czy karaluchy lataja

Wokół karaluchów i karaczanów narosło wiele legend. Część z nich ma w sobie coś z prawdy, z kolei inne daleko się z nią mijają. Jedno z najczęściej zadawanych pytań o karaluchy i karaczany dotyczy ich zdolności do latania. Faktem jest, że owady te mają dosyć sporych rozmiarów, dobrze wykształcone skrzydła. Wskazywać to może na ich zdolność do latania. Jak jest w rzeczywistości?

Czy karaluchy latają?

Jest wiele osób, które widziały latające karaluchy. W rzeczywistości ich lot był tylko szybowaniem. Odpowiedź na pytanie, czy karaluchy latają, brzmi NIE. Pomimo posiadania dużych skrzydeł, karaluchy nie potrafią latać. Wykorzystują je jednak do tego, by swobodnie szybować w powietrzu lub wzbijać się na wyżej położone miejsca. Jest to jednak bardzo krótkotrwałe użycie skrzydeł, które nie pozwala im pokonywać dużych odległości. Do tego celu karaluchy używają swoich odnóży. 

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że karaluchy to jedne z najszybszych stworzeń na świecie. Dystans 100 cm pokonują w zaledwie 1 sekundę. Umiejętność tę wykorzystują nie tylko do szybkiego przemieszczania się, ale i błyskawicznego ukrywania w sytuacji zagrożenia. Między innymi z tego powodu tak trudno jest człowiekowi upolować karalucha (karaczana wschodniego).

Ugryzienie karalucha? Czy to w ogóle jest możliwe?

Czy prusaki latają?

Prusaki to mniejsi bracia karaluchów. Liczą nie więcej niż 15 mm długości i mają brązowy kolor. Także posiadają skrzydła, których podobnie jak karaluchy nie używają do latania. I w tym przypadku trzeba odpowiedzieć na wyżej zadane pytanie negatywnie. Czy prusaki latają? Zdecydowanie nie. Mogą wspomagać się skrzydłami w przemieszczaniu na krótkie odległości, próbując dzięki nim wzbić się w powietrze lub bezpiecznie wylądować na ziemi. 

Polecamy artykuł: karaluch a prusak — różnice.

Widziałeś latające prusaki lub karaluchy?

Jak zatem odpowiedzieć na argument, że ktoś widział latające karaczany wschodnie lub prusaki? Z pewnością musi istnieć logiczne wyjaśnienie tej sytuacji. Możliwe są dwa warianty.

  • To nie był lot, ale skok. Rzeczywiście, może być trudno zauważyć czy karaluch lub prusak machał skrzydłami, czy miał je tylko rozłożone i szybował. Tak właśnie musiało być w takim przypadku. Szybujące karaluchy lub prusaki to częsty widok, szczególnie w środowisku naturalnym, gdzie często przemieszczają się w kierunkach pionowych.
  • To nie był prusak ani karaluch. Wiedza niektórych osób na temat tego, jak wygląda karaluch i prusak może być szczątkowa. W takim przypadku bardzo łatwo pomylić latające prusaki i karaluchy z innymi, podobnymi do nich owadami, które faktycznie umieją  latać. Jednym z takich jest np. zadomka polna, która od prusaków różni się kolorem i wielkością.

Robak podobny do karalucha? Sprawdź co to takiego?

Co zrobić widząc latające karaluchy w domu? 

Prusaki i karaluchy to szkodniki, których w domu nie powinno być. Źródłem ich pojawienia się może być brud, łatwo dostępna żywność, również przeterminowana, zła gospodarka odpadami komunalnymi lub inne mieszkania, w których prusaki i karaluchy już się zadomowiły. Te wędrujące owady z łatwością przedostają się do nowych mieszkań, wykorzystując najdrobniejsze zakamarki i szczeliny. Walka z nimi jest bardzo trudna, z uwagi na naturalną zdolność do znajdowania kryjówek i szybkiego przemieszczania. Jeśli w domu lub mieszkaniu pojawiły się karaluchy, jedyne co może pomóc to profesjonalna dezynsekcja. Wykonana z użyciem oprysku i zamgławiania, eliminuje nie tylko dorosłe osobniki, ale również jaja i larwy prusaków i karaczanów.