jak odstraszyć gołębie z balkonu

Jeśli na balkonie Twojego mieszkania lub domu często pojawiają się gołębie, na pewno szukasz sposobu, aby definitywnie zakończyć ich wizyty. Warto jednak wiedzieć, dlaczego te piękne, choć uciążliwe ptaki wybrały sobie właśnie Twój balkon.

Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się jak odstraszyć dziki.

Dlaczego gołębie wlatują na balkon?

Gołębie, podobnie jak inne ptaki, szukają miejsc, które zapewniają im schronienie przed złymi warunkami pogodowymi (deszcz, wiatr, upał). Balkony często właśnie dają takie schronienie, szczególnie jeśli nad nimi jest inny balkon lub mocno wysunięty okap dachu. Gołębie mogą również uważać balkony za idealne miejsca do założenia gniazda. Są to zwykle bezpieczne, osłonięte miejsca, położone z dala od drapieżników i innych zagrożeń. To właśnie na nich gołębie czują się bezpiecznie przed drapieżnikami takimi jak koty czy ptaki drapieżne. Gołębie szukają także spokojnych miejsc do odpoczynku i balkony często spełniają te wymagania, zwłaszcza te wysoko położone, w blokach mieszkalnych. Tym, co również przyciągać może gołębie na balkony jest łatwo dostępny pokarm. Jeżeli ludzie karmią ptaki na swoich balkonach, gołębie będą często odwiedzać te miejsca w poszukiwaniu łatwo dostępnego  jedzenia.

Dowiedz się jak odstraszyć koty sąsiadów od swojego domu.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Pozbycie się gołębi z balkonu można osiągnąć na różne sposoby. Przede wszystkim balkon musi przestać być postrzegany przez gołębie jako miejsce spokojne, bezpieczne i przyjazne. Powinno się na nim coś dziać: refleksy i odbłyski światła, poruszane wiatrem przedmioty, brak pożywienia i brak łatwo dostępnych miejsc, na których gołębie mogą lądować i siadać. Przydatne elementy to gotowe kolce na ptaki, siatki zasłaniające balkon, różnego rodzaju dzwonki wietrzne. Szczegółowo opisujemy to poniżej.

Co odstrasza gołębie z balkonu?

 • Bariery fizyczne. Zainstaluj siatki ochronne wokół balkonu, aby fizycznie zablokować dostęp gołębi do niego. Takie same siatki są polecane, jeśli masz kota, który lubi wychodzić na balkon. Można również zamontować na poręczy balustrady specjalny drut kolczasty lub kolce na ptaki. Uniemożliwią one ptakom lądowanie na niej.
 • Strachy na ptaki. Umieść na balkonie realistyczne modele sów lub jastrzębi, które są naturalnymi drapieżnikami gołębi.
 • Taśmy odblaskowe i foliowe. Są to tak zwane taśmy holograficzne odbijające światło. Mogą one skutecznie zniechęcić ptaki do przylotu na balkon.
 • Czystość. Regularne czyszczenie balkonu, w tym usuwanie odchodów i resztek jedzenia, pomoże odstraszyć gołębie. Przyda się także dezynfekcja, która usunie zapach ptasich feromonów, pozostawionych przez gołębie.
 • Urządzenia odstraszające. W sprzedaży dostępne są różne produkty, które mogą pomóc w odstraszaniu gołębi od balkonu. Mogą to być spraye, żele lub urządzenia ultradźwiękowe.
 • Zmiana wystroju balkonu. Postaraj się zmienić atmosferę na balkonie na taką, która jest mniej przyjazna gołębiom. Niektóre rośliny, takie jak mięta lub lawenda, są znane ze swoich właściwości do odstraszania ptaków, można je więc umieścić na balkonie.
 • Woda. Unikaj pozostawiania otwartych źródeł wody na balkonie, które mogą przyciągać ptaki.
 • Pożywienie. Nie karm ptaków na balkonie, ponieważ zachęca to je do powrotu.

Czy istnieje skuteczny sposób na nornice?

Jak odstraszyć gołębie z balkonu: domowe sposoby

Oto kilka domowych sposobów na odstraszanie gołębi z balkonu, które są proste, skuteczne i przyjazne dla środowiska.

 • Umieść na balkonie stare płyty  CD lub DVD zawieszone na sznurku. Ich błyszczenie i obracanie  się na wietrze będzie odstraszać ptaki. Zamiast płyt można również użyć kawałków srebrnej folii aluminiowej.
 • Rozciągnij sznurki lub cienką linkę na balustradach balkonu, co uniemożliwi gołębiom lądowanie na jego podłodze. Możesz także stworzyć różnego rodzaju przeszkody np. z patyczków bambusowych wbitych w doniczki wypełnione ziemią, ustawione na balkonie. 
 • Pokryj balustrady balkonu gładkimi materiałami, takimi jak plastik lub metal, co utrudni gołębiom lądowanie i chwytanie się jej.
 • Skrop balkon mieszanką wody z kilkoma kroplami olejków eterycznych, takich jak olejek z mięty pieprzowej czy lawendy. Gołębie nie lubią tych zapachów i unikają miejsc, w których są wyczuwalne. 
 • Rozwieś kolorowe balony. Balony mogą być skuteczne, ponieważ ich kształt, kolory i ruch na wietrze zniechęca ptaki, a one same wydają się dla gołębi zagrożeniem.

Zastosowanie jednej lub kilku z tych metod powinno pomóc w odstraszaniu gołębi z balkonu, zachowując jednocześnie przyjazne i humanitarne podejście dla tych ptaków. 

Polecamy również artykuł jak pozbyć się kuny ze strychu.