jak odstraszyć koty

Koty to sympatyczni mieszkańcy, którzy mruczą podczas głaskania, łapią myszy (to jest też skuteczny sposób na nornice), bawią się w ogrodzie i uroczo ocierają się o nogę. Problemem jednak jest, gdy na terenie posesji znajdują się alergicy, a zwierzaki zaczynają uszkadzać starannie pielęgnowane rośliny. To wtedy domownicy zastanawiają się, co odstrasza koty, szukając przy tym bezpiecznych i mało inwazyjnych metod. Cześć z nich omawiamy w poniższym, nowym artykule na naszym blogu.

Jak odstraszyć obce koty?

Kot domowy (Felis catus) – popularny ssak z rodziny kotowatych. Według danych historycznych zostały udomowione ponad 9500 lat temu, zyskując miano jednego z najbardziej pospolitych zwierząt domowych na całym świecie. Gatunek ten najpewniej pochodzi od kota nubijskiego, który to skrzyżował się ze żbikiem. Nazywany jest gatunkiem inwazyjnym — tj. rozprzestrzenia się naturalnie lub z udziałem człowieka i stanowi za zagrożenie dla fauny wskazanego ekosystemu. O ile te mruczące ssaki nie są agresywne dla ludzi i zwykle wzbudzają wiele sympatii, o tyle w niektórych przypadkach mogą stworzyć sporo problemów. Mieszkańcy zastanawiają się bowiem czym odstraszyć koty, jeśli te:

  • niszczą kwiaty i plony, traktując je jako element kuwety, 
  • załatwiają się w piaskownicy, w której bawią się dzieci, 
  • atakują ptaki i inne zwierzęta,
  • są źródłem alergii, 
  • skaczą po meblach ogrodowych, niszczą elementy dekoracyjne w ogrodzie itd.

Obecnie na rynku dostępne są środki do odstraszania kotów oraz tzw. metody profesjonalne (np. dezynfekcja). Firma specjalizująca się w tym zakresie, na podstawie zgłoszenia, dobiera odpowiednie techniki, które bazują np. na rozprowadzaniu intensywnych zapachów na terenie ogrodu czy całego gospodarstwa. Alternatywą dla tego rozwiązania są oczywiście metody domowe, które bazują na łatwo dostępnych produktach i substancjach, które znaleźć można w spiżarni lub kuchni.

Jaki zapach odstrasza koty?

Koty mają wyjątkowo dobry węch. To dzięki niemu znajdują pożywienie i polują na inne, dzikie zwierzęta (głównie ptaki). Ta wyjątkowa zdolność może być… sprzymierzeńcem domowników, którzy zastanawiają się, jaki odstraszacz na koty pozwoli im chronić taras lub ogród.

Zatem, jaki zapach odstrasza koty?

  • Pieprz — najlepiej świeżo zmielony.
  • Przyprawy korzenne — z dużym naciskiem na cynamon.
  • Intensywne przyprawy, tj. czosnek lub cebula.
  • Olejki eteryczne — głównie eukaliptus. Warto jednak rozmieszczać go nieco wyżej — zapach ten jest dla kota trucizną, która może przysporzyć mu sporo problemów zdrowotnych. 
  • Lawenda — najlepiej świeżo posadzona wokół posesji. 
  • Cytrusy — zarówno w formie olejków, jak i startej skórki z pomarańczy. 
  • Ocet — nie należy jednak rozlewać go do miseczek, z których kot mógłby się napić. Lepiej nasączyć nim ściereczkę i rozwiesić ją w newralgicznych miejscach.

Jak odstraszyć koty domowe sposoby?

Wśród wielu metod, które pozwalają odstraszyć Mruczki i Filemony, warto postawić na te najbezpieczniejsze i najmniej inwazyjne. W tym celu wykorzystać można konkretne zapachy lub przybory, które znaleźć można w swoim domu. Pamiętaj przy tym, że zwierząt nie wolno krzywdzić. Wszelkie pułapki i trucizny są nieetyczne i karalne na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Dlatego też dobrane metody powinny bazować na zniechęcaniu zwierzaków do odwiedzania posesji — bez bólu i uszczerbku na ich zdrowiu.

