różnice między osą a szerszeniem

Osy i szerszenie to dwa popularne gatunki owadów, na temat których panuje wiele błędnych przekonań. Większość ludzi jest przekonanych, że szerszenie to po prostu osy o większych rozmiarach. Mija się to mocno z prawdą. Faktem jest, że najszybciej zauważalną różnicą jest właśnie wielkość obu owadów, z których szerszeń może być nawet dwukrotnie większy od osy. Jednak nie tylko ich rozmiar stanowi o ważnych różnicach, które opiszemy w tym artykule.

Osy a szerszenie

Tym, co łączy oba owady, jest podobna kolorystyka, a także to, że mogą powodować bolesne ukąszenia, kiedy zostaną sprowokowane do ataku i czują się zagrożone. Osy i szerszenie należą do tej samej grupy owadów błonkoskrzydłych, które często budują gniazda w pobliżu domów i budynków gospodarczych. Skupmy się jednak na najważniejszych różnicach, które są charakterystyczne dla os i szerszeni.

Różnice między osą a szerszeniem

Jak zbudowane jest ciało os i szerszeni?

  • Rozmiar. Szerszenie są zazwyczaj większe od os. Długość ciała szerszenia wynosi zwykle od 2 do 3,5 cm, podczas gdy osy są mniejsze, mierząc zazwyczaj od 1 do 2 cm.
  • Kształt. Szerszenie mają stosunkowo duże ciało i głowę z dużymi oczami. Oczy os są mniejsze, a ich ciała są bardziej smukłe, wydłużone.
  • Kolor. Szerszenie są żółto-czarno-czerwono-brązowe lub czarne z żółtymi paskami. Osa ma bardziej wyraziste, czarno-żółte paski.

Czy wiesz, że profesjonalna dezynsekcja to bezpieczny sposób na pozbycie się os i szerszeni?

Jak zachowują się osy a szerszenie?

  • Odżywianie. Osa jest owocożerna, często jest widoczna na dojrzałych, fermentujących i gnijących owocach i innych słodkich produktach. Szerszenie są natomiast bardziej mięsożerne, polują na owady i pająki, których używają do karmienia swojego potomstwa.
  • Agresywność. Szerszenie są mniej agresywne niż osy, chyba że czują się zagrożone lub ich gniazdo jest atakowane. Osa jest natomiast bardziej skłonna do ataku, nawet nie wyczuwając bezpośredniego zagrożenia, a np. próbując dostać się do pożywienia.
  • Gniazda. Gniazda os są najczęściej budowane pod ziemią lub w miejscach takich jak strychy i szczeliny w ścianach. Szerszenie najchętniej budują gniazda na drzewach, krzewach i pod sufitem budynków, szop, zadaszeń i altan.

Jaki jest cykl życia os i szerszeni?

  • Zimowanie. W przypadku os, zazwyczaj tylko królowe przetrwają zimę i założą nowe kolonie wiosną. Jeżeli chodzi o szerszenie, zimę wraz z królową może przeżyć część robotnic.
  • Kolonie. Szerszenie tworzą większe kolonie niż osy. W jednym gnieździe szerszeni może mieszkać nawet kilka tysięcy osobników, podczas gdy gniazdo osy liczy średnio kilkaset do tysiąca owadów.

Gniazdo szerszeni a os

Gniazda obu gatunków owadów mocno różnią się od siebie zarówno pod względem lokalizacji, jak i konstrukcji.

Miejsca, w których osy i szerszenie budują swoje gniazda

  • Gniazda os. Gniazda najczęściej budowane są w ziemi, choć mogą również powstawać w szczelinach budynków, na strychach, w pustych pniach drzew, czy mogą nawet wisieć na gałęziach. Zależy to m.in. od gatunku os. Niektóre gniazda podziemne, inne z kolei gniazda zawieszone.
  • Gniazda szerszeni. Gniazda tych owadów najczęściej można spotkać na drzewach, krzewach lub wysoko na budynkach oraz pod ich dachami. Szerszenie znacznie rzadziej niż osy budują swoje gniazda pod ziemią.

Znalazłeś robaki w kuchni? Przeczytaj i sprawdź, czy są niebezpieczne.

Konstrukcja gniazd os i szerszeni

Zarówno osy, jak i szerszenie budują swoje gniazda z tych samych materiałów, czyli przypominającej papier masy organicznej, na którą składa się przeżute drewno, rośliny oraz ślina. Różnice polegają natomiast na wielkości gniazd i ich konstrukcji. Gniazda os mają formę plastrów miodu i są zwykle okrągłe lub owalne.

Gniazda szerszeni już na pierwszy rzut oka są większe niż gniazda os, dlatego też mogą pomieścić znacznie większą liczbę owadów. Gniazda takie są również bardziej rozbudowane i mogą składać się z wielu warstw, połączonych ze sobą systemem skomplikowanych korytarzy. Zewnętrzna warstwa gniazda szerszeni może być wyraźnie grubsza od pozostałych. Służy to zapewnieniu owadom jeszcze większego bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie usunąć gniazdo os lub szerszeni?

Widok gniazda szerszeni lub os w pobliżu domu, u większości osób może wzbudzić niepokój. Zupełnie zrozumiała jest zatem chęć jego usunięcia. Jak to zrobić, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia swojego i reszty domowników? Wyraźnie należy zaznaczyć, że dla swojego bezpieczeństwa gniazda należy usuwać wieczorem lub o zmroku. O tej porze osy i szerszenie są najmniej aktywne i stwarzają najmniejsze zagrożenie dla człowieka.

Oczywiście należy pamiętać, że jakiekolwiek próby usuwania gniazd owadów, wiążą się z ryzykiem. Najbezpieczniej jest powierzyć usuwanie gniazd szerszeni specjalistom, którzy dysponują niezbędną wiedzą, sprzętem i kwalifikacjami. Jeśli jednak chcesz samodzielnie pozbyć się os i szerszeni ze swojego otoczenia, należy użyć profesjonalnych środków stworzonych do tego.

Gaśnice na gniazda os i szerszeni

W sprzedaży dostępne są specjalne gaśnice na osy i szerszenie, zawierające różnego rodzaju środki. Do najczęściej spotykanych zaliczają się gaśnice z dwutlenkiem węgla. Działają one poprzez wypychanie tlenu z wnętrza gniazda, co powoduje, że owady duszą się w nim. Dwutlenek węgla działa także chłodząco, co może spowalniać owady i sprawia, że są mniej agresywne. Po użyciu gaśnicy CO2, gniazdo powinno być usunięte i zniszczone, aby zapobiec powrotowi owadów do niego. Gaśnicę należy używać w bezpiecznej odległości od gniazda, przestrzegając pozostałych zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu.

Polecamy ten artykuł: latające robaki w Twoim domu — co to takiego?