mole rodzaje

Mole to grupa owadów należących do rodziny motyli. Istnieje wiele gatunków moli, które są między sobą mylone, najczęściej ze względu na podobny wygląd i tryb życia. Mole to małe owady o ciele pokrytym łuskami, które nadają im charakterystyczny wygląd. 

Jak wyglądają mole?

Większość z nas nie ma problemu, aby odróżnić mole od innych gatunków motyli. Najłatwiej jest to zrobić po smukłym ciele oraz dwóch parach skrzydeł. Owadem o najbardziej zbliżonym do moli wyglądzie jest ćma. Jednak i w tym przypadku jest dużo różnic, pozwalających łatwo i szybko określić czy mamy do czynienia z molem, czy innym owadem. 

  • Skrzydła — mole mają dwie pary skrzydeł, które zazwyczaj są wąskie i długie. W stanie spoczynku mole składają skrzydła w sposób dachówkowaty nad ciałem.
  • Głowa i tułów — ciało moli jest małe i smukłe. Na głowie znajdują się krótkie czułki zmysłowe. Aparat gębowy wyposażony jest w specjalne ssawki, służące do pobierania nektaru i innego pokarmu.
  • Łuski — charakterystyczną cechą moli są łuski pokrywające ciało i skrzydła. Łuski mogą mieć różne kolory, od białego i kremowego po brązowy, szary czy czarny. Najlepiej są widoczne przy rozłożonych skrzydłach.

To tez warto przeczytać: Rybiki — czym są i jak się ich pozbyć z domu?

Gatunki moli

Większość osób dobrze kojarzy mole ze szkodnikami spożywczymi. Pewne gatunki moli mogą atakować żywność taką jak ziarna, płatki śniadaniowe, owoce czy produkty zbożowe. Z kolei inne mogą skupiać się na materiałach organicznych, takich jak tkaniny, futra, skóry czy książki. Są również gatunki moli atakujące rośliny, w tym liście, pędy oraz owoce. Warto przy tym zauważyć, że nie wszystkie moli są szkodnikami. Niektóre gatunki są bezszkodowe i odgrywają ważną rolę w ekosystemie, np. jako zapylacze kwiatów lub będąc pożywieniem dla innych zwierząt. Jednak te mole, które atakują żywność lub tekstylia są uciążliwe i wymagają kontroli oraz podjęcia działań zapobiegawczych. Poniżej opisujemy wszystkie rodzaje moli w domu, wraz z krótkimi informacjami jak można się ich pozbyć.

Mole spożywcze

Są jednymi z najbardziej znanych gatunków moli, powszechnie spotykanymi w gospodarstwach domowych na całym świecie. Do naszego domu najczęściej trafiają w produktach żywnościowych, w których zalęgły się w sklepie, magazynie lub hurtowni. Rzadziej trafiają do domów przez otwarte okna lub wentylację.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Mól spożywczy ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą od 1 do 2 cm. Skrzydła są wąskie i łuskowate, z charakterystycznym kolorowym wzorem. Kolory skrzydeł moli spożywczych płynnie się przenikają od brązu, przez szarości, aż po biel. Ciało mola spożywczego jest małe i smukłe.

Co jedzą mole spożywcze?

Mól spożywczy to owad niemal wszystkożerny, przy czym najchętniej żywi się produktami pochodzenia zbożowego, jak mąki, ziarna, pieczywa. Choć nazywa się go molem spożywczym, nie oznacza to, że atakuje tylko gotowe jedzenie. Mól spożywczy może infestować płatki zbożowe, mąkę, ryż, kaszę, herbatę, przyprawy, owoce suszone, orzechy, a także inne produkty roślinne. Atakuje również tekstylia, takie jak wełna, futra, jedwab i inne naturalne materiały.

Czy mole spożywcze są szkodnikami?

Tak, mól spożywczy jest uciążliwym szkodnikiem, ponieważ może zanieczyszczać żywność, powodować straty w produktach spożywczych oraz niszczy tkaniny. Jego larwy mogą żerować na żywności (na powierzchni i wewnątrz), pozostawiając charakterystyczne jedwabiste nici i odchody. Po usunięciu wszystkich moli i ich larw z kuchni lub spiżarni, zalecana jest dezynfekcja pomieszczenia.

