neutralizacja brzydkich zapachów

Przyczyny nieprzyjemnych zapachów

Nieprzyjemne zapachy potrafią naprawdę uprzykrzać życie. Zazwyczaj można je dość łatwo zwalczyć domowymi sposobami. Istnieją jednak zapachy, których pozbycie się nie jest takie proste, a ich zwalczenie wymaga skorzystania z bardziej profesjonalnych metod zwalczania nieprzyjemnych zapachów. Dotyczy to zwłaszcza kilku rodzajów zapachów, które z jednej strony pojawiają się dość rzadko, a z drugiej są bardzo trudne do usunięcia. Z naszego artykułu dowiecie się co powoduje nieprzyjemne zapachy, jak się pozbyć nieprzyjemnych zapachów, jak wygląda neutralizacja zapachów i jak wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Na początek opiszemy najczęstsze źródła nieprzyjemnych zapachów. Następnie opiszemy metody ich zwalczania. Dowiecie się więc jak wygląda neutralizacja zapachu kwasu masłowego, jak wygląda neutralizacja zapachu zwłok i jak wygląda neutralizacja zapachu dymu tytoniowego.

Neutralizacja zapachów – Kwas masłowy

Pierwszym z rzadkich, lecz jednocześnie wyjątkowo nieprzyjemnych źródeł brzydkich zapachów o którym napiszemy jest kwas masłowy. Kwas masłowy jest substancją o wyjątkowo intensywnej woni. Woń ta sprawia, że kwas masłowy bardzo często wylewany jest przez nieuczciwych przedsiębiorców w sklepach lub lokalach usługowych należących do ich konkurencji. Dotyczy to zwłaszcza klubów nocnych i restauracji.

Neutralizacja zapachów – Ludzkie zwłoki

Drugim trudnym do usunięcia rodzajem zapachów jest zapach rozkładających się zwłok. Zapach ten pojawia się głównie w mieszkaniach w których doszło do zgonu osoby samotnej, której ciało pozostawało przez pewien czas w mieszkaniu ponieważ nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że nastąpił jej zgon.

Neutralizacja zapachów – Dym papierosowy

Kolejną niełatwą do usunięcia przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest dym papierosowy. W miejscach w których przez dłuższy czas często i regularnie palono papierosy dym papierosowy wnika we wszelkiego rodzaju tkaniny w tym w mające materiałowe obicia meble, dywany, zasłony i inne przedmioty.

Neutralizacja zapachów po pożarach

Trudne do usunięcia zapachy powstają również w miejscach w których miał miejsce pożar. Budynkami padającymi ofiarami pożarów najczęściej są domy. Domy zbudowane są z różnych materiałów, a w ich wnętrzach przechowywane są najróżniejsze produkty. Pod wpływem wysokiej temperatury, która pojawia się podczas pożaru dochodzi do przekształcenia się wielu z nich w inne substancje, które nierzadko są niebezpieczne dla ludzi. Pożary w zakładach produkcyjnych, sklepach i innych miejscach nierzadko prowadzą do wystąpienia podobnych zagrożeń.

Zbieractwo i brak dbałości o mieszkanie przyczynami nieprzyjemnych zapachów

Trudne do usunięcia zapachy występują także na terenie mieszkań zajmowanych przez osoby wykazujące się wyjątkowo niską dbałością o porządek w mieszkaniu i higienę osobistą. Wszyscy słyszeliśmy w telewizji o osobach, które poprzez wyjątkowy brak dbałości o swoje mieszkania doprowadziły je do ruiny. Często zdarza się, że mija wiele lat od czasu powstania problemu z nimi do usunięcia ich z zajmowanego mieszkania.

Mieszkania z których usunięto takich lokatorów nierzadko przedstawiają ponury widok. Pełne są one niewyrzucanych lub nawet przynoszonych przez lokatorów z zewnątrz śmieci, zgniłych i spleśniałych resztek żywności, a nawet ludzkich i zwierzęcych odchodów oraz martwych zwierząt domowych.

