dezynsekcja mieszkania

Chyba każdy spotkał się ze słowem dezynsekcja i mniej lub bardziej wie, co ono oznacza i kiedy dezynsekcję się wykonuje. Chcemy jednak nieco bardziej tę wiedzę popularyzować, dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł, szczegółowo wyjaśniający wszystkie zagadnienia związane z dezynsekcją mieszkania.

Na czym polega dezynsekcja mieszkania?

Dezynsekcja to działanie polegające na zwalczaniu owadów, głównie tych, które są uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin. Dezynsekcja jest ważną częścią działań związanych z kontrolowaniem populacji i zachowań szkodników w domach, firmach i otwartych przestrzeniach. Dla zapewnienia najlepszych efektów dezynsekcja przeprowadzana jest z użyciem następujących metod: zamgławianie, oprysk, fumigacja, a także ozonowanie i stosowanie pułapek na insekty. Głównym celem dezynsekcji jest kontrolowanie populacji owadów, minimalizowanie zagrożeń, jakie mogą stanowić, oraz ochrona zdrowia publicznego, mienia i środowiska.

Jak wygląda dezynsekcja mieszkania?

Dezynsekcja jest często przeprowadzana w domach, budynkach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach, szkołach, hotelach, restauracjach i gospodarstwach rolniczych. Przeprowadza się ją w przypadkach infestacji owadami, takimi jak karaluchy, mrówki, pluskwy, mole spożywcze, komary, muchy owocówki i inne niebezpieczne insekty. Dezynsekcję wykonują wyspecjalizowane firmy DDD, mające odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu szkodników. Ważne jest, aby dezynsekcję przeprowadzać zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami, co ma zapewnić skuteczność działań oraz minimalizuje ryzyko dla ludzi i środowiska.

Co się składa na usługi DDD? Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja.

Dezynsekcja mieszkania krok po kroku

 1. Rozpoznanie. Ma na celu określenie gatunku insektów, które opanowały mieszkanie i które będą eliminowanie w procesie dezynsekcji.
 1. Wybór sposobu dezynsekcji. Na każdy gatunek owadów stosuje się inny rodzaj środków owadobójczych, wykazujących najlepsze działanie. Przykładowo, aby wyeliminować z mieszkania pluskwy, zalecana jest trzykrotna dezynsekcja przez zamgławianie, podczas gdy usunięcie z mieszkania mrówek jest możliwe już po jednym zabiegu.
 1. Przygotowanie mieszkania. Przed rozpoczęciem dezynsekcji, należy do tego przygotować pomieszczenia. Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji? Poprzez usunięcie z mieszkania roślin, zwierząt i zabezpieczenie żywności.
 1. Dezynsekcja. Rozpoczyna się właściwe przeprowadzenie czynności dezynsekcyjnej. Wykonują ją pracownicy specjalistycznej firmy, ubrani w kombinezony ochronne i środki ochrony dróg oddechowych.
 1. Sprzątanie mieszkania po dezynsekcji. Czynność tę dokładnie opisujemy w dalszej części artykułu.

Ile trwa dezynsekcja mieszkania?

Dezynsekcja mieszkania to czynność trwająca zwykle od 2 do 5 godzin. Wszystko zależy od wielkości mieszkania oraz stopnia infestacji. Jeśli insekty są w każdym pomieszczeniu, dezynsekcja zajmie więcej czasu niż wtedy, gdy ma być wykonana tylko w kuchni lub sypialni. Istotne jest również to, w jaki sposób mieszkanie powinno być przygotowane do dezynsekcji. Jeżeli wymagane jest odsunięcie wszystkich mebli, wyniesienie dywanów na zewnątrz lub sprzątnięcie mieszkania, czas potrzebny na dezynsekcję również będzie dłuższy. Firmy wykonujące dezynsekcję zawodowo, wstępnie mogą określić czas, który należy zarezerwować na tę czynność. 

Sprawdź, czy deratyzacja rozwiązuje problem ze szczurami w domu?

Jak posprzątać mieszkanie po dezynsekcji?

Efektem skutecznej dezynsekcji są martwe owady. Można je znajdować na podłodze, blatach stołów, szafek oraz w innych zakamarkach. Zanim jednak przystąpimy do ich usuwania, należy bezwzględnie przewietrzyć mieszkanie po dezynsekcji. Poniższa instrukcja ułatwi wszystkim posprzątanie mieszkania po tym zabiegu.

 1. Wietrzenie. Mieszkanie po dezynsekcji musi zostać przewietrzone. Robi się to w najprostszy możliwy sposób, czyli otwierając wszystkie okna i tworząc przeciąg. Usuwane są w ten sposób ewentualne pozostałości i opary po środkach chemicznych. Zalecany czas wietrzenia po dezynsekcji to 15 do 60 minut.
 1. Odkurzanie. Następnym krokiem jest bardzo dokładne odkurzenie całego mieszkania. Nieodzowny będzie do tego odkurzacz wyposażony w wąskie przystawki, pozwalające dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Martwe owady mogą znajdować się pod łóżkiem, za meblami, w szufladach i szafkach, pomiędzy ubraniami, a także w szczelinach podłóg i ścian.
 1. Pranie. Sprzątanie mieszkania po dezynsekcji wymaga także wyprania tekstyliów. Ubrania, wewnątrz których mogą być nieżywe insekty, powinno się wytrzepać, a następnie wyprać w wysokiej temperaturze. Tapicerki mebli wypoczynkowych, a także materace, dywany i wykładziny najlepiej wyprać specjalnym odkurzaczem.
 1. Zabezpieczenie mieszkania. Po dezynsekcji warto także podjąć niezbędne kroki, aby zminimalizować ponowną infestację owadami. Co można w tym celu zrobić? Założyć siatki w oknach, uszczelnić otwory, zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniach, a także prewencyjnie wyłożyć pułapki na owady. Pomoże również regularne sprzątanie i usuwanie odpadów organicznych, które mogą przyciągać pewne szkodniki.

Ile kosztuje dezynsekcja mieszkania?

Osoby mające problem z owadami w mieszkaniu, bardzo często wpisują do wyszukiwarki hasło dezynsekcja mieszkania cena. Przed zamówieniem dezynsekcji, chcą przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, ile będzie ona kosztowała. Koszt dezynsekcji mieszkania jest uzależniony od kilku czynników, takich jak:

 • metoda dezynsekcji: oprysk, zamgławianie, metoda żelowa;
 • wielkość mieszkania;
 • liczba powtórzeń dezynsekcji;
 • lokalizacja: w dużych miastach cena dezynsekcji zwykle jest wyższa.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny za dezynsekcję jednego pomieszczenia lub małego mieszkania.

 • Cena za dezynsekcję metodą oprysku: 350 do 500 zł.
 • Cena za dezynsekcję metodą żelową: 250 do 350 zł.
 • Cena za dezynsekcję pluskiew (3 zabiegi): 600 do 800 zł.

Powyższe ceny mają charakter orientacyjny i służą przedstawieniu ogólnego kosztu dezynsekcji. Szczegółowe informacje dotyczące cennika usług dezynsekcyjnych przedstawi Państwu firma wybrana do zwalczania owadów w mieszkaniu.