slady szczura

Szczury to jedne z najbardziej rozpowszechnionych gatunków ssaków na świecie. Mają długie, smukłe ciała, pokryte gęstym futrem. Charakterystyczną cechą szczurów są ich ogony, dłuższe od reszty ciała. W zależności od gatunku, rozmiary szczurów mogą się różnić, ale większość dorosłych osobników osiąga długość od 15 do 25 cm, plus długość ogona. Szczury są wszystkożerne i doskonale asymilują się do każdego środowiska. Z tego też powodu mogą pojawiać się w domach, magazynach, pustostanach, firmach, kanał i wszystkich innych miejscach, które mogą być dla nich schronieniem i występuje tam pożywienie.

Przeczytaj artykuł o tym, jak gryzonie przeżywają zimę.

Po czym poznać, że w domu jest szczur?

Chcesz wiedzieć, czy w Twoim domu są szczury? Możesz to sprawdzić na podstawie kilku rzeczy. Ślady szczura są łatwe do rozpoznania i trudno je pomylić z czymkolwiek innych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak rozpoznać obecność szczura w domu.

  • Ślady odchodów. Szczurze odchody mają podłużny, cylindryczny kształt, podobny do ziaren ryżu. Można je znaleźć w tych miejscach, w których szczury się poruszają i którędy się przemieszczają. Bardzo często są pozostawiane tuż obok tego, czym szkodnik się żywił.
  • Ślady gryzienia. Szczury mają bardzo silne zęby, które pozwalają im na gryzienie różnych materiałów. Jeśli zauważysz ślady zębów szczura na drzwiach, słupach więźby dachowej, meblach, a także różnych opakowaniach i przewodach, może to wskazywać na obecność szczurów w budynku.
  • Dźwięki. Szczury mogą wydawać najróżniejsze dźwięki, takie jak skrobanie czy skwierczenie. Słysząc te dźwięki w nocy, szczególnie w pobliżu ścian lub podłóg, może to dowodzić obecności szczurów.
  • Ślady łap. Zakurzone podłogi lub rozsypany na nich piasek może pokazać nam aktywność szczura. Ślady szczura na piasku są bardzo łatwe do rozpoznania, tym bardziej że te szkodniki poruszają się tymi samymi ścieżkami, więc nagromadzenie śladów w jednym miejscu lub na jednej ścieżce, jest dowodem istnienia szczurów w domu.
  • Zapach szczura. Silny, nieprzyjemny zapach to kolejna charakterystyczna cecha szczurów w domu. Jest on ściśle związany z ich odchodami, moczem oraz gnijącymi resztkami jedzenia.

W tym artykule przeczytasz, jak duża jest szkodliwość gryzoni.

Jak wyglądają ślady szczura?

Właśnie się dowiedziałeś, po czym poznać, że w domu jest szczur.  Dobrze jednak wiedzieć, jak wyglądają odbite na piasku lub w kurzu ślady szczura. W ten sposób można się upewnić, czy mamy do czynienia z tym właśnie szkodnikiem, czy np. wiewiórką lub kuną, które także mogą pojawić się w naszych domach.

Ślady szczura na śniegu to czteropalczasty ślad z przodu oraz pięciopalczasty ślad z tyłu Tak samo wyglądają ślady szczura na piasku, z tą różnicą, że w przypadku suchego podłoża, mogą być nieco delikatniejsze i mniej wyraźne. Śladów tych należy poszukiwać na potencjalnych drogach, którymi ssak może się przemieszczać. Od drzwi wejściowych do spiżarni, od okien do kuchni, a także wokół wszystkich nieszczelności i otworów w ścianach. Szczury są bardzo inteligentnymi stworzeniami i mają doskonałą orientację w terenie. Jeśli do budynku prowadzi jakiekolwiek tajne przejście, niezauważone nawet przez właścicieli, szczury na pewno je znajdą.

Jak  znaleźć szczura w domu?

Wiedząc, jak rozpoznać ślady szczura w domu, na piasku lub śniegu, można podjąć próbę odszukania danego osobnika i jego schwytania. Oczywiście służą do tego specjalne pułapki, które należy zostawiać w miejscach, w których szczur się pojawia. Nigdy nie należy próbować złapać szczura rękami, gdyż gryzoń może wtedy zaatakować. Jego ostre zęby bez najmniejszych problemów przegryzają miękkie tkanki naszego ciała. Co więcej, istnieje ryzyko, że szczur może być zarażony wścieklizną lub inną chorobą, która w czasie kontaktu zostanie przeniesiona na człowieka.

Popularne kryjówki szczura w domu:

  • strychy, piwnice i inne miejsca, w których są zapasy żywności,
  • wnęki i szczeliny w murach,
  • nieczynne kanały, osadniki, przewody wentylacyjne,
  • przestrzenie za meblami, nieużywane szafy.

Co zrobić, widząc ślady szczura w domu?

Jeśli śladów jest niewiele, może to wskazywać na pojedynczego osobnika. W takim przypadku warto kupić kilka pułapek na szczura oraz wystawić trutkę. Uwaga: należy to robić tylko w przypadku, jeśli w obiekcie nie ma dzieci i zwierząt domowych, które mogłyby ją spożyć. Jeśli podejrzewamy większą infestację szczurami, konieczne może być skorzystanie z usług firmy DDD. Przeprowadzona przez nią deratyzacja oraz monitoring szkodników, mogą pomóc w wyeliminowaniu problemu na stałe. Na tego typu problemy najbardziej narażone są firmy z sektora przetwórstwa spożywczego, magazyny i spichlerze żywności, a także gospodarstwa rolne.