Szerszen

Szerszenie

Szerszenie są owadami zaliczanymi do osowatych. Istnieje wiele gatunków szerszeni, ale spośród nich w Polsce żyje jedynie szerszeń europejski w związku z czym właśnie jego będziemy mieli na myśli pisząc szerszeń w dalszej części artykułu.

Z naszego artykułu dowiecie się szerszenie gdzie żyją i zakładają gniazda, jak wyglądają szerszenie i jakie są zagrożenia ze strony szerszeni. Napiszemy też jak pozbyć się szerszeni, jak się pozbyć szerszeni, jak wygonić szerszenie, szerszenie jak się ich pozbyć, jak skutecznie pozbyć się szerszeni, szerszenie jak się pozbyć, jak pozbyć się gniazda szerszeni, jak pozbyć się szerszeni z poddasza, jak pozbyć się szerszeni na działce i szerszeń jak się pozbyć.

Gdzie żyją szerszenie

Szerszenie występują w wielu krajach klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Pierwotnie szerszenie występowały jedynie w Eurazji. Do Ameryki Północnej zostały zawleczone przez człowieka.

Gdzie szerszenie zakładają swoje gniazda?

Gniazda najczęściej zakładane są przez szerszenie w dziuplach drzew liściastych w tym zwłaszcza dębów. Gniazda mogą być również zakładane przez szerszenie poza dziuplami zawsze jednak zakładane są one przez szerszenie w miejscach osłoniętych przed deszczem na przykład pod okapami dachów, w zagłębieniach znajdujących się w ścianach budynków, w opuszczonych ulach lub w ziemnych norach. Gniazda szerszeni mogą też być zakładane w skrzynkach lęgowych zbudowanych z myślą o ptakach. Najczęściej skrzynki te są opuszczone, ale zdarza się również, że szerszenie i ptaki żyją wspólnie w jednej budce lęgowej.

Bardzo często zdarza się, że gniazda zakładane są przez szerszenie w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Szerszenie mogą pojawiać się za równo na terenie miast jak i wsi.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszenie są znacznie większe od blisko spokrewnionych z szerszeniami os i pszczół. Samce szerszeni mają nieco ponad 2 centymetry długości, a robotnice szerszeni około dwóch przy czym robotnice szerszeni cechują się większą niż w przypadku samców szerszeni rozpiętością rozmiarów ciała. Największe podobnie jak u innych owadów społecznych są królowe szerszeni. Mają one od 2,5 do 3,5 centymetrów długości. Szerszenie żyjące w Polsce najczęściej mają czarny tułów pokryty rudymi plamami i żółty odwłok pokryty czarnymi pasami.

szerszeń jak się pozbyć

Ubarwienie szerszeni cechuje się jednak sporym zróżnicowaniem w zależności od ich płci, wieku oraz regionu. Geograficzne zróżnicowanie szerszeni jest na tyle duże, że umożliwia ono rozpoznanie z jakiego regionu pochodzi konkretny osobnik szerszenia na podstawie jego ubarwienia. Samce szerszeni nie mają żądeł, a ich czułki są dłuższe od czułek samic szerszeni.

Rozmnażanie się i rozwój szerszeni

Budowa gniazda rozpoczynana jest przez królową szerszeni wczesną wiosną. Gniazda szerszeni powstają z masy papierowej składającej się z śliny oraz próchniejącego drewna. Gniazda szerszeni składają się z plastrów które z kolei składają się z komórek. Komórki te skierowane są otworami ku dołowi. Gniazda szerszeni osiągają spore rozmiary. Za równo ich długość jak i wysokość często przekraczają pół metra. Pierwsze jaja składane są przez królową szerszeni już po zbudowaniu przez nią kilku pierwszych komórek gniazda. Larwy szerszeni które wylęgnęły się z jaj karmione są przez królową sokami pochodzącymi za równo ze zwierząt, głównie owadów jak i z roślin.

Po rozwinięciu się pierwszych larw szerszeni przepoczwarzają się one w robotnice szerszeni które przejmują większość obowiązków królowej szerszeni takich jak rozbudowa, obrona i dbanie o właściwą temperaturę wewnątrz gniazda oraz karmienie larw. Od tej chwili królowa szerszeni zajmuje się wyłącznie składaniem jaj. Robotnice szerszeni nie mogą się rozmnażać. Mogące się rozmnażać osobniki powstaną dopiero z ostatnich larw, które pojawią się w gnieździe. Mogące się rozmnażać samice szerszeni po locie godowym spędzają zimę w stanie diapauzy.

Szerszenie co jedzą?

Szerszenie odżywiają się różnymi gatunkami owadów. W ich diecie znajdują się za równo owady uważane za pożyteczne jak i szkodniki.

Szkody powodowane przez szerszenie

Szerszenie dokonują licznych uszkodzeń. Uszkodzenia te obejmują głównie drewno z którego szerszenie budują swoje gniazda.

