jak pozbyc sie karaluchow 1

KaraluchyBlatta orientalis — to gatunek owada z rzędu karaczanów i rodziny karaczanowatych. Wyróżnia się błyszczącym, rudawo-czarnym ubarwieniem oraz imponującymi rozmiarami (nawet 28 mm długości w przypadku samców). Ten (niestety) pospolity owad uwielbia atakować nie tylko magazyny i piwnicę, ale także gospodarstwa domowe, gnieżdżąc się w ciasnych rogach, nieopodal żywności, za listwami przypodłogowymi oraz przy koszach na śmieci. Ich obecność to nierzadko duże utrapienie dla mieszkańców, którzy na widok pancerzyków czują obrzydzenie i… strach. Wynika to z faktu, że karaluchy (tak jak inne pasożyty w domu) mogą być nosicielami nawet 80. drobnoustrojów, wielu patogenów i poważnych chorób. Jak pozbyć się karaluchów z domu, aby uniknąć tego zagrożenia? Czy istnieją domowe sposoby na zwalczanie karaluchów? Odpowiadamy!

Jak zwalczyć karaluchy?

Na pytanie „jak zwalczyć karaluchy?”, aż chce się wykrzyczeć: „skutecznie!”. W procesie usuwania najważniejsza bowiem jest szybka reakcja, dzięki której minimalizuje się ryzyko namnażania kolejnych, nieproszonych insektów. Jeśli więc zauważysz larwy, odchody karalucha albo bytujące, dorosłe osobniki — nie czekaj, aż same wyniosą się z kuchni lub spiżarni. Zamiast tego czym prędzej sięgnij po profesjonalne środki na zwalczanie karaluchów lub wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby. Te pierwsze co prawda są droższe, ale wyróżniają się wyższą efektywnością. Drugie natomiast zaleca się przy ograniczonym budżecie lub przy pojedynczych insektach, które nie zdążyły masowo zaatakować szafek.

Zanim zastosujesz jedną z poniższych metod — warto najpierw poznać bliżej swojego przeciwnika. Tak oto karaluchy są owadami wszystkożernymi, dlatego też spotkać je możesz w niemalże wszystkich szafkach kuchennych lub w spiżarni. Bez jedzenia są w stanie wytrzymać nawet 40 dni, dlatego też pozbawienie ich dostępu do otwartych produktów spożywczych nie jest skuteczną metodą dezynsekcji. Owady te są znacznie większe niż prusaki (karaluch a prusak) oraz jako jedne z nielicznych istot na ziemi uodporniły się na działanie trucizn — w tym na działanie promieniowania radioaktywnego. Szacuje się, że te niepozorne insekty zniosą dawkę stukrotnie wyższą, niż zniósłby ludzki organizm. Dodatkowo bywają skore do ataku — nie tylko człowieka, ale i zwierząt domowych. Ugryzienie karalucha przypomina małe, wypukłe guzki, którym często towarzyszy opuchlizna, zaczerwienienie skóry i intensywne swędzenie.

Czym zwalczyć karaluchy w domu?

Zwalczanie karaluchów i prusaków (karaczan prusak) wymaga zdecydowanych kroków. Dlatego też najskuteczniejszą metodą jest stosowanie środków chemicznych w sprayu, proszku lub żelu. Na rynku dostępne są także lepy i płytki owadobójcze, które dzięki intensywnym zapachom odstraszają karaluchy i „ochraniają” produkty umieszczone w szafkach. Warto je traktować jako uzupełnienie innych preparatów. W skrajnych sytuacjach — gdy powyższe środki zawiodą — rekomendowana jest profesjonalna dezynsekcja, którą zwykle powtarza się po miesiącu. 

A jak pozbyć się karaluchów domowymi sposobami?

