karmnik deratyzacyjny

Pojawienie się gryzoni w piwnicy lub garażu to nierzadko duży powód do zmartwień. Zarówno szczury, jak i myszy są bowiem nosicielami wielu chorób — w tym histoplazmozy, która może powodować poważne dolegliwości neurologiczne. Dodatkowo odchody myszy zwiększają ryzyko zarażenia m.in. wirusowym zapaleniem wątroby, włośnicą i salmonellozą. 

Na szczęście w skutecznym pozbyciu się tych niespodziewanych lokatorów pomóc może tzw. karmnik deratyzacyjny. Karmnik deratyzacyjny jak działa, czym jest i ile kosztuje? Odpowiadamy poniżej!

Karmnik deratyzacyjny — co to jest?

Karmnik deratyzacyjny co to jest? W dużym uproszczeniu jest to urządzenie, które umożliwia bezpieczne wykładanie trutek na szczury i inne gryzonie. Dzięki niemu zwierzęta domowe oraz dzieci nie są narażone na działanie szkodliwych substancji, które mogłyby wywołać szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów. Zastosowany mechanizm łączy w sobie skuteczność, z jednoczesną ochroną innych organizmów. Z tego też względu karmniki traktowane są jako wyjątkowo efektywna deratyzacja — znaczniej częściej rekomendowana niż nieco przestarzałe pułapki na myszy.

Karmnik deratyzacyjny — jak działa?

Karmnik najczęściej wykonany jest z solidnego tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej lub rzadziej — z tektury. Urządzenie to przybiera kształt wąskiego tunelu lub skrzynki z niewielkim wejściem, do której przedostać się mogą wyłącznie drobne szkodniki. W środku znajduje się trutka (w formie granulek, pasty lub kostek), która doprowadza do tzw. mumifikacji gryzoni. Działanie karmnika, w odróżnieniu od klasycznych pułapek, nie jest błyskawiczne, dlatego też w jego stosowaniu tak ważna jest cierpliwość. Urządzenia te nie wymagają sukcesywnego, okresowego opróżniania złapanych zwierząt. 

Jak działa karmnik deratyzacyjny? Cały schemat karmnika zaprojektowano tak, aby znajdująca się wewnątrz trutka nie szkodziła innym zwierzętom i mieszkańcom. Dzieje się to dzięki starannie zamkniętej i owiniętej substancji. Dostanie się do wnętrza skrzynki jest możliwe tylko przy pomocy specjalnego, znajdującego się w zestawie, kluczyka. 

Docelowo karmniki stosować można zarówno na zewnątrz budynków, jak i w piwnicach, spiżarniach, garażach i w restauracjach, które narażone są na towarzystwo szczurów lub myszy. 

Jaki karmnik deratyzacyjny wybrać?

Na rynku znaleźć można różnorodne karmniki deratyzacyjne, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także zastosowanym tworzywem i rozmiarem. Jaki karmnik deratyzacyjny jest najpopularniejszy na rynku?

  • Z polipropylenu — czyli z polimeru z grupy poliolefin, wyróżniającego się dużą wytrzymałością i dobrą izolacją.
  • Ze stali ocynkowanej — czyli rodzaju stali, która dodatkowo zabezpieczona jest przed korozją (dzięki warstwie cynku).

Przed zakupem warto zapoznać się z opisem producenta — m.in. zwracając uwagę, do jakiego typu szkodników dedykowana jest dana pułapka. 

Karmnik deratyzacyjny — cena

Cena karmników uzależniona jest od producenta, użytych tworzyw i rodzaju trutki. Najtańsze i najprostsze w swojej budowie kosztują do kilkunastu złotych. Solidniejsze i większe wynieść mogą powyżej 30-40zł za sztukę. 

W Twojej piwnicy lub garażu grasują gryzonie? Nie pozwól, aby przedostały się do domu — zastosuj już teraz skuteczny karmnik deratyzacyjny, który pomoże Ci oczyścić przestrzeń od nieproszonych gości. Im szybciej zareagujesz, tym efektywniej pozbędziesz się grasujących lokatorów!