owady latajace wieczorem

Wieczorem i nocą wiele gatunków owadów wykazuje podwyższoną aktywność. Są to m.in. muchówki, komary, ćmy, chrząszcze. Bardzo często można je spotkać w swoich domach, latające pod sufitem, wokół lamp lub uderzające o szyby w oknach. Dlaczego tak się dzieje? Czy takie owady w domu są niebezpieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego owady latają wieczorem i nocą?

Owady latają nocą z kilku powodów, związanych z ich biologią i przystosowaniami. Oto przyczyny wyjaśniające ich nocną aktywność.

  • Unikanie drapieżników. Wiele drapieżników owadożernych, takich jak ptaki, płazy, nietoperze czy niektóre gatunki owadów, jest aktywnych w ciągu dnia. Owady latające nocą, mają większe szanse uniknąć tych drapieżników, korzystając z ochrony ciemności.
  • Ochrona przed wysuszeniem. Noc jest zazwyczaj chłodniejsza i bardziej wilgotna niż dzień, co dla wielu owadów jest korzystne. Wysychanie jest poważnym zagrożeniem dla wielu owadów, dlatego preferują one aktywność nocną, kiedy temperatura i wilgotność są bardziej sprzyjające przetrwaniu.
  • Żywność i polowanie. Niektóre owady poszukują nocą pożywienia lub polują na inne owady, które w tym czasie śpią, zatem są łatwiejszą ofiarą. Ćmy i chrząszcze nocą przylatują do źródeł światła, które mogą być mylone z naturalnym światłem Księżyca. Ułatwia ono im znalezienie pokarmu.
  • Rozmnażanie. Dla wielu owadów najdogodniejszą porą do rozmnażania się jest noc. Swój udział ma w tym niższa temperatura i większa wilgotność powietrza, w którym lepiej rozchodzą się feromony i ultradźwięki — dwie metody porozumiewania się owadów ze sobą. 
  • Kształt i budowa ciała. Nocne owady często są lepiej przystosowane do życia w ciemności niż za dnia. Mogą mieć duże oczy, dzięki którym dobrze widzą w ciemności lub są wyposażone w czułki, które pomagają im w wykrywaniu feromonów i substancji chemicznych.

Jakie owady latają wieczorem?

Chyba każdy bez zająknięcia potrafi wymienić duże owady latające nocą. Ćmy, komarzyce, muchówki oraz chrząszcze, w tym świetliki. Ze wszystkich wyżej wymienionych owadów latających wieczorem, najbardziej uciążliwe są komarzyce. Wystarczy niewielka szczelina w otwartym oknie oraz włączone oświetlenie w pokoju, aby szybko wtargnęły do mieszkania. Kiedy już się tam dostaną, można być pewnym, że rozpoczną poszukiwania żywiciela, czyli dawcy krwi. Komary wykazują największą aktywność pomiędzy godziną 3 a 6 nad ranem, dlatego ich obecność może skutecznie zepsuć sen, sprawiając, że obudzimy się zmęczeni, zirytowani i pogryzieni. Pozostałe duże brązowe owady latające wieczorem to np. ćmy. Nie są one groźne dla człowieka i najczęściej kierują się wprost do źródła światła.

Guniaki czerwczyki, czyli owady latające wieczorem w czerwcu i lipcu

Wiele osób zauważa nasilenie latających robaków na przełomie maja i czerwca, a czasami i lipca. Jeśli i Ty zauważyłeś na zewnątrz brunatne lub brązowe owady latające nocą, o tej porze będzie to guniak czerwczyk, nazywany również chrabąszczem majowym. Jest to gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Guniak czerwczyk jest dużym owadem, długości od 20 do 30 mm. Samce chrabąszcza majowego mają grubsze czułki niż samice. Chrabąszcz majowy jest aktywny wieczorem i nocą, głównie w maju i czerwcu. Jego występowanie obejmuje Europę, w tym większą część Polski. Jest znany ze swojego charakterystycznego, głośnego śpiewu, który słychać w porze zmierzchu, kiedy to samce przyciągają samice.

Co je guniak czerwczyk?

Chrabąszcz majowy jest roślinożerny i preferuje liście oraz korzenie roślin jako źródło pożywienia. Jego larwy, znane jako gzy, żyją w glebie przez kilka lat, żerując na systemie korzeniowym. Dorosłe chrabąszcze mają krótki okres życia, trwający tylko kilka tygodni. W wielu regionach chrabąszcz majowy jest znany jako szkodnik rolniczy, ponieważ jego larwy mogą powodować uszkodzenia korzeni roślin uprawnych, zwłaszcza traw. W związku z tym, w niektórych przypadkach podejmuje się działania w celu ograniczenia populacji tych owadów, szczególnie na terenach rolniczych.

Owady latające wieczorem: jak się ich pozbyć?

Najlepszym sposobem na owady latające wieczorem i nocą, jest niedopuszczanie ich do mieszkania. Pozostawiając je na zewnątrz budynku, nikomu nie zagrażają ani nie utrudniają życia. W osiągnięciu tego celu mogą nam pomóc następujące rzeczy.

  • Moskitiera. Siatki okienne to wygodny i niedrogi sposób zapobiegania owadom nocnym wlatującym do mieszkania. Są szybkie w montażu i nie kosztują dużo. Dzięki nim można mieć włączone światło i otwarte okno, a robaki nie wlecą do naszego mieszkania tym oknem.
  • Świeczki na owady. Dym ze specjalnych świec na owady ma działanie odstraszające. Zapalenie takiej świecy na parapecie otwartego okna lub na stole na tarasie może nam dać kilka godzin wytchnienia od owadów. Czując one zapach dymu, uciekną na większą odległość. 
  • Dyfuzory na latające insekty w domu. Są to niewielkie urządzenia elektryczne, podłączane do gniazdka. Dołącza się do nich wymienny zapas wypełniony płynem owadobójczym. Po rozgrzaniu niewielkiej grzałki płyn bardzo powoli paruje, eliminując komary z pomieszczenia. O skuteczności tej metody decyduje ilość owadów, miejsce podłączenia urządzenia, a także jakość zastosowanego w nim środka.
  • Lampy owadobójcze i inne pułapki. Możemy również zdecydować się na zakup dedykowanych pułapek na owady, w tym również lamp owadobójczych. Ich światło przyciąga duże owady latające wieczorem. Kiedy wlecą do pułapki, zostają uśmiercone impulsem elektrycznym bezpiecznym dla człowieka. Istnieją także pułapki wypełnione środkiem wabiącym, który działa na owady jak trucizna.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć profesjonalne odkomarzanie terenów przyległych do domu. Jeśli są one podmokłe, znajduje się tam staw i jest gęsto porośnięty roślinami, stwarza to idealne warunki do rozmnażania się komarów. Dezynsekcja środkami na komary eliminuje na pewien czas dorosłe komarzyce, ich larwy oraz złożone w wodzie jaja.