Szerszenie to największy gatunek owadów z rodziny osowatych. Można je spotkać na całym świecie i co istotne, występuje ich tylko 26 odmian. W Polsce mamy do czynienia wyłącznie z jednym gatunkiem szerszenia. Jego długość to ok. 2,5 cm w przypadku robotnic i 3,5 cm w przypadku królowej. Imponująca jest natomiast maksymalna rozpiętość skrzydeł szerszenia, która może dochodzić do 14 cm.

Usuwanie gniazd szerszeni: profesjonalne

Jak wygląda gniazdo szerszeni? Trudno go pomylić z czymkolwiek innym. Ma trudny do określenia kształt, najczęściej owalny i jest wykonany z przeżutej masy organicznej. Jest koloru jasnoszarego i zwykle można je znaleźć pod dachem, okapem, przy elementach więźby oraz na drzewach. Pojedyncze wejście do gniazda znajduje się od jego spodu. Jeżeli szerszenie założyły swoje gniazdo bezpośrednio w otoczeniu ludzi, np. pod zadaszeniem tarasu, na strychu lub pod wiatą samochodową, jego usunięcie jest koniecznością. Jeśli jednak zauważyliśmy takie gniazdo w większej odległości do swojego domu, np. w głębi ogrodu, gdzie rzadko się przychodzi, warto je pozostawić nienaruszonym.

Komu zagrażają pasożyty w domu?

Czy szerszenie są groźne dla ludzi?

Wbrew pozorom ryzyko użądlenia przez szerszenie jest mniejsze niż w przypadku os. Pomimo znacznie większych rozmiarów, owady te są mniej skore do atakowania ludzi. Dochodzi do tego głównie w przypadku zagrożenia szerszeni, np. gdy ktoś nieumiejętnie przeprowadza usuwanie gniazd szerszeni. Do najczęściej popełnianych błędów należy usuwanie gniazda szerszeni w porze ich maksymalnej aktywności lub przy pomocy złych metod. Na pocieszenie warto jednak dodać, że mimo iż użądlenie szerszenia jest bardziej bolesne niż użądlenie osy (ze względu na większe żądło), to u szerszeni stężenie jadu jest mniejsze. Jest to oczywiście istotne w przypadku pojedynczego użądlenia. Kiedy jednak dochodzi do zmasowanego ataku roju szerszeni na człowieka, może to być tak samo śmiertelnie niebezpieczne, jak w przypadku ataku os czy pszczół.

Jak usunąć gniazdo szerszeni?

Dla wielu osób usuwanie gniazd szerszeni wydaje się prostą czynnością. Szczególnie kiedy sprawdzimy bogaty wybór środków owadobójczych, dostępnych w marketach. Są to różnego rodzaju gaśnice do likwidacji gniazd os i szerszeni, których skuteczność jest jednak różna. Jednak nie to jest problemem. Nieumiejętne usuwanie gniazda szerszeni i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa grozi tym, że rozjuszone owady przystąpią do ataku na człowieka, a nawet jego rodzinę. Z tego też powodu zaleca się wyłącznie profesjonalne usuwanie gniazd szerszeni, zwłaszcza jeśli są położone w pobliżu zabudowań.

Na jakie owady skuteczna jest dezynsekcja?

Usuwanie gniazda szerszeni: najczęściej popełniane błędy

Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia w usuwaniu gniazd szerszeni i os, możemy wymienić kilka najczęściej popełnianych błędów. Skutkują one niepowodzeniem całej akcji usuwania gniazda na własną rękę.

  • Usuwanie gniazda szerszeni o złej porze. Odpowiedni moment na usuwanie gniazd os i szerszeni to późny wieczór, noc lub chłodne, deszczowe poranki. Właśnie wtedy szerszenie i osy są najmniej aktywne i najbezpieczniej można przeprowadzić tę czynność. Nie należy usuwać gniazd w środku dnia, gdyż znajdujące się wewnątrz owady niemal na pewno przystąpią do obrony gniazda i zaatakują.
  • Stosowanie niewłaściwych metod. W społeczeństwie nadal pokutują przekonania, że najlepsze sposoby na usuwanie gniazda szerszeni to ich zadymianie, okadzanie, rzucanie kamieniami, strącanie i zalewanie wrzątkiem czy podpalanie. Żadna z tych metod nie jest skuteczna i bezpieczna. Pod żadnym pozorem nie należy w ten sposób usuwać gniazd os i szerszeni, ponieważ grozi to poważnym atakiem z ich strony. Usuwanie gniazda szerszeni powinno być wykonane szybko, precyzyjnie i skutecznie, gwarantując natychmiastową śmierć owadów.
  • Niedokładne usunięcie gniazda szerszeni. Pozostawienie jakiegokolwiek fragmentu gniazda szerszeni sprawia, że owady niemal na pewno odbudowują je w tym samym miejscu, czyniąc go jeszcze większym i mocniejszym. Tym samym zwiększy się populacja owadów, a ponowne usunięcie gniazda będzie trudniejsze.
  • Usuwanie gniazda bez odzieży ochronnej. Następny często popełniany błąd to usuwanie gniazda w niewłaściwym stroju. Firmy DDD dysponują specjalistycznymi kombinezonami, chroniącymi ciało przed użądleniami os i szerszeni i nie pozwalają im wlecieć pod odzież. Osoby prywatne, które same próbują usuwania gniazd szerszeni, zwykle robią w to cywilnych ubraniach. Po pierwsze nie zapewniają one żadnej ochrony, a po drugie owady bez trudu mogą wlecieć pod koszulę czy do wnętrza spodni, atakując wtedy ze zdwojoną siłą.

