jak sprawdzić czy w domu są pluskwy

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) – gatunek owada przynależący do rodziny pluskowatych. Mimo swej niepozorności i niewielkich rozmiarów często wzbudza niepokój. Te malutkie robaczki mogą bowiem przysporzyć nie lada kłopotów — zarówno mieszkańcom, jak i zwierzętom domowym, które atakowane są podczas snu. Współcześnie pluskwa, ze względu na tempo rozwoju i sposób odżywiania, uważana jest za jeden z bardziej uciążliwych insektów. Ze względu na to, że żywi się krwią żywiciele, otrzymała miano pasożyta. Co ciekawe — spotkać ją można nie tylko w pościeli, dlatego też tak ważne jest doglądanie całego domu, a nie wyłącznie sypialni. Zatem, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Które sygnały stanowią za dowód, że w sypialni lub salonie pojawili się nieproszeni goście? Odpowiadamy!

Jak znaleźć pluskwy w domu?

Zanim podpowiemy, jak znaleźć pluskwy w domu, warto pokrótce przypomnieć sobie, jak wyglądają te insekty. Znajomość ich budowy oraz charakterystycznych cech pozwoli nie tylko zdiagnozować problem, ale także zastosować odpowiednie metody dezynsekcji. 

Pluskwa domowa jest niewielkim owadem, osiągającym od 4 do 6 mm długości i 3 mm szerokości. Jej budowa składa się z brunatnego, spłaszczonego i owalnego tułowia, które delikatnie zwęża się ku przodowi. Głowa wyposażona jest w niewielkie oczy, które pomagają jej widzieć w ciemności. Stopy z kolei mają drobne haczyki, dzięki którym insekt utrzymuje się na chropowatych i nierównych powierzchniach. Kluczowym elementem są ssawki — czyli igłowy aparat gębowy, który chroniony jest twardą okrywą. Ssawka ta ma zdolność chowania. 

Charakterystyczną i wyjątkową cechą pluskiew jest rozdymanie i odbarwianie się odwłoka podczas jedzenia. Zmiana ta sygnalizuje, że pluskwa pożywiła się krwią i tym samym — że ugryzła swoją ofiarę. Poszukiwanie dawcy krwi jest możliwe dzięki czułkom, które wykrywają zapach i ciepło innego organizmu. 

Co ciekawe — jedna samica jest w stanie złożyć nawet 500 jaj, przez co ich namnażanie jest bardzo szybkie. Biorąc pod uwagę, że dorosłe osobniki pobierają krew co kilka dni (i bez żywiciela są w stanie przeżyć kilka miesięcy)  —  ich ataki zwykle są naprzemienne i wywołują szereg nieprzyjemnych objawów skórnych.

Owady te żyją blisko ludzi, dlatego też poszukiwania powinniśmy rozpocząć od wnętrz regularnie odwiedzanych przez mieszkańców. 

Zatem,  jak rozpoznać, że w domu są pluskwy?

