latajace owady w domu

Małe latające owady w domu są jednymi z najczęściej pojawiających się w nim stworzeń. O ile takie gatunki jak mucha, osa czy komar są większości osób znane, o tyle istnieje wiele innych, o których mówi i słyszy się rzadziej. W tym artykule poznasz wszystkie latające owady, które mogą pojawić się w Twoim domu.

Latające owady w domu: rodzaje

  • Mucha domowa. Są to powszechnie występujące owady, które często pojawiają się w domach, przyciągane resztkami jedzenia. Są uciążliwe, ale nie stanowią poważnego zagrożenia.
  • Komar. Dobrze znane ze swojego irytującego bzyczenia i kąsania ludzi w poszukiwaniu krwi, którą się żywią.
  • Osy. To latające owady, które mogą być agresywne. W momencie ataku boleśnie gryzą. Najczęściej dochodzi do tego wtedy, kiedy czują się zagrożone. Mogą zbudować gniazdo w pobliżu domu, na drzewach lub pod dachem budynku.
  • Pszczoły. Owady te mogą przypadkowo dostać się do domu przez otwarte okna lub drzwi. W przeciwieństwie do os są zazwyczaj mniej agresywne i nie stwarzają takiego zagrożenia dla człowieka.
  • Muchówki owocówki. Niewielkich rozmiarów czarne owady latające w domu, które są przyciągane do dojrzałych owoców, ich zgniłych resztek oraz soków. 
  • Mole spożywcze. Są to owady latające w domu, zaliczane do szkodników. Mogą zainfekować zapasy żywności w kuchni, takie jak mąka, kasza, owoce suszone itp. Mole atakują także odzież i są to mole ubraniowe.
  • Ćmianki. Ćmianki są to niewielkie owady latające wieczorem, nieco podobne do much, ale znacznie mniejsze od nich. Często pojawiają się w pobliżu kompostu, zgniłych owoców, roślin oraz kanalizacji i szamb. Mogą czasami dostać się do domu przez otwarte okna lub drzwi.
  • Meszki. Te małe latające owady w domu są znane ze swoich bolesnych ukąszeń. Mogą pojawić się każdym w domu, szczególnie chętnie przebywając w pobliżu łazienek i kuchni. 
  • Biedronka azjatycka. Jest to gatunek inwazyjny w stosunku do naszej rodzimej biedronki. Różni się kolorem oraz ilością kropek. Może być agresywna, boleśnie gryząc. Na zimę chętnie zadomawia się w zakamarkach domu.
  • Kuczmany. Gryzące i latające owady w domu, które mają około 5 mm. Podobne do meszki i równie groźne. Mogą przenosić choroby i wirusy.
  • Mklik mączny. Widząc duże, dziwne latające robaki w domu, najczęściej w pobliżu kuchni, z dużą dozą prawdopodobieństwa można napisać, że jest to mklik figowiak (mączny), czyli szkodnik żywności.
  • Zadarlica spiżarnianka. Latający owad podobny do ćmy, który jest szkodnikiem żywności. Najczęściej atakuje sypie produkty, takie jak mąka, kasza ryż. Składa w nich jaja, z których następnie wykluwają się larwy.

Widziałeś latające karaluchy? Sprawdź, czy to możliwe.

Latające owady w domu: skąd się biorą?

Owady, które latają w naszym domu, mogły się do niego dostać na kilka sposobów.

  • Wlatywanie przez okna i drzwi. Szczególnie latem w domach może być dużo latających owadów. Najczęściej będą to osy, pszczoły, szerszenie, muchy, komary i ćmy. Dostają się do środka przez niezabezpieczone siatką otwory okienne i drzwiowe. Szczególnie chętnie wlatują do domu po zmroku, kiedy mamy włączone światło i otwarte okno.
  • Przyniesienie z żywnością. Szkodniki spożywcze można przynieść do domu wraz z produktami spożywczymi, w których owady złożyły swoje jaja. Do zanieczyszczenia żywności może dojść na etapie jej produkcji, pakowania, transportu i magazynowania w sklepie. Czy można się przed tym chronić? Tylko w taki sposób, że zaraz po zakupie mąki lub ryżu, wsypiemy go do słoika i szczelnie zakręcimy. Jeśli znajdują się tam larwy, powinniśmy je zauważyć, a one same nie uciekną na zewnątrz i nie zanieczyszczają innych produktów.

Latające owady w domu: jak się ich pozbyć?

Pozbycie się latających owadów z domu może być dosyć proste… w przypadku pewnych gatunków. Na osy, komary czy muchy dobrze działają ogólnodostępne pułapki i środki owadobójcze. Znacznie większym problemem jest pozbycie się z domu latających szkodników spożywczych. Po pierwsze trzeba zidentyfikować i usunąć całą zanieczyszczoną przez nie żywność. To w niej znajdują się jaja i larwy. 
Następnie należy dokładnie wysprzątać szafki, szafy i szuflady. Znalezione dorosłe osobniki moli lub mklików można próbować wciągnąć odkurzaczem, a worek następnie wyrzucić. W przypadku dużych infestacji, gdzie dziwne latające owady w domu ukryły się w różnych miejscach, potrzebna będzie dezynsekcja. Wykonanie jest z użyciem oprysku lub zamgławiania pozwoli usunąć wszystkie insekty.