ugryzienie szerszenia

Chyba większość osób wie, że ugryzienia szerszeni mogą być bolesne i niebezpieczne. Szerszenie, często mylone z mniej agresywnymi pszczołami czy trzmielami, stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza gdy ich gniazda znajdują się w pobliżu domów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej szerszeniom, ich zachowaniu, potencjalnym zagrożeniom i sposobom na uniknięcie ugryzień oraz skutecznemu postępowaniu w przypadku kontaktu z nimi. 

Jak wygląda ugryzienie szerszenia?

Objawy ugryzienia szerszenia są dość charakterystyczne i niestety w większości przypadków bardzo bolesne. Zdecydowanie bardziej niż ugryzienie pszczół lub osy. Ból może być odczuwalny natychmiast po ugryzieniu i utrzymywać się przez kilka następnych dni. Skóra wokół miejsca ugryzienia szerszenia staje się czerwona i spuchnięta. Może również wystąpić miejscowa reakcja alergiczna. W miejscu ugryzienia może pojawiać się silne swędzenie. Większych rozmiarów obrzęk wynika przede wszystkim z dużej ilości jadu, którą szerszenie w momencie ugryzienia wpuszczają do organizmu człowieka.

W przypadku bardziej nasilonych reakcji alergicznych na ugryzienie szerszenia, u ugryzionej osoby może pojawić się gorączka, nudności, wymioty, a także ogólne złe samopoczucie. Jest to stan wymagający natychmiastowej pomocy medycznej. Szerszenie zazwyczaj gryzą ludzi w ręce lub nogi, w wielu przypadkach ugryzienia mogą być wielokrotnie wykonane przez jednego i tego samego owada. 

Warto zaznaczyć, że nie każde ugryzienie szerszenia skutkuje reakcją alergiczną. Jednak osoby uczulone na jad owadów, mogą doświadczyć poważnych reakcji, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli pojawiają się jakakolwiek niepokojące objawy po ugryzieniu szerszenia, należy natychmiast wezwać pogotowie. Dotyczy to szczególnie duszności, zmiany tętna i pulsu, osłabienia lub utraty przytomności.

Czy wiesz, co to jest i na czym polega dezynsekcja?

Ugryzienie szerszenia: co robić?

Osoby, które zostały pogryzione przez szerszenia, powinny jak najszybciej oddalić się z miejsca, w którym owady te atakują. Należy to robić w sposób zdecydowany, ale nie nagły, aby jeszcze bardziej nie rozjuszyć owadów. Do ugryzień najczęściej dochodzi w pobliżu gniazd szerszeni, przy próbach jego usunięcia. Jeśli zostałeś zaatakowany przez szerszenie, zachowaj spokój i staraj się unikać nerwowych ruchów.

Kiedy znajdziesz się w bezpiecznym miejscu, zlokalizuj miejsce ugryzienia i zauważ, czy pojawiły się objawy alergiczne, takie jak trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub reakcje skórne. Naturalnym objawem każdego ugryzienia jest obrzęk na skórze. W przypadku ugryzień przez szerszenie może on być naprawdę duży. 

Następnie delikatnie oczyść miejsce ugryzienia szerszenia wodą i mydłem. Nie pocieraj ani nie drap miejsca ugryzienia, ponieważ może to zwiększyć obrzęk i prowadzi do rozprzestrzenienia jadu w dalsze miejsca pod skórą. Opuchliznę w miejscu ugryzienia warto obłożyć lodem lub chłodzącym żelem, owijając je w cienką tkaninę. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i łagodzi ból.

Przez następne godziny i dni staraj się unikać drapania ugryzienia, aby uniknąć ewentualnej infekcji wtórnej. Jeśli nie jesteś uczulony na jad owadów i nie występują poważne objawy po ugryzieniu, zazwyczaj ugryzienie szerszenia powinno się zagoić samoistnie w ciągu kilku dni.

Czy wiesz, jaka jest różnica między osą a szerszeniem?

Co stosować na ugryzienie szerszenia?

Istnieją domowe sposoby na ugryzienia szerszeni, które pozwalają złagodzić ból i przyspieszają proces gojenia rany. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym smarować ugryzienie szerszenia, zapraszamy do dalszej lektury. 

