male czarne muszki w domu

W Twoim domu pojawiły się małe czarne muszki? Chcesz wiedzieć, co to za owady, czy są groźne i przede wszystkim poznać skuteczny sposób na małe czarne muszki w domu? Jeśli tak, odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.

Plaga małych czarnych muszek w domu

Wiele osób często zauważa małe czarne muszki na oknach, szczególnie wtedy, gdy na parapecie stoją rośliny doniczkowe. Ich obecność bardzo sprzyja pojawianiu się tzw. ziemiórek. Jest to gatunek małych muszek, które bardzo lubią wilgotne środowisko. Drugim bardzo popularnym gatunkiem czarnych muszek w domu są muszki owocówki. Jak odróżnić oba gatunki muszek od siebie? Najłatwiej to zrobić na podstawie ich koloru i wielkości. Muchówki owocówki mają brązowe zabarwienie, podczas gdy muszki ziemiórki są całe czarne. Owocówki są również wyraźnie większe od ziemiórek i przebywają w zupełnie innym środowisku od nich.

Ziemiórki, czyli malutkie czarne muszki przy roślinach

Osoby mające skłonność do nadmiernego podlewania kwiatów doniczkowych, muszą się liczyć z tym, że prędzej lub później w ich domach pojawią się małe czarne muszki — ziemiórki. Muszki tego gatunku nie są większe niż 4 mm. Mają podłużne, smukłe ciało, duże oczy i wyraźnie widoczne czułki. To, co odróżnia ziemiórki od owocówek to kolor i większa zwinność. 

Czarne muszki ziemiórki bardzo łatwo infestują wilgotne środowiska. Najłatwiej takie im znaleźć właśnie w doniczkach roślin. Wilgotna ziemia dostarcza im jedzenia, a w dodatku jest świetnym miejscem do składania jaj. Wykluwają się z nich larwy muszek, które są groźne dla korzeni roślin, którymi się żywią. Ziemiórki szybko się rozmnażają, mogąc w krótkim czasie doprowadzić do bardzo dużej infestacji. Latają wówczas po całym mieszkaniu, chętnie siadając na wilgotnych od środka szybach okiennych.

Owocówki, czyli małe czarne muszki w kuchni

Drugi bardzo popularny gatunek muchówek domowych to owocówki. Te małe gryzące muszki o brązowo-żółtym kolorze najchętniej żywią się sokiem z bardzo dojrzałych, a także nadgniłych owoców. Obecność owocówek w domu wydaje się czymś oczywistym, ale do końca wcale tak nie jest. Szczególnie zimą może zastanawiać fakt, dlaczego w kuchni obecne są małe czarne muszki, skoro brak innych gatunków much? Odpowiedź jest prosta. Wraz z owocami kupionymi w sklepach, możemy na nich przynieść do domu mikroskopijne jaja owocówek.

Sposobem na ich pozbycie się, jest natychmiastowe mycie lub moczenie owoców, tuż po wniesieniu do domu. Pozwala to usunąć znajdujące się na powierzchni jaja muchówek, a także zmyć ewentualne woski. Muszki owocówki bardzo szybko się rozmnażają. Jedna samica jednorazowo może złożyć do 20 jaj, a sam okres wylęgania się, to jedyne 4 dni. Mając niemal nieograniczony dostęp do jedzenia, czyli owoców, skórek, obierków, soków, rozmnażają się w tempie błyskawicznym, szybko opanowując kuchnie i inne pomieszczenia.

Małe czarne muszki w domu: dlaczego jest ich tak dużo?

Zastanawiasz się jak to możliwe, że w Twoim domu w krótkim czasie pojawiła się plaga czarnych muszek? Oprócz tego, że muszki szybko się rozmnażają, swoimi nawykami możemy nieświadomie tworzyć jeszcze przyjaźniejsze dla nich środowisko. Oto najczęstsze powody, dlaczego małe czarne muszki w domu zimą tak często się pojawiają.

  • Przechowywanie dużej ilości owoców na stołach i blatach.
  • Nadmiernie wysoka temperatura powietrza.
  • Zbyt częste podlewanie roślin doniczkowych.
  • Niedokładne mycie owoców przyniesionych ze sklepu.
  • Rzadkie lub niedokładne sprzątanie.
  • Usuwanie naturalnych wrogów muszek, np. pająków, które zwalczają również pozostałe insekty w domu.

Małe czarne muszki w domu: jak się ich pozbyć?

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się małych czarnych muszek z kuchni, salonu lub łazienki? Istnieją dwie metody, aby tego dokonać. W pierwszej kolejności można sięgnąć po domowe sposoby na małe czarne muszki w domu. Jeśli nie będą one konieczne, pozostaje tylko dezynsekcja środkami owadobójczymi, która na pewno zda egzamin. Zacznijmy jednak od przedstawienia metod najłatwiejszych do zastosowania.

Profilaktyka, czyli zapobieganie małym czarnym muszkom

Stwórz w swoim domu nieprzyjazne dla muszek warunki. Postaraj się obniżyć poziom wilgotności powietrza i temperaturę. Jeśli to możliwe, zmniejsz ilość roślin doniczkowych. Zadbaj o dokładne mycie owoców i ich przechowywanie w chłodnym miejscu. Na bieżąco zjadaj dojrzewające owoce. Pamiętaj także o regularnym opróżnianiu koszy na śmieci i niepozostawianiu odkrytej żywności na wierzchu. Łatwo dostępne jedzenie przyciąga nie tylko czarne muszki, ale także inne owady, które szukają w domu pożywienia i schronienia.

Pułapki na małe czarne muszki

Na samym początku infestacji, gdy populacja muszek nie jest jeszcze duża, skuteczne mogą być pułapki na muszki. Na owocówki działają pułapki wabiące wypełnione sokiem. Muszki, które dostaną się do środka, nie mogą już wylecieć na zewnątrz. Na małe czarne muszki ziemiórki dobrze działają tekturowe pułapki lepowe, wbijane bezpośrednio do ziemi w doniczce. Przyciągają one muszki, które nie mogą już odkleić się od silnego lepu pułapki.

Naturalni biologiczni wrogowie

Małe czarne muszki mają wielu naturalnych wrogów, którzy mogą być bardzo pomocni w ich zwalczaniu. Są to wszelkiego rodzaju pająki domowe, świerszcze i pasikoniki, a także ptaki. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że biologiczni wrogowie muszek mogą występować naturalnie w otoczeniu i pomagać w kontroli populacji, ale nie zawsze są wystarczająco skuteczni w przypadku dużych infestacji. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie dodatkowych środków kontroli owadów jak dezynfekcja i dezynsekcja.