ugryzienie karalucha

U większości osób widok karalucha budzi wstręt i zniesmaczenie. Czy słusznie? Z pewnością nie są to owady, które kojarzą się z czymś pozytywnym. Jednak same w sobie są bardzo ciekawe i warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej. Jednymi z mniej znanych faktów jest to, że karaluch należy do najszybszych stworzeń na świecie i porusza się z prędkością 1 metra na sekundę. Inna ciekawostka dotyczy z kolei ugryzień przez karaluchy.

Czy karaluchy gryzą?

Dla wszystkich osób, które spotkały kiedyś karalucha, mamy dobrą wiadomość. Na pytanie karaluch — czy gryzie, jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Nie, karaluchy nie gryzą. Gryzienie ludzi przez karaluchy nie zostało do tej pory udokumentowane i nie jest typowym zachowaniem dla tego gatunku owadów. Karaluchy preferują ucieczkę przed niebezpieczeństwem niż agresywne zachowanie. Ugryzienie karalucha nie jest poważnym zagrożeniem dla ludzi. Dlaczego?

Ich szczęki są stosunkowo słabe i nie są przystosowane do skutecznego gryzienia przez ludzką skórę. Mimo to nie można na 100 procent wykluczyć, że ugryzienie przez karalucha nigdy nie będzie miało miejsca. Gdyby jednak do niego doszło, może ono powodować nieprzyjemne uczucie lub podrażnienie skóry, ale nie powinno wywoływać innych, groźniejszych skutków. Podsumowując, ryzyko bycia ugryzionym przez karalucha rośnie wtedy, gdy w domu pojawia się ich plaga i zostały opanowane przez nie wszystkie pomieszczenia, wraz z łóżkiem.

Polecamy artykuł: karaluch a prusak — jak je rozróżnić?

Jak wygląda ugryzienie karalucha?

Można tylko przypuszczać, jak wygląda ugryzienie przez karalucha. Miejsce ugryzienia powinno być zaczerwienione i swędzące. Sam moment ugryzienia może być niezauważalny, z uwagi na substancję znieczulającą, którą karaluch umieszcza pod skórą w momencie gryzienia swoim aparatem. Jednak tak jak wyżej napisaliśmy, ugryzienie karalucha nie jest dla ludzi tak wielkim zagrożeniem, jak inne ryzyka związane z jego obecnością w mieszkaniu. Karaluch to owad brudny, który może na sobie przenosić wiele bakterii, wirusów, grzybów oraz innych mikroskopijnych pasożytów. Przebywając w łazience, kuchni, a nawet zakamarkach łóżka, może nimi infestować kolejne rzeczy, sprowadzając na ludzi ryzyko poważnych chorób.

Ugryzienie karalucha: objawy?

Najlepszym sposobem uniknięcia gryzienia przez karaluchy jest zapobieganie ich obecności w domu. Właściwa higiena, utrzymanie czystości i eliminacja czynników przyciągających karaluchy, takich jak łatwy dostęp do jedzenia i wilgoci, mogą pomóc w zapobieganiu pojawieniu się ich w domu oraz minimalizowaniu ryzyka gryzienia. Jeśli jednak napotkasz na swojej drodze karalucha, najpewniej to on będzie chciał uciec przed Tobą. 

Sprawdź co to za robak podobny do karalucha.

Co, jeśli jednak podejrzewasz, że karaluch Cię ugryzł? Jakie objawy mogą na to wskazywać? Przede wszystkim widoczne na skórze ślady pogryzienia, których nie można przypisać innym owadom w dom. Również to, że widziałeś przemieszczające się po podłogach karaluchy, może być poszlaką do tego, że zostałeś przez nie ugryzionym. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że winnym ugryzienia jest nie karaluch, ale ugryzienie pluskwy lub obrzeżka gołębiego

Pluskwy i kleszcze gołębie

Są to bardzo zjadliwe robaki żywiące się krwią i polujące na człowieka. Ryzyko ugryzienia przez pluskwę jest wielokrotnie większe niż ugryzienie karalucha. Jeszcze innym groźnym dla człowieka owadem jest obrzeżek gołębi — ugryzienie przez niego także może mieć poważne konsekwencje. Skuteczną metodą na eliminowanie wszystkich szkodników w domu, nie tylko karaluchów, ale i  pluskiew oraz obrzeżków gołębich jest dezynsekcja. Wykonana przez doświadczoną firmę, pozwala na długi czas pozbyć się pełzającego problemu w domu.