Nieprzyjemne zapachy mogą również powstawać w pomieszczeniach na skutek szeregu innych czynników.

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy – Metody neutralizacji odorów

Najlepszą metodą usuwania tych i wielu innych nieprzyjemnych zapachów jest ozonowanie. Ozonowanie usuwa nieprzyjemne zapachy z mieszkania, a jednocześnie oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych patogenów. Ozonowanie to skuteczna metoda usuwania zapachu ludzkich zwłok, skuteczna metoda usuwania zapachu kwasu masłowego, skuteczna metoda usuwania zapachu dymu papierosowego i skuteczna metoda usuwania zapachu pożarów.

Ozonowanie jak metoda likwidacji zapachów

Ozonowanie przeprowadzane jest za pomocą ozonu. Ozonem nazywamy cząsteczki tlenu składające się z trzech atomów. Kąt wiązania cząsteczek ozonu wynosi 116 stopni. Masa cząsteczkowa ozonu to 48 u. Temperatura wrzenia ozonu wynosi – 111,9 stopni Celsjusza, a temperatura topnienia ozonu to – 192,7 stopnie Celsjusza. Przy temperaturze wynoszącej 0 stopni Celsjusza i ciśnieniu wynoszącym 1013 milibarów gęstość ozonu wynosi 2,14 kilograma w przeliczeniu na metr sześcienny czyli o 70% więcej niż jest to w przypadku tlenu. Rozpuszczalność ozonu w wodzie przy temperaturze wynoszącej 20 stopni Celsjusza wynosi 3 PPM. Stężenie ozonu wynoszące 1 PPM oznacza, że w jednym litrze powietrza znajduje się 14,33 miligrama ozonu. Jak łatwo obliczyć oznacza to, że 1 miligram ozonu w litrze powietrza odpowiada stężeniu odpowiadającemu 0,0697 PPM czyli w przybliżeniu 0,07 PPM. Ozon ma niebieskawy kolor i świeży zapach. Ozon jest substancją łatwo rozpuszczającą się w wodzie. Przyśpiesza on różnego rodzaju reakcje chemiczne. Pozwala na efektywne usuwanie manganu, amoniaku i żelaza. Przywraca krystaliczną przejrzystość i naturalną barwę wodzie. Usuwa z niej nieprzyjemny zapach i smak na przykład siarkowodoru. Powoduje aglomeracje cząsteczek wody, co wspomaga procesy filtracyjne.

Jak powstaje jest ozon?

W środowisku naturalnym ozon powstaje  na skutek działania wyładowań atmosferycznych. Ozon używany podczas ozonowania produkowany jest za pomoc ozonatorów czyli agregatów ozonu. Produkują one Ozon z suchego powietrza. Powietrze to przepuszczane jest w tych urządzeniach przez wyładowania elektryczne. Wyładowania te wywoływane są przez prąd o wysokim napięciu wynoszącym co najmniej 5000 volt. Pod wpływem wspomnianych wyładowań dwuatomowe cząsteczki tlenu rozpadają się na pojedyncze atomy tlenu, które następnie ponownie łączą się ze sobą. Część z tych atomów łączy się ze sobą tworząc dwuatomowe cząsteczki zwykłego tlenu, a część z nich tworzy trójatomowe cząsteczki ozonu. Maksymalne stężenie ozonu w powietrzu, które może zostać uzyskane za pomocą ozonatorów wynosi od 1 do 3%.

Działanie ozonu 

Ozon jest jedną z najsilniejszych substancji utleniających. Obok zwalczania nieprzyjemnych zapachów ma on również bardzo silne działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze.

Ozon prowadzi do utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych z których składają się błony komórkowe bakterii. Pod wpływem wywołanych przez ozon uszkodzeń bakterie giną lub tracą umiejętność rozmnażania się. Pod wpływem działania ozonu zmniejsza się także przepuszczalność błon komórkowych. Dochodzi do zaburzenia funkcji i niszczenia organelli wewnątrzkomórkowych oraz utleniania białka cytoplazmatycznego. Efekty te pojawiają się już po kilkunastu minutach działania ozonu.

