pasozyty w domu

Pasożyty domowe to grupa organizmów, które wykorzystują ciało gospodarza (np. człowieka albo zwierzęcia) do rozmnażania i odżywiania się. W grupie tej wymienia się wiele, różnorodnych gatunków, które bywają przyczyną szeregu problemów zdrowotnych. Oczywiście najważniejsze jest działanie prewencyjne — tj. utrzymywanie czystości w domu, dezynfekcja powierzchni oraz stosowanie środków zapobiegawczych. Zdarza się jednak, że pomimo tych działań pojawią się insekty, które mrożą krew w żyłach. Zatem, jak rozpoznać pasożyty żyjące w domu? Dlaczego tak ważne jest szybkie reagowanie i stosowanie wyłącznie przetestowanych środków? Odpowiadamy!

Pasożyty żyjące w domu — jak poznać ich obecność?

Najpopularniejsze pasożyty, które mogą zamieszkać w gospodarstwach domowych, to m.in. larwa karalucha, pchły, rybiki, pluskwy oraz mole. Każdy z nich demonstruje swoją obecność w nieco inny sposób — dlatego też tak ważna jest cierpliwość i dokładność w podejmowanych obserwacjach. 

Najczęściej insekty te znaleźć można w zagłębieniach, ciasnych miejscach, wąskich fragmentach — tj. przerwy w meblach, szafki, szczeliny w ścianach, materace oraz gniazda elektryczne. Nic więc dziwnego, że „na pierwszy rzut oka” ciężko jest ocenić, czy w domu pojawili się nieproszeni goście. Warto więc obserwować te trudno dostępne obszary, sprawdzając, czy nie widać w nich drobnych, czarnych kropek (odchody karalucha) lub przezroczystych kokonów (mole). W dużym uogólnieniu można przyjąć, że:

  • muszki — latają głównie w kuchni i w spiżarni nad pożywieniem,
  • karaluchy — zaobserwować można w nocy, w okolicy produktów sypkich oraz chleba, 
  • pchły — pozostawiają drobne, liczne odchody oraz bytują najczęściej w sierści zwierząt,
  • różne rodzaje moli — mieszkają głównie w produktach sypkich — np. w mąkach lub przyprawach — a także w szafach, tworząc drobne kokony w rogach ścian,
  • pluskwy — atakują głównie w nocy, dlatego też zaobserwować je można poprzez pozostawione, regularne ugryzienia na skórze oraz drobne plamki krwi na pościeli.

Psy i koty w domu a pasożyty

Bez wątpienia obecność czworonożnych przyjaciół zwiększa ryzyko pojawienia się pasożytów. Mowa tu o glistach, tęgoryjcach, włosogłówkach, pierwotniakach, a także tasiemcach. Warto jednak podkreślić, że człowiek nie jest dla nich żywicielem ostatecznym — tj. nie oferuje atrakcyjnego środowiska, które zachęciłby pasożyty do atakowania ludzkiego organizmu. Niemniej jednak zwierzę może zarażać robakami swoich właścicieli, dlatego też tak ważne jest regularne odrobaczanie i obserwowanie swojego pupila.

  • Koty w domu a pasożyty: najczęściej jest to glista, tęgoryjec i włosogłówki.
  • Pies w domu a pasożyty: najczęściej jest to tasiemiec, bąblowiec, kokcydia i włosogłówki.

Warto także podkreślić, że popularne insekty, które spotkać można w swoim garażu, domu lub spiżarni, mogą być dużym zagrożeniem dla kudłatych przyjaciół. Wynika to z faktu, że pełzające i latające owady są nosicielami licznych chorób bakteryjnych i wirusowych. Przykładowo więc karaluchy, które roznoszą wirusa grypy, rotawirusy, gruźlicę, a także Salmonellę mogą „sprezentować” małemu Burkowi chorobę, wymagająca szybkiej reakcji ze strony lekarza weterynarii. 

Objawy, które mogą zwiastować pojawienie się pasożytów w organizmie zwierzaka, to np. ospałość, brak energii, zmniejszony apetyt, podwyższona temperatura ciała oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Pasożyty w mieszkaniu — zagrożenia

Insekty w domu wymagają szybkiej i skutecznej reakcji. Oczekiwanie, że owady same zmienią swoją lokalizację, jest utopijne i niebezpieczne — tj. może skutkować nie tylko prawdziwą plagą, ale także licznymi chorobami.

