co odstrasza nietoperze

Nietoperze (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych z podgromady ssaków żyworodnych. Szacuje się, że rząd ten obejmuje ponad 1300 gatunków, do którego zalicza się nawet 20 rodzin. W ten sposób nietoperze stanowią 20% wszystkich, żyjących współcześnie ssaków. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do latania oraz prowadzenie nocnego trybu życia. Te niewielkie stworzenia owiane są wieloma mitami i legendami, związanymi z np. postacią Drakuli. Dlatego też ich widok wzbudza nierzadko strach wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się jak pozbyć się nietoperzy spod dachu? Odpowiadamy na to pytanie w nowym artykule!

Jak pozbyć się nietoperzy?

Zanim wskażemy, co odstrasza nietoperze — scharakteryzujmy pokrótce te latające ssaki. Są to bowiem stworzenia o niezwykłych umiejętnościach, osiągając prędkość nawet powyżej 90 km/h. Mówiąc o ich budowie, mamy na myśli:

 • skrzydła — powstałe z wydłużonych palców przedniej kończyny. Ich kciuk zakończony jest pazurem i nie wchodzi w skład skrzydeł. Błona ciągnie się przez cały bok ciała, aż do kończyny tylnej. Ich proporcje są większe niż w przypadku ptaków. 
 • kończyny tylne — umięśnione i silne, dzięki specjalnym połączeniom blokowym między kośćmi, więzadłami i pazurami. Dzięki temu w zwisie nietoperze odpoczywają i zapadają w sen zimowy. 
 • ogon — występują u niektórych gatunków (np. u brodawkonosów).
 • uszy — zwykle są wydatne i duże. To właśnie słuch jest podstawowym zmysłem tych ssaków, umożliwiając im poruszanie się po różnych przestrzeniach. Niektóre posiadają wystający płat skórny (tzw. koziołek). 
 • oczy — bardzo małe, będące wsparciem w echolokacji. 
 • umaszczenie — zwykle jednobarwne, tj. brązowe, czarne lub szare.
 • waga — standardowe gatunki osiągają do 1,3 kg.

Mimo ich niepozornych rozmiarów — gospodarze często zastanawiają się jak pozbyć się nietoperza z mieszkania. Wynika to z faktu, że stworzenia te są nosicielami wielu chorób — tj. wścieklizna, wirus Nipah i Hendra oraz histoplazmoza. To wtedy konieczne jest sięgnięcie po metody profesjonalne — bazujące na doświadczeniu rekomendowanej firmy — jak i domowe, które wykorzystują bezpieczne i łatwe do zastosowania techniki odstraszania.

Jaki zapach odstrasza nietoperze?

Prostym sposobem na odstraszenie tych latających ssaków, jest wykorzystywanie intensywnych i nielubianych aromatów. Zatem, jaki zapach odstrasza nietoperze?

 • Mięta — w postaci olejku miętowego lub świeżych liści może odstraszyć wiele insektów i ssaków. Ważne, aby rozpylić ten aromat w newralgicznych punktach, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla nietoperzy. 
 • Czosnek — stosowany w kuchni daje niepowtarzalny smak, a rozwieszany w pomieszczeniach odstrasza nietoperze. Ich działanie jest na tyle skuteczne, że przyczyniło się do powstania legend, jakoby lekiem na grasujące wampiry były właśnie świeże ząbki czosnku. 
 • Eukaliptus — podobnie jak mięta odstrasza wiele nieproszonych zwierząt, zapewniając mieszkańcom komfort i… przyjemny aromat. 
 • Fenol — grupa organicznych związków chemicznych, odpowiadająca za intensywny, korzenny zapach. Wiele osób porównuje go z aromatem goździków. 

Czy światło odstrasza nietoperze?

Dla wielu światło to najskuteczniejszy odstraszacz na nietoperze. Faktycznie, niektóre gatunki (np. Pipistrellus pipistrellus) nie przepadają za ostrym — sztucznym i naturalnym — światłem. Bez wątpienia jest więc to jedna z tańszych i łatwiejszych metod odstraszających (jest to też dobry sposób na nornice). 

Warto jednak pamiętać, że jest to metoda tymczasowa i doraźna — tj. w dłuższej perspektywie może nie być wystarczająca. Dlatego też zawsze warto zasięgnąć opinii specjalistów z branży, którzy podpowiedzą, jakie inne metody mogą przynieść bardziej satysfakcjonujące rezultaty (tj. dezynsekcja). 

Czym można odstraszyć nietoperze?

Nietoperze są chronionymi zwierzętami w wielu krajach, dlatego też stosowane techniki powinny być przeprowadzane w sposób humanitarny i z poszanowaniem dla gatunku. Zatem, jak pozbyć się nietoperzy w sposób łagodny i bezpieczny?

 • Ultradźwiękowy odstraszacz nietoperzy — ssaki te są niezwykle wrażliwe na dźwięki. Pułapki tego typu emitują wysokoczęstotliwościowe dźwięki, które są niesłyszalne dla ludzi, ale za to doskonale słyszalne przez nietoperze.
 • Siatki — warto zastosować je w oknach na strychu, altanach i otwartych garażach.
 • Zmiana temperatury — nietoperze są zwolennikami ciepłego i stabilnego (pod kątem temperatury) środowiska. Preferowana przez nich temperatura to 30 stopni Celsjusza. Pomieszczenia z wentylacją lub  wiatrakami, które ochładzają wnętrze i powodują podmuchy wiatru, są więc dla nich nieatrakcyjne.
 • Usuń pożywienie — nietoperze są smakoszami owadów. Te z kolei lgną do lamp solarnych i stawów. Zakrycie wodnych oczek i unikanie oświetlenia zewnętrznego nie tylko zmniejsza populację insektów, ale także nietoperzy, które nie znajdują pożywienia na danym terenie. 

Pamiętaj — jeśli masz problem z nietoperzami, warto skonsultować się ze specjalistami ds. zarządzania szkodnikami. Mogą oni doradzić konkretne metody odstraszania, które dostosowane są do Twojego zgłoszenia. Jeśli zastanawiasz się jak odstraszyć dziki lub jak odstraszyć koty i inne, uporczywe ssaki — skontaktuj się z Insektpol! Podpowiemy, jakie metody zastosować, wskażemy jak odstraszyć gołębie z balkonu i pomożemy z insektami, atakującymi żywność.