Szkodniki Magazynowe

Szkodniki magazynowe stanowią poważny problem dla firm zajmujących się przechowywaniem i dystrybucją produktów spożywczych, plonów rolnych oraz zbóż. Są to stworzenia, które mogą zniszczyć zapasy, zanieczyszczać produkty oraz wpływać negatywnie na jakość i bezpieczeństwo żywności.

Szkodniki magazynowe: rodzaje

Wyróżniamy wiele rodzajów szkodników magazynowych, które najłatwiej podzielić w zależności od gatunku. Są to zatem gryzonie, owady, mikroorganizmy jak pleśń i grzyby, a także szkodniki drewna.

Gryzonie, takie jak myszy i szczury, są jednymi z najpowszechniejszych szkodników magazynowych. Zjadają one produkty, roznoszą choroby i uszkadzają opakowania. Mogą zanieczyszczać produkty swoimi odchodami, jak i składanymi w nich jajami. Sposobem na gryzonie w magazynach jest oczywiście profesjonalna deratyzacja.

Jeśli chodzi o owady, to dużym zagrożeniem są chrząszcze, w tym wołek zbożowy, trojszyk ulec oraz motyle, czyli mklik mączny i mól ziarniak. Wszystkie one mogą poważnie zaszkodzić produktom przechowywanym w magazynach.

Pleśń i grzyby to inny rodzaj zagrożenia dla produktów spożywczych. Organizmy te mogą rosnąć na produktach przechowywanych w magazynach, zwłaszcza jeśli są one narażone na wilgoć.

Bardzo często w magazynach przechowywane są drewniane palety lub opakowania,  a wtedy mogą wystąpić problemy z kornikami i innymi szkodnikami magazynowymi. Kontrolowanie ich wymaga odpowiedniego składowania drewna oraz regularnych inspekcji i zabiegów dezynsekcyjnych.

Chrząszcze i ryjkowce, czyli częste szkodniki w magazynie

Chrząszcze i ryjkowce stanowią jedną z największych grup szkodników magazynowych na świecie, a wiele z nich zostało zawleczonych do Polski z obszarów Azji, wewnątrz przewożonych stamtąd ładunków. Owady te mają charakterystyczny gryzący aparat gębowy, który umożliwia im żerowanie na suszonych produktach roślinnych i zwierzęcych, co sprawia, że są szczególnie problematyczne w magazynach przechowujących żywność pod wieloma postaciami, jak również wyroby ze skóry itp. Do najgroźniejszych szkodników magazynowych z grupy chrząszczy i ryjkowców zaliczamy te wymienione poniżej.

Dowiedz się, na co pomaga ozonowanie pomieszczeń.

  • Trojszyk ulec (Tribolium confusum). Jest jednym z najbardziej powszechnych szkodników magazynowych. Atakuje przede wszystkim produkty zbożowe, mąkę, kaszę, suszone owoce i orzechy. Ich obecność w magazynach może prowadzić do znacznego uszkodzenia produktów i zanieczyszczenia nimi.
  • Wołek zbożowy (Oryzaephilus surinamensis). Jest innym chrząszczem, który jest szkodnikiem magazynowym. Atakuje podobne produkty jak trojszyk ulec, w tym zboża, mąkę i przyprawy.
  • Kapturnik zbożowiec (Sitophilus granarius). To ryjkowiec, który atakuje głównie ziarna zbóż, takie jak pszenica, jęczmień i ryż. Ich larwy rozwijają się wewnątrz ziaren, co powoduje ich zniszczenie.
  • Spichrzel surynamski (Lasioderma serricorne). To mały chrząszcz, który jest szkodnikiem magazynowym, szczególnie w przypadku przypraw, suszonych owoców i ziół. Ich obecność może powodować zanieczyszczenie i utratę jakości produktów.
  • Mącznik młynarek (Tribolium castaneum). Szkodnik magazynowy, który atakuje produkty mączne, kaszę, ziarna zbóż i suszone owoce.
  • Żywiak chlebowiec (Plodia interpunctella). Jest szkodnikiem, który atakuje przede wszystkim produkty w postaci ziaren zbóż, mąki, płatków śniadaniowych i bakalii.
  • Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius). To chrząszcz, będący szkodnikiem magazynowym w przypadku produktów mięsnych, zwłaszcza suszonych mięs i wędlin, a także odzieży i galanterii skórzanej.
  • Strąkowiec fasolowy (Acanthoscelides obtectus). Ryjkowiec, który atakuje strączki fasoli i grochu i powoduje ich zniszczenie.

Na co pomaga dezynfekcja?

Ćma, czyli latający szkodnik w magazynie

Ćmy z rodziny Lepidoptera są kolejną grupą szkodników magazynowych, które mogą poważnie zagrażać przechowywanym produktom. Tylko około 30 ze 180 000 gatunków ciem i motyli zalicza się do groźnych szkodników magazynowych. Należy przypomnieć, że dorosłe ćmy z tej grupy nie mają gryzącego aparatu gębowego i odżywiają się głównie płynnym pokarmem, takim jak nektar kwiatów. Największym zagrożeniem dla produktów spożywczych są natomiast larwy ciem i motyli, i to właśnie one są głównymi sprawcami uszkodzeń i zanieczyszczeń w magazynowanych produktach. Najpopularniejszymi latającymi szkodnikami magazynowymi jest omacnica spichrzanka, mklik mączny oraz mól ziarniak.

  • Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella). Znana również jako mól spożywczy, jest jednym z najważniejszych szkodników magazynowych. Jej larwy żerują na suchych produktach spożywczych, takich jak mąka, kasza, orzechy, suszone owoce i ziarna. Są w stanie przegryźć opakowania i powodować zanieczyszczenia produktów.
  • Mklik mączny (Ephestia kuehniella). To inna ćma, która jest szkodnikiem magazynowym. Jej larwy atakują podobne produkty spożywcze jak omacnica spichrzanka, powodując uszkodzenia i zanieczyszczenia.
  • Mól ziarniak (Sitotroga cerealella). To bardzo popularny szkodnik, który preferuje ziarna zbóż, takie jak pszenica, jęczmień i ryż. Jego larwy także uszkadzają opakowania i znajdujące się wewnątrz produkty.

Czy dezynsekcja zwalcza wszystkie szkodniki magazynowe?

Żuwaczki larw ciem są w stanie przegryźć wiele rodzajów opakowań, co może prowadzić do zanieczyszczenia i utraty jakości produktów przechowywanych w magazynach. Kontrola tych szkodników jest niezwykle istotna ze względu sanitarnego, zdrowotnego i ekonomicznego. Sposoby walki ze szkodnikami magazynowymi obejmują utrzymanie odpowiednich warunków przechowywania, stosowanie pułapek feromonowych, fumigację oraz inne dedykowane, profesjonalne metody dezynsekcji.