Poniżej podpowiadamy czym odstraszyć koty, żeby nie sikały i nie uszkadzały starannie zbudowanych skalników, grządek i strefy wypoczynkowej na tarasie.

  • Woda — większość kotów nie przepada za wodą i podmokłymi terenami. Dlatego też system nawadniania ulokowany w centralnym punkcie ogrodu może rozwiązać szereg problemów, wynikających z kocich odwiedzin. 
  • Rośliny — koty nie przepadają za rudą, trawą cytrynową i lawendą. Sadząc je w ogrodzie, ochronisz w ten sposób najcenniejsze grządki. Upewnij się jednak, że poszczególne rośliny nie wchodzą we wzajemną interakcję — wiele plonów obumiera, jeśli jest w bliskim sąsiedztwie z ziołami.
  • Przyprawy — pieprz cayenne, skórka cytrynowa i kawa, którą rozsypiesz do półprzezroczystych woreczków to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę nie tylko ogrodu, ale także altanki i tarasu. Zawieszając je, upewnij się, że woreczki są szczelne i nie będą stanowiły zagrożenia dla zwierząt.
  • Odstraszacze ultradźwiękowe — te emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzi i nieprzyjemnej dla kotów. Na rynku dostępne są także mobilne, dźwiękowe odstraszacze, które przyjmują formę pistoletu. Uwaga! Bardzo wysokie decybele lepiej rozłożyć na polu, z dala od gospodarstwa, na którym żyją psy i inne zwierzęta domowe (zobacz: co odstrasza nietoperze i jak odstraszyć dziki).
  • Środki do rozpylania — chemiczny odstraszacz kotów na zewnątrz i wewnątrz, służący do rozpylania na konkretnych meblach i mniejszych obszarach.
  • Maty ochronne — wyposażone w plastikowe lub gumowe kolce, przypominające nieco dużą szczotkę. Kolce te nie ranią łap, ale utrudniają przechodzenie pomiędzy ogrodzeniami i uniemożliwiają skakanie po meblach lub częściach elewacji.
  • Weterynarz — niektóre zachowania zwierząt wynikają z konkretnych problemów zdrowotnych i behawioralnych. Przyczyną więc mogą być schorzenia w zakresie układu moczowego lub neurologicznego, co wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą. Nierzadko powodem ataku czy agresji jest silny stres, w obliczu którego powyższe metody będą nieskuteczne. Twoja pomoc i wsparcie medyczne nie tylko zapewni zwierzakowi spokojne życie, ale także rozwieje wiele dotychczasowych kłopotów. 

W procesie kluczowa jest prewencja — czyli wdrożenie zabezpieczeń, zanim na posesji pojawią się czworonożni kompani. Ważne jest więc, aby zabezpieczyć śmietniki, utrudniając zwierzętom poszukiwanie jedzenia. Warto także zabezpieczyć piaskownice, które stają się… dużą kuwetą. Upewnij się także, że zapewniłeś odpowiednie schronienie dla ptaków — m.in. poprzez umieszczenie karmników i budek lęgowych. Warto także pamiętać o sterylizacji i kastracji dziko żyjących kotów — wiele miast wprowadziło darmowe programy. Działania te mają zapobiegać bezdomności zwierząt, kontrolując przy tym ich rozmnażanie (w tym rozmnażanie wsobne, które prowadzi do wielu chorób). 

Jeśli pomimo powyższych sposobów koty nadal odwiedzają Twoją posesję — sięgnij po wsparcie specjalistów. Ci, na podstawie krótkiego wywiadu podpowiedzą jakie techniki i metody warto wypróbować. Jeśli więc nadal zastanawiasz się jak odstraszyć koty z podwórka, jak odstraszyć gołębie z balkonu lub jak pozbyć się kuny — skontaktuj się już teraz z zespołem Insektpolu!