mole spozywcze a ubraniowe

Mole spożywcze i ubraniowe należą do gatunku motyli. Są to latające owady, umiejące wyrządzić wiele szkód w miejscu swojego bytowania. Nasze domy narażone są w równym stopniu na infestację molami spożywczymi i ubraniowymi, choć sposób ich dostania się do budynku jest zupełnie różny, podobnie jak różne są rzeczy, którymi się żywią.

Czy mole spożywcze to to samo co ubraniowe?

Jak sama nazwa wskazuje, mole spożywcze żywią się produktami spożywczymi, najczęściej wyprodukowanymi na bazie mąki i zboża. Można je spotkać zarówno w produktach sypkich, takich jak mąki, kasze czy płatki, jak również w wyrobach gotowych typu pieczywo, ciastka itp. Mole ubraniowe także żywią się materiałami naturalnymi, jednak w tym przypadku są to tekstylia typu wełna, jedwab, len czy bawełna. Zarówno jedne, jak i drugie mole są bardzo szkodliwe dla otoczenia, a powodowane przez nie straty mogą być liczone w tysiącach złotych, jeśli dotyczą sklepów, magazynów lub fabryk. Mając do czynienia z molami spożywczymi i ubraniowymi w swoich domach, narażamy się na zniszczenie przechowywanych zapasów jedzenia oraz ubrań. 

Czy dezynsekcja pozwala pozbyć się moli z mieszkania?

Jak wyglądają mole spożywcze i ubraniowe?

Mając po raz pierwszy do czynienia z molami w swoim domu, łatwo pomylić ze sobą oba gatunki. Wystarczy jednak chwila i wprawne oko, aby zauważyć różnice pomiędzy oboma gatunkami moli. Najłatwiej jest to dostrzec w sposobie zachowania, a także kolorystyce dorosłych osobników i larw. Mole spożywcze instynktownie kierują się w stronę pomieszczeń, w których znajdują się produkty spożywcze. Mol ubraniowy będzie natomiast kierował się w stronę zamkniętych szaf oraz pozostałych mebli, w których znajdzie kryjówkę i miejsce do żerowania.

Pod względem wyglądu mole ubraniowe są nieco mniejsze od spożywczych, a ich skrzydła są pozbawione wzorków i o jaśniejszej, kremowo-żółto-brązowej kolorystyce. Inaczej również wyglądają same larwy moli. Te pochodzące od moli spożywczych są dłuższe i mają czarną główkę. 

Kiedy i jak powinna być przeprowadzona dezynfekcja pomieszczeń?

Mole spożywcze a ubraniowe: różnice

Przedstawiamy poniżej kilka najłatwiejszych sposobów na to, aby bezbłędnie odróżnić mole ubraniowe od moli odzieżowych. Umiejąc to zrobić, znacznie łatwiej będzie podjąć dalsze kroki zmierzające do ich wyeliminowania i ponownego pojawienia się.

Miejsca, w których występują mole spożywcze i ubraniowe

Wiele o gatunku moli może powiedzieć nam miejsce, w którym zostały ujawnione. Jeśli jest to spiżarnia, szafka kuchenna lub torba z zakupami, jednoznacznie będzie to wskazywało na mole spożywcze. Mogły się ona dostać do naszego domu z produktami zakupionymi w sklepie lub na targu. Najbardziej narażone na infestacje molami spożywczymi są sypkie produkty sprzedawane na wagę. Ich nieprawidłowe przechowywanie w sklepach sprawia, że mole mają do nich nieograniczony dostęp. Kusząca opcja zakupów mąki lub płatków na wagę zawsze wiąże się z ryzykiem przeniesienia do domu moli. Jak tego uniknąć? Można przesypać kupiony produkt do szczelnych pojemników lub słoików. Nawet jeśli wewnątrz są mole lub ich larwy, nie wydostaną się na zewnątrz i nie zanieczyszczają innego jedzenia.

Jeśli chodzi o mole ubraniowe, to napotkamy je w szafach i szufladach, natomiast ich larwy i jaja najczęściej znajdują się na odzieży lub w jej kieszeniach i podszewkach. Wylatujące z szuflad ze skarpetkami lub szafami wypełnionymi koszulami i futrami motyle, to niechybnie mole ubraniowe.

Małe robaki na podłodze w łazience? To mogą być rybiki.

Jak wyglądają dorosłe mole spożywcze i mole ubraniowe?

Na pierwszy rzut oka oba gatunki moli są do siebie podobne. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak zauważyć subtelne różnice, przede wszystkim widoczne na powierzchni ich skrzydełek. Skrzydła moli spożywczych są ozdobione ciemnymi wzorami, układającymi się w ciemniejsze nieregularne linie. Mole ubraniowe mają skrzydełka pokryte drobnymi włoskami (stąd też ich nazwa, mole włosienniczki), mają również jaśniejszy kolor. Pod względem wielkości mole spożywcze są większe od moli ubraniowych. Sprawdź także inne rodzaje moli, z którymi możesz mieć do czynienia.

Wygląd larw moli spożywczych i ubraniowych

Wiele o tym, z jakim gatunkiem moli mamy do czynienia, powie nam wygląd ich larw. Larwy mola spożywczego przypominają nieco gąsienicę, ich tułów składa się z widocznych segmentów. Główka jest natomiast wyraźnie ciemniejsza, co pozwala szybko zauważyć larwy znajdujące się w jasnych produktach mącznych i pochodnych. 

Larwa mola ubraniowego składa się z dwóch części. Tył zbudowany jest z segmentów, natomiast przednia część jest nieco wydłużona i zawinięta. Wyraźnie zaznaczone są także ciemniejsze duże oczy.
Polecamy artykuł: entomofobia (insektofobia) – jak objawia się lęk przed owadami?