male gryzace muszki w domu

W Twoim domu obecne są małe gryzące muszki, powodujące bolesne obrzęki w miejscu ugryzienia? Jeśli tak, możliwe, że masz do czynienia z muchówkami owocówkami. Te małe latające owady są częstym problemem w wielu domach. Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat tych owadów, a także dowiesz się, jak zwalczać gryzące muszki w domu.

Małe gryzące muszki w domu: skąd się biorą?

Muchówki, czyli małe gryzące muszki, mogą pojawić się w domu z kilku różnych powodów. Są to owady szeroko rozpowszechnione na całym świecie, które dosyć łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznej budowie ciała. Małe gryzące muchówki mają jednoparowe skrzydła, co odróżnia je od innych owadów, takich jak komary czy chrząszcze, które posiadają dwie pary skrzydeł. Muchówki mają stosunkowo dużą głowę, szczególnie jeśli porównamy ją z resztą ciała. Niektóre gatunki muchówek są padlinożercami i odżywiają się martwymi zwierzętami oraz ich gnijącymi szczątkami. Istnieją też gatunki muchówek będących  drapieżnikami, polującymi na inne owady. W Polsce najczęściej występują muchówki żywiące się nektarem, sokiem roślinnym, resztkami owoców i innymi słodkimi płynami.

Czy muchówki są groźne dla człowieka?

Muchówki spełniają bardzo ważną ekologicznie rolę.  Ich larwy żywiące się martwymi roślinami i zwierzętami, przyczyniają się do rozkładu materiału organicznego. Dorosłe muchówki zapylają rośliny, choć niektóre gatunki muchówek są szkodnikami upraw rolnych. Muchówki owocówki mogą stanowić poważną uciążliwość dla człowieka, szczególnie jeśli występują w dużych ilościach w domu. Owocówki najczęściej pojawiają się w pobliżu dojrzałych owoców, odpędzane z nich, mogą gryźć człowieka w dłonie, ręce i inne odkryte części ciała.

Co przyciąga małe gryzące muszki do domu?

 • Dojrzałe owoce. Muchówki owocówki są znane z tego, że przyciągają je dojrzałe i rozkładające się owoce.
 • Resztki jedzenia. Otwarte pojemniki z resztkami jedzenia, brudne zlewozmywaki, przepełnione śmietniki. To tylko niektóre miejsca, które mogą przyciągać muchówki.
 • Wilgoć i gnijące materiały. Muchówki mogą także pojawiać się  w wilgotnych miejscach oraz w pobliżu gnijących materiałów organicznych: mokrych ręczników, gnijącego podłoża roślinnego, kompostowników itp.

Małe gryzące muszki, muchówki owocówki, mogą przedostać się do domu przez otwarte drzwi i okna, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się miejsca, w których te owady się rozmnażają: kosze na śmieci, zarośla, oczka wodne, kompostowniki.

Poznaj także inne mikroskopijne robaczki w domuprzeczytaj nasz artykuł.

Sposób na gryzące muszki

Aby ograniczyć pojawianie się muchówek w domu, ważne jest utrzymanie czystości i higieny, szczególnie w kuchni. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady, pozwalające ograniczyć liczbę muchówek w domu.

Sprawdź, co pomaga wyeliminować gryzące muszki z domu:

 • regularne usuwanie resztek jedzenia, 
 • przechowywanie owoców  w szczelnych pojemnikach,
 • utrzymywanie zlewozmywaka w czystości,
 • zamykanie  pojemników z jedzeniem i sokami,
 • ograniczanie wilgotności ziemi w doniczkach, unikanie przelewania roślin.

Odcinając muchówki owocówki od łatwo dostępnego pożywienia, czynimy swój dom, mieszkanie lub sklep środowiskiem nieprzyjaznym dla nich. Niestety nie zawsze jest to możliwe, np. z uwagi na dużą ilość owoców na sklepowej półce. W takich przypadkach pomaga profesjonalna dezynsekcja lub babcine metody na muchówki w domu.

Domowe sposoby na gryzące muszki

Samodzielnie przygotowane pułapki to niezawodna metoda pozbycia się muchówek z kuchni. Wykorzystując dostępne w każdym domu składniki, można niewielkim kosztem stworzyć skuteczne pułapki na gryzące muszki owocówki.

 • Pułapka z soku owocowego. Do miseczki wlej ocet jabłkowy lub sok owocowy oraz dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Słodki zapach przyciągnie owady, a dodatek płynu zwiększa lepkość cieczy, nie pozwalają muszkom wydostać się z niej.
 • Pułapka z dojrzałych owoców. W pojemniku umieść kawałki dojrzałych owoców, takich jak banany lub brzoskwinie. Przykryj pojemnik folią spożywczą i wykonaj kilka małych otworów, np. ostrym ołówkiem lub cienkim gwoździem. Muszki będą wchodziły przez otwory do środka pułapki, ale nie będą w stanie wyjść z niej.
 • Pułapka ze świecy. Zapal nocą  świecę i umieść ją w płaskim naczyniu wypełnionym wodą. Następnie umieść w pobliżu owoce wabiące gryzące muszki i zgaś światło oraz zasuń zasłony. W pokoju musi być ciemno. Owocówki zwabione światłem płonącej świecy oraz zapachem owoców, będą zbliżać się do płomienia, który powoduje ich szybką śmierć. Muszki, które przeżyły, wpadną natomiast do wody. Aby nie mogły z niej wyjść, wystarczy do niej dodać kilka kropel płynu do naczyń.
 • Siatki okienne. Montując w oknach siatki ochronne — moskitiery, można ograniczyć niekontrolowane dostawanie się do domu muszek i innych owadów. Aby ten sposób okazał się skuteczny na małe czarne muszki, należy wybrać siatki o jak najmniejszych oczkach.
 • Lampy owadobójcze UV. Światło UV emitowane przez tego typu lampy wabi owady do środka specjalnej pułapki, z której nie mogą się wydostać. Jest to popularna metoda zwalczania much i os w sklepach mięsnych i cukierniach. Lampy UV wykazują też bardzo dużą skuteczność na popularne insekty w domu, w tym małe gryzące muszki.

Wykorzystując jeden z wyżej wymienionych sposobów, będziesz mógł niemal bezobsługowo zwalczać muszki owocówki w swoim domu. Co w przypadku, jeśli ich ilość jest tak duża, że pojedyncze pułapki nie  zdadzą egzaminu? Wówczas można zwiększyć ich liczbę lub zamówić profesjonalne usługi DDD, takie jak dezynfekcja lub dezynfekcja i ozonowanie.