Jeżeli masz gniazdo szerszeni w swoim domu lub ogrodzie, nie podejmuj ryzyka i nie próbuj na własną rękę usuwać siedliska owadów. Zostaw to specjalistom, którzy wykonają tę pracę szybko, bezpiecznie i przede wszystkim skutecznie.

Szerszenie: usuwanie gniazda przez straż pożarną

Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że do usuwania gniazd szerszeni i os należy wzywać straż pożarną. Czy to prawda? Tak, ale tylko po części. Straż pożarna rzeczywiście może usunąć gniazda owadów, ale tylko w kilku przypadkach:

  • kiedy występuje bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców;
  • kiedy gniazdo znajduje się na budynku użyteczności publicznej, w szkołach, szpitalach miejskich itp.

W przypadku gdy problem dotyczy domu prywatnego lub budynku wielorodzinnego, w większości przypadków szerszenie nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia i straż nie potraktuje takiego wezwania jako pilne i nagłe. Oznacza to, że właściciel nieruchomości we własnym zakresie musi zorganizować likwidację gniazda szerszeni, zlecając to specjalistom lub wykonując samodzielnie (nie polecamy).

Sprawdź, jak pozbyć się pluskiew ze swojego domu.

Usuwanie gniazda szerszeni zimą

Czy bezpieczne jest usuwanie gniazda szerszeni zimą? Może się tak zdarzyć, że gniazdo szerszeni jest w miejscu oddalonym od domu i nie sprowadza bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. W takich przypadkach warto pozostawić je nienaruszonym aż do czasu nadejścia zimy. Szerszenie są wrażliwe na minusowe temperatury i przed nadejściem zimy, szukają sobie bezpieczniejszych i cieplejszych kryjówek. Najczęściej chowają się wtedy głęboko pod ziemię lub do środka drzew: pod korę, do dziupli itp. Gniazda szerszeni na zimę pozostają puste i można je wtedy bezpiecznie usunąć. Najlepiej robić to podczas większych mrozów. Pamiętaj, że szerszenie umierają już przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Pomimo tego zawsze należy zachować ostrożność przy usuwaniu gniazda szerszeni zimą.

Osy a szerszenie. Czy wiesz, jakie są różnice między nimi?

Usuwanie gniazd szerszeni: cena

Ile kosztuje pomoc specjalistycznych firm w usuwaniu gniazda szerszeni? W zależności od miasta w kraju i firmy, ceny te wahają się od 300 do 500 złotych. Rzeczy, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę za usuwanie gniazd szerszeni to wielkość gniazda i jego położenie. Wysoko zawieszone gniazda mogą wymagać użycia zwyżek, co zwiększa koszt całej usługi. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo i troskę o zdrowie i życie mieszkańców, naszym zdaniem warto to zadanie powierzyć specjalistom. Dlaczego?

  • Sprawdzone  środki. Do usuwania gniazd szerszeni firmy DDD wykorzystują środki dla profesjonalistów, o znacznie większe sile rażenia niż produkty dostępne w sprzedaży detalicznej.
  • Oprysk z zewnątrz i od środka. Aby szybko i w 100% wyeliminować szerszenie z gniazda, firmy DDD wykonują oprysk od zewnątrz i od środka, wprowadzając do wnętrza gniazda rurkę, którą wydostaje się środek.
  • Bezpieczeństwo. Wiedza, doświadczenie i posiadany sprzęt gwarantuje pełne bezpieczeństwo mieszkańcom i sąsiadom budynku, z którego usuwane jest gniazdo szerszeni lub os.

Owady w domu. Które z nich są najgroźniejsze?

Firmy dezynsekcyjne bez trudu poradzą sobie z usunięciem nawet trudno dostępnego gniazda szerszeni. Zwróć uwagę na to, że szczyt aktywności tych owadów przypada na wrzesień i właśnie w tym miesiącu ma miejsce największa liczba zleceń na usuwanie gniazd. Jeśli wcześniej zauważyłeś takie gniazdo u siebie, nie zwlekaj, tylko już teraz skontaktuj się z nami.