  1. Pułapki na klej. Lepkie podkładki na karaluchy umieść w newralgicznych miejscach — np. w łazience lub kuchni. Klejąca powierzchnia sprawi, że owady przyczepią się do pułapek, ułatwiając tym samym ich usunięcie. 
  2. Olejek z mięty pieprzowej. Wylej kilka kropli olejku w miejscach szczególnie atrakcyjnych dla owadów. Intensywny zapach skutecznie je odstraszy, dlatego też metoda ta stosowana jest m.in. w ramach prewencji.
  3. Proszek kwasu borowego. Środek ten wysusza egzoszkielet karalucha, doprowadzając w ostateczności do ich wymierania. Z racji swoich silnych właściwości — należy używać go w miejscach trudno dostępnych — z dala od dzieci i zwierząt domowych. Proszek ten dostaniesz m.in. w aptece, w cenie nie większej niż 30 zł za 1 kg produktu.
  4. Piwo. Wylej odrobinę mocnego trunku do miseczki lub na talerz. Zwabione zapachem owady chętnie zanurzą się w substancji, a pod wpływem alkoholu nie będą w stanie się z niej wydostać. 
  5. Kawa. Wsyp fusy kawy do pojemnika, zalej je wrzątkiem i postaw w atrakcyjnym dla owadów miejscu (np. obok chleba). Zwabione intensywnym aromatem insekty chętnie wejdą do miski lub pojemnika, a następnie… w nim ugrzęzną. Pamiętaj, że karaluchy mogą poruszać się po śliskich powierzchniach, dlatego też zwykły słoik może nie być skutecznym naczyniem.

W metodach tych nie wolno zapominać o zapobieganiu — prewencja to także skuteczny sposób na pozbycie się karaluchów. To ona pozwoli uniknąć późniejszych wydatków i kłopotów, wynikających z pojawienia się insektów. W działaniach prewencyjnych wymienia się oczywiście regularne sprzątanie, stosowanie środków czystości, a także dokładne uszczelnianie szczelin i otworów — zwłaszcza tych, zlokalizowanych w newralgicznych punktach. 

Zwalczanie karaluchów — cena

Wbrew pozorom — skuteczne zwalczanie karaluchów nie musi nadwyrężyć portfela. Proste pułapki kosztują już poniżej 10 zł za sztukę, a spraye — do kilkudziesięciu złotych. Najdroższa jest profesjonalna dezynsekcja, podczas której stosuje się tzw. metodę żelową. Ostateczna wycena to wypadkowa doświadczenia firmy, stosowanych środków, lokalizacji i zakresu działań, które należy podjąć w celu skutecznego usunięcia karaluchów. 

Pamiętaj — koszty skutecznych zabiegów chemicznych w ogólnym rozrachunku są niższe, niż podejmowanie nieefektywnych domowych metod oraz stosowanie niesprawdzonych i tanich preparatów. Szkody, które może wyrządzić karaluch, są znacznie kosztowniejsze — i to nie tylko w ujęciu materialnym. Nie oszczędzaj na zdrowiu i bezpieczeństwie swoich bliskich.

Jak skutecznie zwalczyć karaluchy — profesjonalne metody

A jak zwalczyć karaluchy w mieszkaniu, które zostało zaatakowane przez prawdziwą plagę niebezpiecznych insektów? W tak nieprzyjemnej sytuacji warto sięgnąć po najsilniejsze działo — tj. profesjonalne metody, które nie pozostawiają owadom szans. 

  1. Opryski chemiczne. Wykonują je wyłącznie profesjonaliści, którzy wiedzą, gdzie szukać małych nieprzyjaciół. Do oprysków stosować można zarówno płyny, jak i żele, które aplikuje się w konkretnych, zamieszkałych przez karaluchy, miejscach. Krok ten wymaga przestrzegania wszystkich środków ostrożności.
  2. Termiczne metody zwalczania. Technika bazująca na podgrzewaniu lub zamrażaniu zarówno jaj, jak i osobników dorosłych. Zwykle stosuje się ją, gdy karaluchy upodobały sobie jedną, konkretną przestrzeń. Ze względu na właściwości i specyfikację — metoda ta wybierana jest nieco rzadziej.

Po zastosowaniu określonych substancji, specjaliści często rekomendują monitowanie danych pomieszczeń oraz używanie dodatkowych środków zapobiegających. Te zmniejszą ryzyko ponownego pojawienia się karaluchów, co stanowi za jedną z najskuteczniejszych działań prewencyjnych. Dodatkowo eksperci zalecają uszczelniać problematyczne obszary i zakrywać szpary (np. pomiędzy spiżarnią a kuchnią). Zamknięcie karaluchów w określonym pomieszczeniu nie tylko chroni domowników i żywność, ale także ułatwi ewentualne rozprowadzenie środków chemicznych.
Wiesz już czym zwalczyć karaluchy w domu. Jeśli więc dostrzeżesz je w garażu, kuchni lub łazience — nie czekaj! Im szybciej zareagujesz i im skuteczniejszy produkt wdrożysz, tym efektywniej usuniesz chorobotwórcze owady. Insekty w domu zawsze wymagają reakcji — nie bagatelizuj problemu!