Zdecydowana większość pasożytów roznosi wirusy i bakterie, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku seniorów, dzieci i alergików (dyskusyjne są jedynie pluskwy, o czym pisaliśmy więcej we wpisie: czy pluskwy przenoszą choroby?). Wśród szczególnie niebezpiecznych chorób, wynikających z pojawienia się insektów, wymieniana jest gruźlica, wirusy grypy, a w skrajnych przypadkach nawet cholery. Ich bliski kontakt z żywnością dodatkowo przyspiesza proces gnilny, wpływając negatywnie na jakość ulubionych produktów spożywczych. Przekonał się o tym każdy, kto musiał wyrzucać wszystkie przyprawy, ryże i makarony, po zidentyfikowaniu moli spożywczych. 

  • Zdrowie fizyczne — niektóre insekty (np. pchły lub karaluchy) mogą przenosić szereg chorób, tj. boreliozę lub reakcje alergiczne. Te z kolei doprowadzają do podrażnień, swędzenia, zmian dermatologicznych, a w skrajnych przypadkach do wstrząsu anafilaktycznego, objawów typowo grypowych i problemów żołądkowych.
  • Zdrowie psychiczne — mało kto zdaje sobie sprawę, że pojawianie się plagi pasożytów wzbudza w mieszkańców niepokój, frustrację, zaniepokojenie i wstręt, co z kolei wpłynąć może na jakość życia. Domownicy też często nie wiedzą jakie kroki podjąć, aby wyeliminować małych nieprzyjaciół, przez co podejmują wiele nieefektywnych i nieodpowiednich działań.
  • Uszkodzenia — wiele pasożytów nie tylko atakuje organizm człowieka czy zwierząt, ale także przyczynia się do powstawania strat materialnych. Uszkadzając żywność lub tworzywa, doprowadzają tym samym do koniecznych, nierzadko bardzo kosztownych przedsięwzięć (np. wyrzucenia wielu produktów spożywczych).

Pasożyty żyjące w domu — sposoby zwalczania

Pasożyty w domu wymagają szybkiej reakcji ze strony domowników. Zasada bowiem jest prosta: im szybciej zastosuje się odpowiednie środki, tym większa jest szansa na powodzenie całej akcji.

  • Lampy owadobójcze — najmniej inwazyjna metoda, polegająca na rozmieszczaniu lamp, które przy pomocy świetlówek emitują promienie ultrafioletowe. Ich działanie pozbawione jest środków chemicznych oraz zapachu. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ze względu na swój zasięg, najlepiej sprawdzą się do zwalczania muszek i komarów.
  • Środki chemiczne — skuteczne, szybko działające, łatwe do stosowania. Ich skład uzależniony jest od charakteru szkodników oraz zaistniałego problemu. Preparaty działają nie tylko na dorosłe osobniki, ale także na larwy i jaja, przez co proces eliminacji jest niezwykle efektywny (tj. zapobiegają namnażaniu i pojawieniu się nowych osobników). W ich wyborze warto kierować się renomą na rynku oraz doświadczeniem. Przykładem firmy, która przoduje w tym zakresie jest Insektpol.
  • Pułapki — najlepsza propozycja w przypadku insektów, które rozmnażają się w bardzo wolny sposób. Zalecane na początku — tj. gdy zaobserwowano wyłącznie pojedyncze, dorosłe osobniki. Często wybiera się je takżejako uzupełnienie innych metod. 
  • Profesjonalne usługi w zakresie dezynsekcji — najbardziej skuteczna i kosztowna metoda o szerokim zakresie działania. Specjaliści nie tylko wiedzą, jakich środków użyć, ale także zdają sobie sprawę, w jakich miejscach szczególnie chętnie bytują pasożyty.

Masz pasożyty w mieszkaniu? Nie czekaj, aż zaatakują Twoich bliskich! Sięgnij po sprawdzone metody i preparaty od Insektpol, dzięki którym w mgnieniu oka pozbędziesz się nieproszonych gości. Pamiętaj — tu liczy się czas i skuteczność!