  • Ślady. Pluskwa posiada gruczoł, produkujący oleisty płyn. Ten wydostaje się z gruczołu w sytuacji, gdy owad czuje zagrożenie. Rozpoznać go można poprzez charakterystyczny, intensywny zapach, przypominający nieco kolendrę siewną. Niektórzy porównują go także do gnijących, bardzo słodkich malin. Nierzadko to ten aromat jest pierwszym sygnałem, że w naszym domu pojawiły się gryzące insekty.
  • Odchody. Innym sposobem, aby sprawdzić, czy w domu pojawiły się pluskwy domowe, jest poszukiwanie… ich odchodów. Są to małe, czarne plamki, które najczęściej dostrzec można na meblach i na materacach.
  • Latarki. W poszukiwaniu insektów pomóc mogą także… latarki. Świeć nimi w zaciemnione, trudno dostępne miejsca, które mogą stać się domem dla niewielkich pluskiew. Jeśli zauważysz na meblach lub listwach otwory wielkości pestki jabłka — najpewniej to tam ulokowały się dorosłe osobniki.
  • Ugryzienie pluskwy. Obserwuj swoje ciało po każdej drzemce i przespanej nocy. Zwróć uwagę na odkryte obszary, poszukując na nich czerwonych, swędzących plamek, które mogłyby sygnalizować atak insektów. Ugryzienia często składają się w linie lub grupy, co pozwala odróżnić je od innych pasożytów. Przy masowych ugryzieniach na pościeli można dostrzec także niewielkie plamki krwi (zobacz: ugryzienie pluskwy a komara).
  • Zwierzęta. Pluskwy, jako pasożyty żywiące się krwią, mogą także atakować zwierzęta domowe. Jeśli więc zauważysz na ich ciele drobne ukąszenia — warto sprawdzić legowiska i kojce, w których być może zamieszkały robaki. Warto także regularnie odrobaczać kota i psa, aby zagwarantować im bezpieczeństwo i długie, zdrowe życie.
  • Test na taśmę klejącą. Ta niepozorna metoda pozwala wykryć robactwo, które próbuje przedostać się do swojego żywiciela. Oklej taśmą nogi łóżka lub kanapy, a następnie obejrzyj ją, aby zobaczyć czy do lepkiej strony przyczepiły się pluskwy, próbując wdrapać się na łóżko. 
  • Pułapki. Jeśli podejrzewasz, że w jakiejś szczelinie skryły się owady — ustaw pułapki na pluskwy, które je zwabią, a następnie uśmiercą. Warto rozłożyć je również prowizorycznie we wszystkich, strategicznych miejscach — np. w spiżarni, przy nieuszczelnionych oknach, nieopodal boazerii.
  • Spójrz na bagaż. Wracając z podróży (zwłaszcza z dużych kompleksów hotelowych), dokładnie przejrzyj swoją walizkę. Bardzo często dorosłe osobniki przenoszą się w ten sposób do nowych lokalizacji. Każdą rzecz z walizki wypierz w wyższej temperaturze, dodając do pralki większą ilość proszku do prania (którego wyjątkowo nie lubią pluskwy).
  • Firma. Jeśli podejrzewasz, że Twój dom stał się miejscem ataku, ale nie masz środków i umiejętności, aby znaleźć małych wrogów — skonsultuj się z firmą Insektpol, która na podstawie wieloletniego doświadczenia będzie w stanie wytypować obszary do profesjonalnych  zabiegów (tj. dezynsekcja i dezynfekcja). 

Pamiętaj, że objawy pluskwy w domu nie muszą wynikać z braku higieny. Robaki te chętnie dostają się do najczystszych domów, np. za pomocą szczelin i szpar w elewacji lub ramie okna. Kluczem jest regularna kontrola i szybkie działanie — nie czekaj, aż owady same wyniosą się z Twojego mieszkania. 

Pluskwy w domu gdzie szukać?

Pluskwy uwielbiają ciepłe, ciemne i ciasne miejsca. Dlatego też najczęściej spotkasz je w meblach, szczelinach, lukach, a także w materacach, pościeli i w meblach tapicerowanych. Zamieszkując materace, mają bowiem łatwy dostęp do swojego żywiciela, który podczas snu nie zdaje sobie sprawy z „zaplanowanego” ataku. Nieco rzadziej pluskwę domową spotkasz za listwami podłogowymi, we framugach drzwi i za ramami obrazów lub luster.

Jako że jest to pasożyt — tj. posiada narządy kłująco-ssące, dzięki którym pobiera krew ssaków — najchętniej przebywa w pobliżu ludzi. Dlatego też profilaktycznie, w ramach prewencji, należy regularnie przeglądać szafy, niedostępne miejsca i materace, aby upewnić się, że nie pojawiły się w nich pierwsze okazy. Z pojedynczymi osobnikami znacznie łatwiej się walczy, dlatego też im szybciej dostrzeżesz insekty, tym większa jest szansa, że pozbędziesz się ich przed masowymi atakami. 

Jeśli dostrzeżesz tych małych nieprzyjaciół — wypierz pościel w gorącej wodzie (minimum 60 stopni Celsjusza), a następnie wysuszyć w suchym i ciepłym miejscu. Warto zastosować także większą ilość proszku i płynu do prania. Możesz także odkurzyć materac i zakamarki wokół łóżka — obszary te są wyjątkowo atrakcyjne dla pluskwy. Zwróć także uwagę na to, jaki jest naturalny wróg pluskwy domowej i gdy to konieczne — wspomóż się naturą.W ramach prewencji warto także regularnie zmieniać pościel, odkurzać meble oraz prześcieradła, unikać upychania koców w wąskich, ciemnych miejscach. Regularnie sprawdzaj materace i tapczany i gdy tylko to możliwe — uszczelniaj wąskie szczeliny w ścianach i podłogach. Jeśli mimo tych działań pluskwa zadomowi się w Twoim salonie lub w sypialni — sięgnij po wsparcie profesjonalnej firmy Insektpol, która przeprowadzi czynności dezynsekcyjne i odrobaczanie mieszkania. W przypadku pytań lub wątpliwości jak wykryć pluskwy w domu — zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!