biedronka azjatycka

Chyba większość z nas spotkała się z żółtą lub pomarańczową biedronką, na pierwszy rzut oka inną od spotykanych każdego dnia biedronek polskich. Ten inny gatunek biedronek to biedronki azjatyckie, nazywane także biedronkami ninja lub biedronką arlekin.

Jak wyglądają biedronki azjatyckie?

Biedronka azjatycka, czyli harmonia axyridis, jest raczej trudna do pomylenia z pospolitą biedronką polską. Najważniejsze różnice pomiędzy nimi dotyczą koloru, liczby kropek oraz kształtu.

3 sposoby jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej

  • Jaki kolor mają biedronki azjatyckie?

Biedronka azjatycka może przybierać różne kolory, od żółtego, przez pomarańczowy oraz czerwony, aż po czarny. Tymczasem biedronka polska ma kolor czerwony.

  • Ile kropek mają biedronki azjatyckie?

Jest to bardzo charakterystyczna różnica pomiędzy biedronkami azjatyckimi i polskimi. Biedronka azjatycka może nie mieć żadnej kropki lub mieć ich wiele, do maksymalnie 23. Natomiast biedronki polskie mają albo dwie kropki, po jednej na każdym skrzydle, albo siedem — po trzy na każdym skrzydle i jedna wspólna, na połączeniu skrzydełek.

  • Jaki kształt ma azjatycka biedronka?

W porównaniu do biedronki polskiej, która jest owalna i wypukła, biedronki azjatyckie są bardziej owalne i jeszcze bardziej wypukłe. Charakterystyczna jest także czarna kreska znajdująca się tuż za głową azjatyckiej biedronki. Może ona przypominać literę M.

Jak widać, najłatwiejszym sposobem na zidentyfikowanie biedronek azjatyckich jest ich kolor oraz brak kropek, ich większa liczba lub nieregularne ułożenie.

Biedronka azjatycka: czy jest groźna?

Coraz częściej można zauważyć biedronki azjatyckie w domu. Zjawisko to potwierdza fakt, że jest to gatunek inwazyjny, który coraz bardziej wypiera naszą rodzimą polską biedronkę. Biedronka azjatycka jest bardziej agresywna i silniejsza od polskiej, zajmuje zatem coraz wyższą pozycję w ekosystemie. W sytuacji braku pożywienia, azjatycka biedronka może zjadać inne, słabsze owady, wielkością zbliżone do siebie. Między innymi z tego powodu biedronkom azjatyckim nadano przydomek ninja.

Sprawdź, czym jest dezynfekcja mieszkań i jak się ją przeprowadza.

Co jedzą biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie są drapieżnikami i żywią się owadami, w tym mszycami, czerwcami, pchełkami i innymi szkodnikami roślin. Są uważane za korzystne dla rolnictwa, ponieważ mogą pomagać w kontrolowaniu populacji szkodników niszczących uprawy.

Dlaczego biedronki azjatyckie są w domu?

Jeżeli zauważyłeś w swoim domu duże skupisko biedronek, na pewno będą to azjatyckie biedronki arlekin (ninja). W okresie jesiennym szukają one bezpiecznych i ciepłych kryjówek, w których mogą przeczekać zimę. Zbierają się w nich większymi lub mniejszymi grupami, tworząc swoiste zimowiska. Zakładają je najczęściej w narożnikach pokojów, szczelinach w tynku, a także przy parapetach, ramach okiennych i kaloryferach. 

Jak zachowują się azjatyckie biedronki?

Biedronki harlekiny są znane ze swojej zdolności do agregowania się w dużych grupach. Na zewnątrz szukają schronienia pod korą drzew, w dziuplach, a także w zakamarkach domu i pod podbitką dachu. Biedronka azjatycka może także migrować na dłuższe odległości, szukając pokarmu i dogodnych warunków do rozrodu.

Skąd się wzięły biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie zostały wprowadzone do innych części świata w celu kontroli populacji szkodników roślin, zwłaszcza mszyc. Pierwotnie pochodzą z obszarów Azji Wschodniej, takich jak Chiny, Korea i Japonia. Pierwsze introdukcje biedronek azjatyckich miały miejsce w latach 80. i 90. XX wieku w krajach Europy i Ameryce Północnej. Biedronki te były uważane za skutecznych drapieżników, zdolnych do kontroli populacji szkodników roślin, co sprawiło, że zyskały popularność jako biologiczne środki ochrony roślin.

Jednak wprowadzenie biedronek azjatyckich do nowych obszarów miało również nieoczekiwane konsekwencje. W niektórych regionach stwierdzono, że biedronki azjatyckie mogą wypierać rodzime gatunki biedronek, co prowadzi do zmian w lokalnych ekosystemach. Introdukcja biedronek azjatyckich jest tematem debaty i badań naukowych, mających na celu zrozumienie skutków ich obecności w ekosystemach. Prowadzone są także badania nad rozwijaniem strategii zarządzania populacjami, aby utrzymać równowagę między kontrolą szkodników a ochroną rodzimych gatunków biedronek.

Biedronka azjatycka: czy jest groźna?

