insekty w domu

Insekty odgrywają ważną rolę w środowisku człowieka. Są potrzebnymi zapylaczami roślin, pomagają w rozkładaniu materii organicznej, a także kontrolują populację mniejszych szkodników, chroniąc przed nimi rośliny. Owady są istotnym elementem łańcucha pokarmowego, a wybrane gatunki wykorzystuje się w medycynie i farmakologii. Sprawa jednak nieco się komplikuje, kiedy insekty neutralne dla nas w swoim środowisku naturalnym, przedostają się do naszych domów i mieszkań. W pewnych przypadkach mogą być wówczas zagrożeniem.

Jakie insekty można spotkać w domu?

W domach, mieszkaniach, a nawet sklepach i biurach można spotkać różne gatunki insektów. Do najczęściej występujących zalicza się: karaluchy, mrówki, pająki, pluskwy, mole spożywcze oraz muchy owocowe. Oczywiście to nie wszystkie insekty, które napotkać można w różnych miejscach. Dla ich lepszego przedstawienia często stosuje się podział owadów na skaczące, latające i gryzące. Warto pamiętać, że obecność insektów w domu nie zawsze jest oznaką braku czystości. Niektóre owady mogą same znaleźć drogę do domu w poszukiwaniu jedzenia lub schronienia. 

Skaczące insekty w domu

 • Pchły. Są to małe skaczące owady pasożytnicze, często występujące u zwierząt domowych. Mogą także przenosić się z nich na ludzi, powodując swędzenie i podrażnienie skóry.
 • Pasikoniki. Są to polne owady o długich i cienkich nogach, dzięki którym potrafią skakać na duże odległości. Choć zazwyczaj żyją na zewnątrz, czasem mogą dostać się do domu przez drzwi, okna lub niewielkie szczeliny. Nie są groźne dla ludzi.
 • Skoczki. Skoczki to małe owady z rzędu pluskwiaków, które charakteryzują się zdolnością do skakania na długie odległości. Często można je zobaczyć na ścianach, podłogach lub oknach.
 • Karaczany. Karaczany skaczące (rzadziej spotykane w porównaniu do innych karaczanów) to gatunek karaluchów, które potrafią skakać, a nie tylko biegać. Są mniejsze od innych karaluchów i łatwo przemieszczają się na duże odległości dzięki umiejętności skakania.
 • Małe świerszcze. Niektóre gatunki małych świerszczy także potrafią skakać. Z łatwością dostają się do mieszkań, wykorzystując np. otwarte drzwi prowadzące na taras.

Obecność niektórych skaczących insektów w domu może być niepożądana, szczególnie jeśli są to pchły lub karaczany. Mogą wówczas stanowić poważny problem zdrowotny i higieniczny. W przypadku poważniejszych infestacji lub niepewności co do identyfikacji danego owada zaleca się konsultację z profesjonalną firmą od zwalczania szkodników.

Latające insekty w domu

 • Muchy. Muchy są jednymi z najpowszechniejszych latających insektów w domach. Przyciąga je odkryta żywność i odpadki, szczególnie te w kuchni i łazience.
 • Komary. Te irytujące latające insekty w domu pojawiają się zwłaszcza wiosną i latem. Ich ukąszenia mogą powodować swędzenie i podrażnienie skóry. Komary w innych szerokościach geograficznych mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak malaria.
 • Osy i szerszenie. Są to bardzo agresywne owady. W mieszkaniu i domu mogą latać swobodnie po pomieszczeniach, jak również budować w nich swoje gniazda. Ukąszenia os i szerszeni są bolesne i mogą powodować bardzo poważne reakcje alergiczne.
 • Mole spożywcze: Mole spożywcze to małe latające owady, które infekują zapasy żywności: mąkę, płatki zbożowe, suszone owoce, pieczywo.
 • Pozostałe owady. O różnych porach roku, do naszych mieszkań przez otwarte okna i drzwi mogą wlatywać inne owady. Mogą to być niegroźne motyle, jak również ćmy, muchówki, chrząszcze oraz mole. 

Pojawienie się w domu pewnych gatunków owadów latających może być uciążliwe, szczególnie jeśli żywią się one krwią ludzi, jak komary, lub mogą zniszczyć zapasy jedzenia, lub odzież (mole spożywcze i mole ubraniowe). Do walki z takimi owadami najlepiej sprawdza się dezynsekcja.

