jak pozbyc sie pchel z dmu

Pchły to małe i bardzo zjadliwe pasożyty, które najczęściej atakują zwierzęta domowe. Niestety, mogą one atakować również ludzi, powodując niewielkie, ale bardzo bolesne ukąszenia. Obecność pcheł w domu jest problemem wielu osób. Nie tylko właścicieli psów i kotów, ale również tych, do których przychodzą goście ze zwierzętami.

Jak pchły mogą pojawić się w domu?

Pchły są pasożytami, które mogą dostać się do domu na różne sposoby, najczęściej te wymienione poniżej.

 • Zwierzęta domowe. Najczęstszym źródłem pcheł w domu są zwierzęta domowe, takie jak psy i koty. Pchły mogą przyczepiać się do sierści zwierząt, a następnie przenosić się do wnętrza domu. Dlatego regularne odkładanie i leczenie zwierząt domowych przeciwko pchłom jest ważne, aby zapobiec infestacji w domu.
 • Przenoszenie z zewnętrza. Pchły mogą dostać się do domu poprzez przenoszenie ich na odzieży, obuwiu lub przedmiotach, które miały kontakt z zainfekowanymi zwierzętami lub środowiskiem, np. trawą, parkiem lub innymi miejscami, gdzie pchły mogą występować.
 • Zakażone meble lub tekstylia. Jeśli kupujesz używane meble, dywany lub inne tekstylia, istnieje ryzyko, że mogą one być zainfekowane pchłami. Pchły mogą przetrwać w takich materiałach i przenieść się do domu po ich wniesieniu.
 • Goście z pchłami. Jeśli odwiedzają Cię goście wraz ze swoimi pupilami, mogą one przenieść do domu pchły. W dalszej kolejności mogą one zainfestować dywany, wykładziny, koce i obicia tapicerskie. 

Sprawdź, czym się różni pchła ludzka od zwierzęcej.

Pchły są znane z tego, że skaczą na swoje ofiary, a ich larwy rozwijają się na podłodze, szczelinach podłogowych lub w obszarach, gdzie często przebywają zwierzęta. Mogą również przyczepiać się do odzieży lub człowieka, ale nie są w stanie przeżyć na nim zbyt długo.

Jak pozbyć się pcheł z domu domowym sposobem?

Najskuteczniejszy sposób na to, jak pozbyć się pcheł z domu to regularne sprzątanie i dbanie o higienę zwierząt domowych.

.

 • Obroże na pchły. Są to specjalne obroże dla psów i kotów, nasączone środkiem odstraszającym pasożyty, takie jak pchły oraz kleszcze. Należy je wymieniać co kilka miesięcy na nowe, aby środek odstraszający miał ciągle wysoką skuteczność.
 • Odkurzanie mieszkania. Mieszkanie powinno być często sprzątane, szczególnie jeśli psy i koty wychodzą na zewnątrz i mają kontakt z innymi zwierzętami. Właśnie w ten sposób odbywa się transmisja pasożytów z żywiciela na żywiciela. Odkurzanie pozwala usunąć złożone w dywanie jaja pcheł.
 • Wymiana i czyszczenie legowiska. Usuwanie pcheł z domu polega także na tym, aby regularnie sprzątać legowisko zwierząt. Najczęściej są to tekstylne posłania, w których z łatwością mogą zalęgnąć się pchły. Należy je odkurzać, prać w wysokich temperaturach, traktować środkami owadobójczymi, a także wymieniać na nowe.
 • Zabawki dla zwierząt. Psy i koty często mają swoje ulubione zabawki, najczęściej tekstylne. W nich również mogą znajdować się pchły, ich jaja oraz trudne do zwalczania poczwarki pcheł. Jeśli zabawki są w złym stanie, nie można ich wyprać w wysokiej temperaturze, należy je po prostu wyrzucić i kupić nowe.
 • Kąpanie zwierząt. Regularne kąpanie psów to ważny element ich higieny. O ile koty są w stanie same zadbać o czystość, psy tej umiejętności nie posiadają i musimy im w tym pomóc.

Dowiedz się, jakie są zwierzęta pasożytnicze.

Czym zwalczyć pchły w domu?

W sprzedaży dostępne jest wiele środków pozwalających na usuwanie pcheł z domu. Są one przeznaczone zarówno do walki z pchłami żyjącymi w dywanach i legowiskach, jak i bezpośrednio na zwierzętach.

 • Szampony dla zwierząt. Jest to specjalny rodzaj szamponów, które zabijają pchły żyjące na kotach i psach. Dla uzyskania pełnej skuteczności działania, konieczne może być dwu lub trzykrotne wykąpanie zwierzaka.
 • Proszki na sucho. Jeśli pupil nie pozwala się wykąpać, skuteczne są suche zasypki w postaci proszku lub pudru. Wciera się je w sierść zwierząt i pozostawia na określony czas. Następnie należy sierść wyczesać, usuwając z niej martwe pchły.
 • Spray na pchły w domu. Jeśli pchły zainfestowały mieszkanie, można próbować użyć specjalnych sprayów. Są one jednak skuteczne w przypadku niewielkich infestacji. O ile dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach lub wnętrzach samochodów, o tyle usuwanie nimi pcheł z całego domu jest niemal niemożliwe. 

Co to takiego szkodniki sanitarne?

Jak pozbyć się pcheł z mieszkania, szybko i skutecznie? 

Niestety, wyżej wymienione sposoby nie zdadzą egzaminu. Dlaczego? Ponieważ dostępne w sprzedaży środki działają głównie na dorosłe pchły. Konieczne jest jeszcze usunięcie jaj i poczwarek. Odkurzanie może w tym pomóc, o ile uda się znaleźć wszystkie kryjówki. Najlepszą metodą na to, jak pozbyć się pcheł z domu, jest wykonanie oprysku przez firmę DDD. Dezynsekcja silnymi środkami owadobójczymi działa zarówno na dojrzałe pchły, jak i te w różnych stadiach rozwoju. Ponadto oprysk i zamgławianie pozwalają dotrzeć ze środkiem do najtrudniej dostępnych miejsc.