Biedronki azjatyckie zazwyczaj nie są agresywne wobec ludzi i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Są owadami roślinożernymi i drapieżnymi, a ich dieta składa się głównie z mszyc i innych małych owadów. Ugryzienie biedronki azjatyckiej nie jest powszechne, a większość ludzi nie doświadcza żadnych negatywnych skutków po takim zdarzeniu. Jednakże, w niektórych przypadkach, może wystąpić reakcja alergiczna lub podrażnienie skóry w miejscu ugryzienia. Może to objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem, lekkim opuchlizną lub pieczeniem.

Biedronka azjatycka: ugryzienie

Może się zdarzyć, że biedronka azjatycka ugryzie nas w rękę lub inną odkrytą część ciała. Zdarza się to dosyć rzadko, ale można zauważyć, że istnieje pewna różnorodność w agresywności i zachowaniu różnych populacji biedronek azjatyckich. Niektóre osobniki mogą wykazywać większą skłonność do agresji i gryzienia niż inne, jednak są to przypadki rzadkie. Osoby, które doświadczyły ugryzienia biedronki azjatyckiej, mogą odczuwać nieprzyjemne objawy: silne swędzenie, obrzęk, reakcję alergiczną. Obrzęk po ugryzieniu przez biedronkę powinien zniknąć samoczynnie po kilku dniach. W przypadku zauważenia, że stan zdrowia lub samopoczucie się pogarsza, należy skonsultować się z lekarzem. W pewnych przypadkach ugryzienie biedronki azjatyckiej może wywołać reakcje alergiczne. Dotyczy to osób uczulonych na białko zawarte w ślinie owada.

Biedronka azjatycka: zwalczanie

Zwalczanie biedronek azjatyckich może być dużym wyzwaniem, ponieważ są to owady inwazyjne i ich skuteczne kontrolowanie wymaga zastosowania różnych metod. Jeśli chcesz wiedzieć czym zwalczyć biedronki azjatyckie, to najlepszą metodą jest zapobieganie przedostawania się ich do domu. Pomogą w tym siatki na okna, a także uszczelnienie pozostałych otworów, którymi mogą przedostawać się do środka mieszkania.

Domowe sposoby na biedronki azjatyckie

  • Zapobieganie. Wszystkie okna i drzwi w domu powinny zostać dobrze uszczelnione, aby ograniczyć dostęp biedronek azjatyckich. Sprawdzić należy szczeliny wokół okien, drzwi, wentylacji i inne potencjalne wejścia. Jeśli lubisz spać przy otwartym oknie w nocy, koniecznie załóż moskitierę. 
  • Usuwanie siedlisk. Biedronki azjatyckie mogą tworzyć zimowiska wewnątrz budynków, w jego szczelinach, pod korą drzew oraz w składowiskach drewna opałowego. Jeśli zauważysz ich skupiska, należy je usunąć. Najłatwiej jest to zrobić przy pomocy odkurzacza. 
  • Mechaniczne usuwanie. Pojedyncze biedronki azjatyckie można próbować łapać ręcznie, koniecznie w rękawiczkach, aby uniknąć pogryzienia.
  • Pułapki na insekty. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju pułapki na owady, również na biedronki. Ich skuteczność jest jednak różna i należy samodzielnie przeprowadzić testy, potwierdzające lub nie ich przydatność w konkretnym przypadku.

Co odstrasza biedronki azjatyckie?

Podobnie jak w przypadku innych owadów, również biedronki azjatyckie są wrażliwe na pewne intensywne zapachy. Wykorzystując olejki eteryczne, można odstraszać nimi biedronki z naszego domu. Wystarczy posmarować nimi otwory, którymi mogą dostawać się do wnętrza domu. Azjatycka biedronka ninja nie lubi także zapachu chryzantem. Warto posadzić te kwiaty w swoim ogrodzie, jeśli masz częsty problem z biedronkami w domu. Dobra wiadomość jest taka, że okres kwitnienia chryzantem zbiega się z czasem, w którym biedronki azjatyckie próbują dostać się do domu, szukając schronienia przed zimą.

Jak zlikwidować biedronki azjatyckie?

Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby pozbyć się raz na zawsze biedronek azjatyckich z domu. Można utrudniać im wchodzenie do niego, a jeśli już się w nim pojawią, najprostszym sposobem ich eliminacji jest lampa UV na owady, odkurzanie i oprysk. 

  • Lampy owadobójcze. To kolejny skuteczny sposób na to, jak zlikwidować biedronki azjatyckie, a przy okazji inne insekty w domu. Światło lamp owadobójczych przyciąga do środka insekty. Kiedy są wystarczająco blisko, zostają rażone prądem. Szybka i bezbolesna dla nich śmierć jest humanitarnym sposobem eliminowania owadów w domach, sklepach i zakładach przetwórstwa mięsnego.
  • Odkurzacz na biedronki azjatyckie. To wygodny sposób pozbywania się ich z trudno dostępnych miejsc, np. szczelin w ścianach i ramach okiennych. Pamiętajmy jednak o tym, aby niezwłocznie opróżnić worek, wyrzucając go do kubłów na śmieci na zewnątrz.
  • Oprysk na biedronki azjatyckie. To kolejna skuteczna metoda, w której można zastosować gotowe preparaty owadobójcze lub przygotować je samodzielnie, z użyciem olejków eterycznych lub innych substancji o intensywnym zapachu. Może to być np. ocet lub spirytus.

W likwidacji biedronek azjatyckich może również pomóc profesjonalna dezynsekcja. Pozwala ona skutecznie wyeliminować większe infestacje biedronek, także na zewnątrz budynku.