Jak pozbyć się kuny

Kuna leśna to popularny w Polsce gryzoń, który występuje w wielu miejscach. Pojawienie się kuny w pobliżu domu lub gospodarstwa, zwiastuje różnego rodzaju kłopoty. Kuny znane są ze swojego zamiłowania do przegryzania gumowych kabli i przewodów pod maskami samochodów, wtargnięć na strychy, uszkadzania elementów konstrukcji budynku, a w końcu i zanieczyszczenia żywności, której kuny szukają w naszych domach. Z tego artykułu dowiesz się jak pozbyć się kuny? Zapraszamy do lektury!

Czym odstraszyć kuny?

Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się kuny ze strychu wcale nie jest taka prosta. Mimo że na rynku dostępne jest wiele preparatów na kuny, to są to stworzenia niezwykle inteligentne i przebiegłe. Poniżej znajdziesz najlepszy sposób na kuny, zależny od miejsca, do którego się dostały.

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Martes martes (kuna leśna), z łatwością dostanie się na strych lub poddasze, wykorzystując najmniejsze szczeliny w podbitce dachu lub niedomknięte okna i wyłazy. Zwykle na strychach jest mnóstwo kryjówek, w których czuje się ona bezpiecznie, a nawet może założyć swoje gniazdo, w którym będzie przynosić ptasie jaja.

Jak odstraszyć kuny z poddasza?

Przede wszystkim trzeba odciąć im drogę ucieczki i ponownego dostania się do środka. Uszczelnienie wszystkich otworów, uzupełnienie braków w pokryciu dachu. Należy także usunąć ze strychu pożywienie dla kuny, np. worki z ziarnem, suszone warzywa lub owoce, orzechy itp.

Jak pozbyć się kuny z ogrodu?

To kolejne często zadawane pytanie. Przepędzenie kuny z ogrodu wymaga użycia odstraszaczy akustycznych. Urządzenia te generują dźwięki, na które gryzonie są bardzo wrażliwe. Przypominają one piski na niskich częstotliwościach. Dla ludzi i zwierząt domowych nie są zbyt uciążliwe, ale na gryzonie, w tym kuny leśne, działają z dużą siłą.

Sposób na kuny pod maską

W komorze silnika samochodu panuje przyjemne dla kun ciepło. Jest tam wiele kryjówek, w których kuny czują się bezpiecznie i znajdują schronienie przed chłodem i deszczem. Dodatkowo przyciąga je charakterystyczna woń rozgrzanych przewodów wypełnionych płynem chłodniczym. Kuny wykorzystując swoje ostre zęby, z łatwością mogą przegryzać gumowe przewody i kable, co prowadzi do dużych strat i unieruchomienia samochodu. Aby temu zapobiec, należy pod maską umieścić zawieszki z intensywnie pachnącymi kostkami do WC oraz odstraszacze dźwiękowe, podłączane bezpośrednio do akumulatora.

Jak pozbyć się kuny z dachu?

Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie domu nie rosną wysokie drzewa, po których koronach kuna może dostać się na dach, to jedyną drogą na niego są rynny. Kuna doskonale się po nich wspina, wykorzystując do tego swoje silne łapki i ostre pazury. W sprzedaży dostępne są specjalne maskownice z tworzywa sztucznego, które zakłada się na rynnę, wypełniając przestrzeń, którą kuna wędrowała do góry, na okap dachu. Rozwiązanie to jest bardzo proste i skuteczne.

Jakim zapachem odstraszyć kuny?

Powyżej przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak odstraszyć kuny z domu lub samochodu. Jednak to nie wszystkie sposoby jak odstraszyć kuny. Są to zwierzęta o bardzo wrażliwym węchu, które nie lubią pewnych intensywnych zapachów, takich jak te wymienione niżej.

  • Ocet. Zapach octu jest bardzo nieprzyjemny dla kun. Można spróbować umieścić w otoczeniu domu pojemniki z octem lub moczyć szmatki w occie i umieszczać je w miejscach, gdzie kuny mogą próbować się przedostać.
  • Olejki eteryczne. Niektóre olejki eteryczne, takie jak miętowy, cytrynowy, eukaliptusowy lub lawendowy, mogą odstraszać kuny. Można spryskać nimi waciki bawełniane i umieścić je w miejscach, w których kuny są aktywne.
  • Kamfora. Zapach kamfory jest powszechnie uważany za odstraszający dla kun. Umieszczając kawałki kamfory w małych workach wokół potencjalnych wejść do budynku, zniechęcimy kunę do wtargnięć do niego.
  • Czosnek. Intensywny zapach czosnku także odstrasza kuny. Należy to rozwiesić w miejscach, które chcesz chronić przed tymi gryzoniami.
  • Domestos — środki do dezynfekcji toalet mają bardzo intensywny, gryzący chemiczny zapach. Na wrażliwe nozdrza kun działają jak znakomity odstraszacz, przepędzając je z miejsc, w których są wyłożone. Do tego celu najlepiej nadają się plastikowe zawieszki do WC z wymiennymi wkładami. W łatwy sposób można je np. zamocować pod maską silnika.

Przeczytaj i dowiedz się jak pozbyć się kreta ze swojego ogrodu.

Jak skutecznie pozbyć się kuny?

Żadna z powyższych metod nie pomogła Ci skutecznie pozbyć się kuny? Jeżeli tak, pozostaje Ci jeszcze użycie tzw. żywołapki. Jest to naturalny sposób na pozbycie się kun, polegający na ich złapanie do specjalnej pułapki. Zwabione do środka jedzeniem lub zapachem, uruchamiają zapadkę, która zamyka je w środku bez możliwości wydostania się. Taką żywołapkę można następnie wywieźć daleko od domu i wypuścić kunę na wolność. Jest to bezpieczna i humanitarna metoda na to, aby skutecznie pozbyć się kuny. Nasza firma oferuje kompleksową pomoc w walce z kunami, stosując przy tym żywołapki, trutki, a także monitoring szkodników. Zapewniamy w ten sposób najlepszą ochronę Państwa obiektu przez wszystkimi gatunkami szkodników — gryzoni i nie tylko.