Jak zapobiegać molom spożywczym?

Aby nie dopuścić do pojawiania się w domu moli spożywczych, należy przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach. Pomaga także regularne czyszczenie i wietrzenie szaf i spiżarni, a także monitorowanie żywności pod kątem obecności szkodników. W przypadku napotkania jakichkolwiek śladów bytowania mola spożywczego zaleca się usunięcie całej skażonej żywności. W walce z molami pomagają także środki owadobójcze, przeznaczone do użytku domowego. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Mole spożywcze — skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Mole ubraniowe

Mól włosienniczek, nazywany także molem kożuszniczkiem oraz molem ubraniowym, na pierwszy rzut oka jest podobny do mola spożywczego. Jednak po bliższym przyjrzeniu mu się, zauważymy subtelne różnice. Po pierwsze, mole ubraniowe są mniejsze niż spożywcze. Dotyczy to zarówno rozpiętości skrzydeł, jak i tułowia. Po drugie ich skrzydła są pozbawione charakterystycznego wzoru, jaki występuje u moli spożywczych. 

Więcej różnic pomiędzy tymi dwoma gatunkami moli opisano tutaj: Mole spożywcze a ubraniowe — jak je rozróżnić?

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Dorosłe osobniki moli ubraniowych mają jednolity brązowy kolor, ale ich skrzydła mogą mieć różne odcienie, od jaśniejszego po ciemniejszy brąz. Larwy moli ubraniowych są bardziej charakterystyczne niż dorosłe osobniki. Mają około 1 cm długości i żółtawo-białe ciało z brązowymi plamkami. To właśnie larwy moli ubraniowych stanowią największe zagrożenie dla tkanin i odzieży, potrafiąc robić w nich tysiące małych otworów. Larwy moli ubraniowych najchętniej żerują na takich materiałach: wełna, jedwab, len, bawełna, futra i skóry.

Czy mole ubraniowe są szkodnikami?

Tak, jest to jeden z bardziej szkodliwych gatunków moli, mogących wywołać duże straty w garderobie. Ich larwy żerują na materiałach tekstylnych, pozostawiając charakterystyczne jedwabiste tuneliki i odchody. Mole pozostawiają  na odzieży nie tylko dziury, ale również plamy, przyczyniając się do utraty wytrzymałości tkanin. 

Jak zapobiegać molom ubraniowym?

Przechowując w szafie lub komodzie odzież lnianą, wełnianą lub skórzaną, trzeba się liczyć z pojawieniem tam moli. Można temu zapobiegać, stosując specjalne worki hermetyczne na ubrania, regularnie wietrząc meble, a także stosując specjalne środki odstraszające na mole, np. o zapachu lawendy. Widząc, że ubrania zostały już zaatakowane przez mole, należy zastosować środki owadobójcze. Jeśli nie przyniosły one rezultatów, pomocna jest dezynsekcja.

Rodzaje moli domowych

Powyżej wymieniliśmy dwa najczęściej spotykane rodzaje moli domowych. Jednak oprócz moli spożywczych i moli ubraniowych, istnieją także inne gatunki, wymienione poniżej.

  • Mole włosówki. Ten rodzaj mola atakuje głównie ludzkie włosy i skórę, zwłaszcza w wilgotnych i źle wentylowanych mieszkaniach.
  • Mole książkowe. Infestują książki, papier, tapety i inne materiały z celulozy, a także suchą żywność, taką jak płatki zbożowe.

Jak rozmnażają się mole?

Wszystkie gatunki moli przechodzą przez pełny cykl życiowy, który obejmuje jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. Samice składają jaja na żywności lub tkaninach, a z jaj wylęgają się larwy, które żerują na materiale żywnościowym lub tekstylnym. Larwy tworzą charakterystyczne jedwabiste tubki, w których mogą się schować. Poczwarki rozwijają się wewnątrz tych tubek, a po pewnym czasie wylęgają się z nich dorosłe latające osobniki.