szczury zwalczanie

Wszyscy wiemy jak nieprzyjemne jest przebywanie na zimnie. Wrażliwość na zimno jest tym większa im mniejszy jest organizm na który ono oddziałuje. W związku z tym zimno źle wpływa na gryzonie mające stosunkowo niewielkie rozmiary. Ich ciała pokryte są wprawdzie sierścią, ale nie czyni to ich niepodatnymi na zimno. W tym momencie powstaje pytanie w jaki sposób szczury przeżywają zimę. Otóż najczęściej przeżywają one ją tak samo jak my czyli wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń. Gryzonie nie potrafią wprawdzie same ich ogrzać, ale wcale nie muszą tego robić ponieważ to my ogrzewamy je za nie. Ogrzewamy domy, mieszkania, zakłady produkcyjne i restauracje aby nie było na zimno, ale działaniami tymi sprawiamy, że nie jest zimno również gryzoniom.

Stałocieplność gryzoni

Poza tym nie należy zapominać o tym, że gryzonie są zwierzętami stałocieplnymi. Ciała zwierząt stałocieplnych wytwarzają ciepło umożliwiające im utrzymywanie stałej temperatury. Dzięki utrzymywaniu stałej temperatury ciała zwierzętom stałocieplnym takim jak na przykład gryzonie łatwiej niż zwierzętom zmiennocieplnym takim jak na przykład gady jest przeżyć w niskich, panujących zimą temperaturach. Właśnie stałocieplność ssaków do których zaliczamy również gryzonie sprawia, że są one w Polsce znacząco powszechniejsze od zmiennocieplnych gadów

Gryzonie w kanałach 

Wiele spośród gryzoni spędza zimy wewnątrz kanałów. Wnętrza kanałów cechują się niższą roczną różnicą temperatur niż jest to w przypadku powierzchni ziemi. Latem jest tam zimniej niż na zewnątrz, a co dużo istotniejsze zimą jest w nich cieplej niż na zewnątrz. Dzieje się tak dzięki płynącej w ich wnętrzu ciepłej wodzie pochodzącej na przykład z kąpieli. Kanały są zatem kolejnym miejscem które panujące w swoim wnętrzu ciepło zawdzięcza człowiekowi. W kanałach którymi nie płynie ciepła woda na przykład tych, którymi płynie wyłącznie woda burzowa gryzonie pojawiają się dość rzadko. Kanały zapewniają również gryzoniom dostatek pożywienia, a jednocześnie nie ma w nich stanowiących zagrożenie dla szczurów drapieżników.

Najczęściej pojawiającymi się wewnątrz kanałów gryzoniami są szczury wędrowne. Szczury wędrowne występujące w kanałach bywają nazywane szczurami kanałowymi. Należy jednak pamiętać, że nazywane są tak one jedynie ze względu na to, gdzie występują. Pod względem morfologicznym i genetycznym nie różnią się one od szczurów wędrownych żyjących poza kanałami. Szczury kanałowe najczęściej występują w starych kanałach wykonanych z cegieł. Rzadko pojawiają się one w kanałach wykonanych z plastyku lub betonu oraz w kanałach w których ścieki płyną szczególnie szybko. Szczury mogą spędzić wewnątrz kanałów całe zimy. Opuszczają je latem kiedy to przenoszą się one do restauracji, zakładów produkcyjnych, domów i mieszkań. Do wnętrz kanałów przeszkadzają się one przez boczne uszkodzenia i uszkodzone pokrywy. Tymi samymi drogami opuszczają one kanały.

Zwalczanie szczurów w kanałach

Zwalczanie szczórów w kanałach

Skąd gryzonie wiedzą, że zbliża się zima ?

Gryzonie rozpoznają zbliżanie się zimy. Wbrew jednak temu, co może się wydawać rozpoznają to nie po panujących temperaturach lecz po skracaniu się długości dnia.

Kiedy gryzonie wędrują do wnętrz pomieszczeń ?

Do poszukiwania schronienia wewnątrz ogrzewanych przez ludzi pomieszczeń skłaniają gryzonie zmiany w środowisku.

W ciągu roku wyróżniamy trzy okresy podczas których migracje gryzoni cechują się szczególnie wysoką intensywnością. Pierwszym z tych okresów jest czas tuż po żniwach kiedy to gryzonie opuszczają pola w związku z usunięciem z nich ich pokarmu. Drugim z nich jest czas po pierwszych przymrozkach, a trzecim styczeń i luty kiedy to mrozy są szczególnie silne.

Co przyciąga gryzonie do pomieszczeń ?

Gryzonie przyciągane są przede wszystkim ciepłem wydobywającym się z ogrzewanych obiektów i zapachem znajdującego się w ich wnętrzu pokarmu.

Zniszczenia powodowane przez gryzonie

Fakt, ze gryzonie spędzają zimę wewnątrz ogrzewanych przez ludzi pomieszczeń sprawia, że powodują one w ich wnętrzu liczne zniszczenia. Zniszczenia te nie odbiegają znacząco od zniszczeń powodowanych przez nie podczas innych pór roku. Wzrasta jedynie ilość zniszczeń powodowanych przez nie w magazynach zbożowych. Wynika to ze zwiększenia się ilości zboża przechowywanego wewnątrz tych magazynów.

Zjadanie i zanieczyszczanie żywności przez gryzonie

Po pierwsze gryzonie zjadają nasz pokarm w tym zwłaszcza wspominane wcześniej zboże. Ilość pokarmu zjadanego przez 20 szczurów jest taka sama jak ilość pożywienia zjadanego przez człowieka. Powoduje to zmniejszenie ilości pokarmu przeznaczonego dla ludzi, ale nie to jest największym problemem. Prawdziwym problemem jest zmniejszenie się jakości produktów, które nie zostały przez szczury zjedzone. Gryzonie zanieczyszczają pokarm swoją sierścią i odchodami. Ilość pokarmu zanieczyszczanego przez gryzonie  jest wielokrotnie większa od ilości pokarmu zjadanego przez te zwierzęta. Pojedynczy szczur w ciągu roku zjada około 20 kilogramów paszy powodując jednocześnie zanieczyszczenie około 50 kilogramów paszy.

Zniszczenia związane ze ścieraniem zębów przez gryzonie

Zjadanie pokarmu nie jest jednak główną przyczyną powodowanych przez szczury strat. Powoduje ono jedynie 10% strat wywoływanych przez te zwierzęta.

Wiele dokonywanych przez gryzonie zniszczeń powiązanych jest z potrzebą ścierania zębów. Potrzeba ta prowadzi do niszczenia przez nie kabli oraz budynków.  Zęby gryzoni w tym zwłaszcza szczurów są niezwykle silne dzięki czemu mogą one uszkadzać nawet wyjątkowo twarde przedmioty.

PROFESJONALNE USŁUGI DERATYZACJI

tel. +48 533 351 155, email: biuro@insektpol.pl