Gryzące insekty w domu

 • Pluskwy. To niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią ssaków, w tym człowieka. Są małe, płaskie i brązowe. Ich ukąszenia mogą powodować swędzenie, podrażnienie skóry oraz reakcje alergiczne.
 • Obrzeżki. To małe owady z rodziny kleszczy, które mogą gryźć ludzi. Najbardziej aktywne są nocą i najczęściej wtedy atakują. Są przyciągane przez ciepło ciała i dwutlenek węgla wydychany przez człowieka.
 • Meszki. Popularne muchówki owocówki mogą powodować mniej lub bardziej bolesne ugryzienia. Wynika to z indywidualnej reakcji alergicznej organizmu na kontakt z ich śliną.
 • Pchły. Te skaczące owady chętnie atakują ludzi, pozostawiając 3 do 4 ugryzień, zwykle w jednej linii. Po ugryzieniu pozostają bolesne i swędzące obrzęki, mogą się utrzymywać nawet kilka dni.

Niebezpieczne insekty w domu

Kiedy już wiesz, jakie insekty można spotkać w domu, warto wskazać te, które są dla ludzi największym zagrożeniem. Z pewnością można do nich zaliczyć wszystkie owady gryzące i kąsające. Nawet jeśli nie przenoszą one na ludzi chorób, to pozostawiane przez nie ugryzienia mogą być dużym problemem. Powodowany przez nie świąd może skłaniać do drapania, a przez to do zakażenia rany. 

Inne niebezpieczne małe insekty w domu to te, które atakują zapasy spożywcze. Jest to mklik, mol spożywczy, mącznik młynarek i wiele innych. Owady te składają swoje jaj w sypkich produktach spożywczych, doprowadzając do ich szybkiego skażenia. O ile w przypadku pojedynczych torebek z mąką nie jest to jeszcze kosztowne, o tyle obecność tych insektów w młynach, zakładach przetwórczych oraz magazynach może powodować olbrzymie straty.

Przeczytaj, kiedy w domu potrzebna jest dezynfekcja?

Jak pozbyć się insektów z domu?

Walka z insektami w domu może mieć formę doraźną, jak i pozwalającą uzyskać trwałe efekty. Zapobieganie przedostawaniu się owadów do środka mieszkania to najlepszy sposób, aby kontrolować ich ilość. Zastosowanie nawet najprostszej moskitier w postaci siatki, skutecznie odetnie drogę komarom, osom i innym wlatującym z zewnątrz owadom do atakowania ludzi w ich domach. 

Inne sposoby na to, jak pozbyć się insektów z domu to: owadobójcze lampy UV, dyfuzory elektryczne ze środkiem owadobójczym, preparaty owadobójcze w sprayu, repelenty do stosowania na skórę. Pamiętajmy również o usunięciu wszelkich źródeł, które mogą przyciągać insekty do domu, np.: niezabezpieczonego jedzenia, pełnych i brudnych koszy na śmieci, nadmiernej wilgoci. 

Domowe sposoby na insekty w domu

W każdym domu znajdują się pewne produkty, które mają naturalne działanie odstraszające lub owadobójcze. Dzięki temu, że są bezpieczne, od nich należy rozpocząć dezynsekcję mieszkania.

 • Ocet. To skuteczna metoda na takie insekty w domu jak mrówki. Można rozcieńczyć ocet jabłkowy w wodzie i spryskiwać tym roztworem miejsca, w których przebiegają szlaki mrówek. Ocet odstrasza również muchy, więc można nim spryskać okna i drzwi.
 • Cytryna. Sok z cytryn ma działanie odstraszające na niektóre owady, takie jak komary i muchy. Jedna z metod polega na umieszczeniu na parapecie szmatek lub chusteczek nasączonych sokiem z cytryny.
 • Olejki eteryczne. Olejek miętowy, eukaliptusowy i lawendowy, mają właściwości odstraszające insekty w mieszkaniu. Olejki można rozcieńczyć w wodzie i spryskiwać nimi pomieszczenia zaatakowane przez insekty.
 • Cynamon. Jest to naturalny środek odstraszający mrówki. Warto posypać cynamonem podłogę w pobliżu drzwi do kuchni i spiżarni.
 • Pułapki na owady. Zamiast kupować w sklepie pułapki na insekty, można je wykonać samodzielnie. Będzie do tego potrzebna odrobina słodkiego soku i kilka kropel płynu do mycia naczyń, które w nim rozpuścimy. Tak przygotowaną ciecz wlewamy do miseczek i rozmieszczamy w różnych częściach domu. Pułapki tego typu są bardzo skuteczne na muszki owocówki.

Wyżej wymienione sposoby na insekty występujące w domu są skuteczne przy niewielkich infestacjach. Jeśli owadów jest więcej, zaleca się wykonać profesjonalne zwalczanie owadów poprzez oprysk, zamgławianie lub ozonowanie.