Ozon wzmacnia też działanie antybiotyków i niszczy poprzez utlenianie endo- i egzotoksyny uwalniające się podczas niszczenia mikroorganizmów i umożliwia pozbycie się znajdujących się w powietrzu  alergenów. Działanie ozonu jest około pięćdziesięciokrotnie silniejsze od działania tlenu. Działa on bakteriobójczo już przy stężeniu wynoszącym 13μg w przeliczeniu na decymetr sześcienny. Dużą zaletą ozonu jest fakt, że po jego zastosowaniu nie pozostają żadne produkty uboczne. Ozon w postaci gazowej może być używany do dezynfekcji mieszkań, zakładów produkcyjnych, ferm, eliminowania zapachów o pochodzeniu nieorganicznym i organicznym. Ozon niszczy lotne, przenoszące zapachy cząstki takie jak zapach moczu, kału, dymu papierosowego, wymiocin, świeżej farby, spalenizny lub zwierząt domowych.

Wysoka skuteczność ozonu stwierdzona została doświadczalnie. W 1993 roku badania nad skutecznością tego gazu przeprowadził M.Capendale. Podczas tych badań okazało się, że ozon zwalcza niemal wszystkie rodzaje bakterii Gram-ujemnych, Gram-dodatnich, grzybów, pierwotniaków i wirusów. Wśród badanych mikroorganizmów w zwalczaniu których ozon okazał się wysoko skuteczny znalazły się między innymi pałeczka okrężnicy (E. coli), Cryptosporidium parvum, Mycobacterium tuberculosum, Streptococcus  faecalis i inne.

Miejsc w których może być przeprowadzane zwalczana neutralizacja zapachów jest bardzo wiele. Przeprowadzane mogą być między innymi zabiegi takie jak ozonowanie piwnic, ozonowanie pokoju, ozonowanie strychu i ozonowanie samochodu. Ozonowanie może być przeprowadzane wszędzie tam, gdzie pojawiają się nieprzyjemne zapachy.

Zagrożenia ze strony ozonu

Obecność ozonu w powietrzu dość łatwo można wyczuć już przy stężeniu wynoszącym od 0,02 do 0,05 PPM. Jest to znacznie mniej od stężeń, które są niebezpieczne dla człowieka. Przy stężeniu wynoszącym więcej niż 0,1 PPM staje się on niebezpieczny dopiero po upływie 8 godzin. Przy wyższych stężeniach czas przez który można przebywać w takich warunkach skraca się. Przy stężeniu wynoszącym 0,3 PPM ozon jest nieszkodliwy do 15 minut. Jeśli jednak stężenie ozonu będzie wyższe mogą pojawić się nieprzyjemne efekty przebywania w jego obecności. Ozon reaguje ze składnikami błon biologicznych w tym zwłaszcza z ich składnikami tłuszczowymi. Jeśli ozon przedostanie się do wnętrz komórek może doprowadzić to do zahamowania działalności enzymów komórkowych i wstrzymania oddychania wewnątrz komórkowego. Symptomy podrażnienia spowodowanego przez ozon zaobserwować można już przy stężeniu tego gazu wynoszącym 0,2 PPM. Przy takim stężeniu może pojawić się drapanie w gardle, bóle głowy, kaszel i senność. Przy wyższych stężeniach może dojąć do obrzęku płuc, zwiększenia się ciśnienia tętniczego, przyśpieszenia tętna. Przy bardzo wysokich stężeniach ozonu wynoszących od 9 do20μ g/dm3 objawy te mogą doprowadzić do zgonu.

Ozon stanowi zagrożenie dla wszelkich gatunków żywych organizmów w związku z czym w pomieszczeniach w których przeprowadzane są zabiegi z jego udziałem nie powinni przebywać ludzie, zwierzęta ani rośliny. Przy wysokich stężeniach ozon może również uszkadzać kable elektryczne oraz przedmioty wykonane z gumy.

