kuchenne, na których będzie ona przetwarzana i stół na którym będzie ona spożywana. Miejsca takie jak wnętrza lodówek, piekarników, kuchenek mikrofalowych, chlebaków i tym podobne nie są poddawane dezynsekcji.
Jeśli zamiast usunięcia żywności z poddawanych dezynsekcji miejsc ograniczyliśmy się do jej przykrycia folią to powinniśmy wyrzucić wszystkie użyte do tego celu folie. Jeśli w danym miejscu są raczkujące dzieci należy też umyć podłogi w miejscach, w których raczkują. Preparaty dezynsekcyjne powinny pozostać jedynie w miejscach w których w którym nie będą miały kontaktu z ludźmi, a jedynie ze szkodnikami. Do mycia powierzchni, które poddawane były dezynsekcji nie potrzeba żadnych specjalistycznych środków. Do tego celu wystarczą zwyczajne detergenty dostępne w sklepach.
Żelowanie metodą na owady
Inną metodą dezynsekcji jest żelowanie. Żelowanie polega na wyłożeniu trującego żelu wabiącego szkodniki. Szkodniki pobierają cząsteczki tego żelu i dzielą się nimi z innymi owadami co prowadzi do śmierci owadów znajdujących się w danym miejscu. Używany podczas zelowania żel wykładany jest w miejscach, w których występują owady i innych miejscach w których je zaobserwowano. W przypadku zastosowania tej metody zwalczania owadów nie ma konieczności przeprowadzenia specjalnych przygotowań przed rozpoczęciem dezynsekcji.
Nieco inaczej przebiegają przygotowania mające na celu zwalczenie pluskiew w związku z tym omówimy je osobno. W celu wytępienia pluskiew konieczne jest korzystanie z usług firmy DDD niemniej istnieje cały szereg mających na celu zwalczenie pluskiew działań, które możemy podjąć samodzielnie przed pojawieniem się w naszym mieszkaniu techników firmy DDD. Działania te powinniśmy rozpocząć od łóżek. Należy zdjąć z nich całą pościel, prześcieradła, koce, poszewki, a potem wyprać je w pralce w temperaturze wynoszącej minimum 60 stopni Celsjusza. W tej temperaturze giną wszystkie pluskwy niezależnie od ich stadium rozwojowego. Powstaje pytanie co zrobić jeżeli wypranie wymienionych przedmiotów z jakiegoś powodu nie jest możliwe. W takiej sytuacji należy wygrzać pościele do temperatury 60 stopni Celsjusza w inny sposób na przykład poprzez umieszczenie ich w nagrzanym aucie lub użycie steamera parowego. Łóżko i jego okolice powinny zostać odkurzone.
W tym celu należy użyć szczelinowej końcówki odkurzacza, która pozwoli na dotarcie nawet do najmniejszych zakamarków. Po odkurzaniu należy wyrzucić worek od odkurzacza ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że w jego wnętrzu znajdują się pluskwy. Fotele, łóżka i inne meble powinny zostać odsunięte od ścian co umożliwi technikom DDD swobodny dostęp do ścian. Zegary, obrazy, kalendarze, barometry krzyże i inne przedmioty powinny zostać zdjęte ze ścian, ale nie należy wynosić ich z pomieszczenia ponieważ również one powinny zostać poddana odpluskwianiu. Wszystkie okna powinny zostać zamknięte aby środek, który zostanie użyty podczas odpluskwiania nie uciekł na zewnątrz. W trakcie zabiegu odpluskwiania w poddawanych zabiegowi pomieszczeniach nie powinny przebywać żadne inne osoby poza tą, która będzie wykonywać rzeczony zabieg.
Do pomieszczeń w których przeprowadzane było odpluskwianie można powrócić po upływie od 1 do 2 godzin. Po tym czasie należy przewietrzyć poddane odpluskwianiu mieszkanie. Preparaty, które zostały użyte podczas odpluskwiania to trucizny w związku z tym należy zadbać o to, aby nie dostały się one do jamy ustnej. W tym celu należy umyć miejsca w których przechowywane jest jedzenie, wyprać poszewki oraz zmyć wodą z detergentem ramy i poręcze łóżek.