ochotka

Każdy miłośnik wędkarstwa — zawodowego lub hobbystycznego — wie, jak ważne jest dobranie odpowiedniej przynęty. To ona nierzadko decyduje o powodzeniu i jakości połowów. Jedną z najpopularniejszych przynęt, która dostępna jest w sklepach branżowych, jest tzw. ochotka. O ile schwytane i sprzedawane w pudełkach larwy nie wzbudzają strachu, o tyle stają się problematyczne, gdy spotkasz je na terenie swojego gospodarstwa. To wtedy konieczne jest wdrożenie skutecznych metod, które pozwolą pozbyć się tych nieproszonych i charakterystycznych insektów. Zatem, co to jest ochotka? Dlaczego tak ważne jest, aby się jej pozbyć? Gdzie żyje ochotka? Odpowiadamy!

Co to jest ochotka?

Ochotka haczykowa — larwa muchówek z rodziny ochotkowatych. Jest to niezwykle popularny okaz, który żyje w miejscach z ograniczoną ilością tlenu. Ze względu na swój biologiczny obraz, bardzo często stosuje się ją w akwarystyce — głównie jako żywy lub mrożony pokarm dla ryb. Jej nazwa pochodzi bowiem od “zachęcania” ryb, które ostatecznie nadziewają się (ku uciesze wędkarzy) na haczyki.

Jak wygląda ochotka?

Ochotka co to jest i jak wygląda? Jest to typ larwy, osiągający od 2 do nawet 40 mm długości. Jej cechą charakterystyczną jest kolor — zwykle przybiera odcień intensywnej czerwieni (nieco rzadziej brązu lub czerni). Te insekty w domu mają relatywnie duże, dobrze rozwinięte oczy, które zajmują większość ich głowy. 

Osobniki dorosłe mają z kolei smukłe, dobrze rozwinięte ciało, które jest zwykle czarne, szare lub brązowe. Często posiadają także owłosienie oraz przezroczyste skrzydła z charakterystyczną żyłkowaniem.

Gdzie żyje ochotka?

Ochotki występują w różnych strefach klimatycznych — zarówno w tropikach, jak i w strefie umiarkowanej. Oznacza to, że z powodzeniem spotkać je można także w Polsce, gdzie przynależą do pospolitych muchówek. 

Entomolodzy wskazują, że ochotka haczykowa żywa zamieszkuje najchętniej:

  • tereny trawiaste i podmokłe, 
  • lasy,
  • tereny uprawne, 
  • bagna i mokradła, 
  • nieco rzadziej górskie obszary. 

Jak długo żyje ochotka?

Ochotka nie jest długowiecznym insektem, bowiem osobniki dorosłe żyją nie dłużej niż 10 dni. Przez pierwsze dni samice kopulują z samicami, a następnie składają jaja, przedłużając w ten sposób swój gatunek. 

Skąd bierze się ochotka?

Larwy zwykle żyją w środowisku o ograniczonej dostępności tlenu — np. w wodzie o mulistym dnie lub w obszarach dennych z wysokim zanieczyszczeniem organicznym. Spotkać je można także w gospodarstwach domowych — np. w pobliskich oczkach wodnych. Osobniki dorosłe z kolei chętnie odwiedzają pola uprawne i lasy.

Jak pozbyć się ochotki?

W celu skutecznego zlikwidowania ochotek specjaliści rekomendują, aby:

  • usunąć źródło pokarmu — dorosłe osobniki bardzo chętnie odżywiają się pyłkami i spadziami bogatymi w cukier. Im większy mają dostęp do tego typu produktów, tym liczniej zasiedlają gospodarstwa domowe i tereny uprawne.
  • posprzątać swój ogród — w ten sposób ograniczysz ochotkom schronienie, bowiem insekty te uwielbiają ciasne, ciemne, wilgotne przestrzenie. Pomóc także może regularne koszenie trawnika i usuwanie opadłych liści. 
  • użyć pułapek — pułapki na klej zwykle pozwalają usunąć pojedyncze osobniki. 
  • zastosować środki chemiczne — w skrajnych przypadkach, gdy liczba ochotek rośnie, konieczny może być profesjonalny zabieg z użyciem środków owadobójczych i/lub dezynsekcja.

Jeśli masz poważny problem z ochotkami, a w Twoim ogrodzie zamieszkał namiotnik jabłoniowy — pamiętaj, aby konsultować się z ekspertem ds. zwalczania szkodników, który może zaproponować skuteczne metody eliminacji. W tym celu porozmawiaj z zespołem Insektpol, który z przyjemnością doradzi Ci najlepsze rozwiązanie!