Zagrożenia ze strony szerszeni

Największym problemem ze strony szerszeni jest jednak zagrożenia ze strony szerszeni dla samych ludzi. Użądlenia szerszeni są bolesne. Mogą one też doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Z tych powodów obecność gniazd szerszeni w pobliżu miejsc w których żyją ludzie jest nie tylko uciążliwa, ale również niebezpieczna.

Zagrożenia te związane są przede wszystkim z jadem szerszeni. Jad szerszeni pod względem składu przypomina jady os i pszczół ale zawiera on w swoim składzie większe niż w przypadku wymienionych owadów ilości substancji toksycznych. Szczególnie niebezpieczny jest on w przypadku osób uczulonych u których już kilka użądleń może być niebezpiecznych dla życia choć dla większości ludzi ilość użądleń szerszeni stanowiących zagrożenie dla ich życia będzie znacznie większa.

Użądlenia szerszeni są tak niebezpieczne ponieważ ich jad aż w 5% składa się z powodującej pieczenie acetylocholiny, a żądła szerszeni wkłuwają się na dużo większą niż jest to w przypadku pszczół lub os głębokość. Czynniki te sprawiają, że użądlenia szerszeni są też dużo boleśniejsze od użądleń os i pszczół. Żądła szerszeni w przeciwieństwie do żądeł pszczół nie pozostają w ciałach ich ofiar w związku z czym szerszenie mogą żądlić wielokrotnie podczas swojego życia.

Tym co w szczególnie dużym stopniu skłania szerszenie do ataku są zmiany w otoczeniu takie jak hałas, nagły ruch lub nowe, niepojawiające się wcześniej zapachy.

Sposoby na szerszenie

Prawdopodobieństwo pojawienia się szerszeni wewnątrz naszego domu możemy zmniejszyć zakładając moskitiery w oknach. Jest to również skuteczny sposób na muchy i skuteczna metoda na komary. Nie zapobiegnie to jednak pojawieniu się szerszeni i innych owadów w naszych domach całkowicie ponieważ wciąż będą mogły one wlecieć do naszych domów przez drzwi jeśli pozostawimy je otwarte. Moskitiery co oczywiste w żaden sposób nie zabezpieczą nas przed szerszeniami w czasie gdy będziemy przebywać na zewnątrz.

Z szerszeniami na zewnątrz możemy próbować walczyć za pomocą wykonywanych samodzielnie lub zakupionych samodzielnie pułapek na szerszenie.

Pułapki na szerszenie to nie jest skuteczny sposób na szerszenie ponieważ zabijają one jedynie pojedyncze osobniki szerszeni. Pułapki na szerszenie mogą nawet zwiększyć zagrożenie ze strony szerszeni jeśli podczas ich zakładania będziemy postępować wyjątkowo nieostrożnie. W jakich sytuacjach pułapki na szerszenie zwiększą zagrożenie ze strony tych owadów? Przede wszystkim zwiększą je one jeśli zamontujemy pułapki na szerszenie w naszym domu lub w niewielkiej odległości od niego. W takiej sytuacji pułapki na szerszenie mogą przyciągnąć szerszenie do miejsc w których szczególnie nie chcielibyśmy ich widzieć.

Zwalczanie szerszeni

Liczne zagrożenia ze strony szerszeni sprawiają, że przebywanie w pobliżu ich zamieszkanego gniazda związane jest z dużym ryzykiem. Niestety uniknięcie przebywania w pobliżu gniazda szerszeni nie zawsze jest możliwe ponieważ często zdarza się, że szerszenie zakładają swoje gniazda w pobliżu naszych domów, a nawet w ich wnętrzu na przykład na poddaszach. Sprawia to, że bardzo często jedynym rozwiązaniem problemów z szerszeniami okazuje się zwalczanie szerszeni. Ale jak się pozbyć szerszeni? Jak pozbyć się szerszeni? Szerszeń jak się ich pozbyć. Jak pozbyć się gniazda szerszeni? Jak wygonić szerszenie? Szerszenie jak się pozbyć? Jak skutecznie pozbyć się szerszeni? Jak pozbyć się szerszeni na działce? Jak pozbyć się szerszeni z poddasza? Szerszeń jak się pozbyć? Ponieważ szerszenie są owadami społecznymi najlepszym rozwiązaniem jeśli mamy problem z szerszeniami jest usunięcie gniazda szerszeni.

Niestety szerszenie podobnie jak inne owady społeczne agresywnie bronią swoich gniazd. Z tego powodu usuwanie gniazd szerszeni jest bardzo ryzykowne. Dlatego jeśli mamy problem z szerszeniami najlepiej będzie jeśli skorzystamy z usług profesjonalistów w zwalczaniu szerszeni takich jak firma insektpol którzy bezpiecznie usuną będące przyczyną zagrożenia gniazdo. Wieloletnie doświadczenie pracowników firmy insektpol w zwalczaniu gniazd szerszeni sprawia, że usuwamy gniazda szerszeni w sposób bezpieczny dla ludzi mieszkających lub przebywających w okolicy miejsca w którym znajduje się usuwane gniazdo szerszeni.