  • Lód. Nałóż na miejsce ugryzienia szerszenia okład z lodem. Kostki lodu owiń w cienką tkaninę i przyłóż do ugryzionego miejsca. Lód pomaga zmniejszyć obrzęk i łagodzi ból. Trzymaj okład przez 15-20 minut co godzinę przez pierwsze kilka godzin po ugryzieniu.
  • Środki  przeciwbólowe. Jeśli odczuwasz silny ból, możesz wziąć ogólnodostępne środki przeciwbólowe bez recepty. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
  • Przeciwświądowe kremy lub maści. Kremy i maści na ugryzienia owadów zawierające hydrokortyzon. Jest to substancja o działaniu łagodzącym świąd i podrażnienia skóry.
  • Naturalne miody. Niewielka ilość miodu nałożona na ugryzienie może pomóc złagodzić ból i przyspiesza proces gojenia. Miodowi przypisuje się również właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w zapobieganiu infekcji.
  • Sól i soda oczyszczona. Zrobienie pasty z soli i sody oczyszczonej, a następnie nałożenie jej na ugryzienie może także pomaga w złagodzeniu bólu i swędzenia. Po kilku minutach można zmyć pastę wodą.
  • Środki dezynfekujące. Możesz oczyścić miejsce ugryzienia za pomocą nietoksycznego płynu antyseptycznego lub po prostu letniej wody z mydłem. Pomaga to uniknąć infekcji.
  • Aloes. Żel aloesowy ma właściwości łagodzące i może pomóc w zmniejszeniu świądu i bolesnego obrzęku. Możesz nakładać go na ugryzienie kilka razy dziennie.

Dlaczego pojawiają się robaki w kuchni?

Czy ugryzienie szerszenia jest groźne?

Ugryzienie szerszenia może być potencjalnie groźne, zwłaszcza dla osób mających alergię na jad owadów. Najczęstszym skutkiem ubocznym takich ugryzień jest oczywiście ból, świąd i obrzęk. Jest to dość typowa reakcja po ugryzieniu. Wielkość obrzęku zależy od siły ugryzienia, jak i podjętych zaraz po nim kroków zapobiegawczych, szczegółowo opisanych powyżej. Te objawy mogą być uciążliwe, ale zazwyczaj nie stanowią zagrożenia życia.

Niewątpliwie najgroźniejszym skutkiem ubocznym po takim ugryzieniu jest reakcja alergiczna, mogąca się zamienić we wstrząs anafilaktyczny. Objawy takiej alergii mogą obejmować trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub gardła, nudności, wymioty, zawroty głowy i utratę przytomności. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast wezwać pomoc medyczną, ponieważ reakcje alergiczne na jad owadów mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia.

Popularne latające robaki. Naucz się je rozpoznawać.

Czy ugryzienie szerszenia boli?   

Ugryzienia szerszenia i innych owadów błonkoskrzydłych, takich jak pszczoły czy osy, boli głównie z powodu mechanicznego naruszenia naskórka oraz obecności substancji chemicznych w jadzie owadów. Oto dlaczego ugryzienia szerszenia są tak bolesne.

  • Mechaniczne naruszenie naskórka. W momencie ugryzienia szerszenia, owad ten wbija swoje żądło w skórę, aby wstrzyknąć jad. Ten proces jest mechanicznym naruszeniem naskórka i powoduje ból oraz podrażnienie. Woreczek jadowy szerszenia liczy około 260 mikrogramów jadu. Na szczęście owad ten mało kiedy wykorzystuje całą zawartość podczas jednokrotnego użądlenia.
  • Jad szerszenia. Jad zawiera różne substancje chemiczne, w tym enzymy i toksyny. Składniki te są wydzielane do skóry w trakcie ugryzienia i wywołują reakcje zapalne oraz ból. Jednym z głównych składników jadu owadów błonkoskrzydłych jest histamina, która działa jako aktywator reakcji alergicznej i może wywoływać swędzenie, ból i obrzęk.
  • Reakcja organizmu. Organizm reaguje na obecność jadu owada poprzez aktywację układu odpornościowego i wywołanie miejscowej reakcji zapalnej. To może powodować zaczerwienienie, obrzęk, ból i inne objawy.
  • Miejsce ugryzienia. Intensywność bólu może zależeć od miejsca ugryzienia. Miejsca bardziej wrażliwe, takie jak twarz lub szyja, mogą odczuwać większy ból.

Aby złagodzić ból i obrzęk po ugryzieniu szerszenia, często stosuje się okłady z lodem, leki przeciwbólowe i przeciwświądowe oraz inne domowe środki. Pamiętaj także o tym, że do ataku szerszeni na ludzi najczęściej dochodzi wtedy, kiedy owady te zostaną sprowokowane. Nieumiejętne, samodzielne usuwanie gniazd szerszeni to główna przyczyna ich ataku na ludzi. Jeśli w pobliżu swojego domu zauważyłeś takie gniazdo, skontaktuj się z profesjonalistami DDD, którzy likwidują je skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie dla otoczenia.