Ze względu na zagrożenia ze strony ozonu zabiegi z jego udziałem nie powinny być przeprowadzane przez niefachowców, które nie zostały prawidłowo przeszkolone z jego stosowania.

Jak przygotować pomieszczenia do ozonowania (neutralizacji zapachów)

Przed rozpoczęciem ozonowania należy odpowiednio przygotować do niego pomieszczenie w którym będzie ono przeprowadzane. Przygotowania te należy rozpocząć od usunięcia z niego zwierząt domowych i roślin ponieważ powstający podczas ozonowania ozon mógłby im zaszkodzić. W odpowiedni sposób powinny zostać zabezpieczone również urządzenia elektroniczne.

Następnie należy odpowiednio uszczelnić pomieszczenie w którym przeprowadzane będzie ozonowanie.

Po odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia do ozonowania nadchodzi pora na właściwy zabieg ozonowania. Zabieg ten przeprowadzany jest za pomocą generatorów ozonu wytwarzających ozon. Długość zabiegu uzależniony jest od nasilenia problemu, który ma rozwiązać ozonowanie, wielkości pomieszczeń w których przeprowadzany jest zabieg ozonowania, ilości ozonatorów użytych podczas zabiegu i ich mocy. Najczęściej ozonowanie trwa od 1,5 do 12 godzin. W tym czasie nikt nie powinien przebywać w pomieszczeniach w których jest przeprowadzane usuwanie nieprzyjemnych zapachów poprzez ozonowanie. Poziom ozonu w pomieszczeniu w który przeprowadzane jest ozonowanie powinien być na bieżąco kontrolowany.

Ozon jest wyjątkowo nietrwałym gazem. Szybko rozpada się tworząc zwykłą odmianę tlenu. W związku z tym ozon powstający podczas ozonowania szybo znika. Zmniejszanie się poziomu ozonu w pomieszczeniu do bezpiecznego poziomu można przyśpieszyć poprzez wietrzenie pomieszczenia w którym odbywał się zabieg neutralizacja zapachów poprzez ozonowanie.

Ozonowanie to efektowny i wszechstronny zabieg, który obok zwalczania nieprzyjemnych zapachów pozwala na uzyskanie szeregu innych korzyści. Korzyści te to zwalczanie alergenów w pomieszczeniach i zwalczanie mikroorganizmów w pomieszczeniach czyli dezynfekcja pomieszczeń ozonem.

Domowe metody usuwania nieprzyjemnych zapachów

Istnieją również liczne domowe metody neutralizacji nieprzyjemnych zapachów takie jak zwalczanie nieprzyjemnych zapachów przez użycie świec, lub neutralizacja brzydkich zapachów za pomocą oczyszczaczy powietrza z filtrem węglowym.  Nie są one jednak tak skuteczne jak zwalczanie brzydkich zapachów poprzez ozonowanie.

Inne często stosowane sposoby na brzydkie zapachy to usuwanie nieprzyjemnych zapachów za pomocą sody oczyszczanej, przy pomocy tymianku, neutralizacja zapachów przy użyciu torebek po herbacie, neutralizacja brzydkich zapachów octem i eliminacja nieprzyjemnych zapachów olejkami eterycznymi.

Wymienione metody mają pewną skuteczność w zwalczaniu standardowych brzydkich zapachów, ale nie są one wystarczające aby za ich pomocą przeprowadzić zwalczanie zapachu kwasu masłowego, zwalczanie zapachu zwłok, zwalczanie zapachu dymu papierosowego, zwalczanie zapachu fekaliów i zwalczanie wielu innych nieprzyjemnych zapachów. Z tego powodu ozonowanie to nadal najlepszy sposób na trudne zapachy. Jeśli więc szukacie odpowiedzi na pytanie jaka jest metoda zwalczania zapachu kwasu masłowego, metoda zwalczania zapachu zwłok, metoda zwalczania zapachu dymu papierosowego lub metoda zwalczania zapachu fekaliów to najlepszą odpowiedzią jest ozonowanie.