robak podobny do karalucha

Widziałeś w swoim domu owada, który jest łudząco podobny do karalucha? Nie masz jednak pewności czy rzeczywiście był to karaluch, czy może jakiś inny owad o zbliżonym kształcie? W tym artykule sprawdzisz, jaki robak podobny do karalucha może występować w naszych domach i mieszkaniach.

Latający robak podobny do karalucha

Jeśli widziałeś latającego robaka, który przypomina karalucha, może to być jedna z wielu różnych odmian karaczanów, owadów umiejących latać. Karaluchy należą do rzędu owadów zwanego karaczanowymi (Blattodea) i obejmują wiele gatunków o różnym wyglądzie i zachowaniu. Wiele gatunków latających karaczanów jest często mylonych z karaluchami. Poniżej kilka z nich.

Karaczan amerykański (Periplaneta americana)

Ten gatunek karaczana, znany również jako karaczan wędrowny, jest bardzo duży. Dorosłe osobniki osiągają długość nawet 3-4 cm. Mają długie skrzydła, które są dobrze widoczne podczas lotu. Karaczan amerykański z uwagi na dosyć pokaźne rozmiary może wywoływać duże zainteresowanie, a czasami i strach, kiedy jest widziany w locie. 

Karaczan orientalny (Blatta orientalis)

Inny owad podobny do karalucha, karaczan orientalny, jest mniej skłonny do lotu niż karaczan amerykański, ale dorosłe osobniki również mogą posiadać skrzydła. Karaczany orientalne są mniejsze od karaczanów amerykańskich, ich długość wynosi średnio 2-3 cm.

Karaczan prusak (Blattella germanica)

Ten popularny i często występujący w Polsce gatunek karaczana jest mniejszy niż poprzednie, zwykle osiąga długość około 1,5 cm. Młode osobniki mają skrzydełka, ale dorosłe karaczany prusaki zazwyczaj nie są w stanie latać.

Karaczany, jak i karaluchy są szkodnikami sanitarnymi i z tego względu są bardzo niepożądane w domach. Mogą one przenosić różnego rodzaju choroby i powodować problemy zdrowotne. 

Dowiedz się, czy dezynsekcja pomaga pozbyć się karaczanów i karaluchów z domu.

Czarny robak podobny do karalucha

Karaczany nie są jedynymi owadami podobnymi do karaluchów. Innym podobnym gatunkiem, tym razem w kolorze czarnym, jest mącznik młynarek. Mącznik młynarek (Tribolium confusum) to gatunek owada z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae). Jest znany również jako mącznik spichrzowy lub czarnuch mączny. Dorosłe osobniki mącznika młynarka mają długość około 5 mm.

Gdzie występuje mącznik młynarek?

Owad jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie i występuje głównie w miejscach, w których występują produkty spożywcze, najczęściej mąka i inne sypkie. Może zatem pojawić się też w domowych spiżarniach i kuchniach, jeśli są tam odpowiednie warunki do jego rozwoju. Mącznik młynarek uznawany jest za szkodnika spożywczego, jednak nie jest groźny dla ludzi. Nie przenosi chorób i nie gryzie. Na jego pancerzu mogą być jednak przenoszone roztocza, dlatego u niektórych osób mających z nim kontakt, może się pojawić reakcja alergiczna.
Sprawdź, kiedy i w jaki sposób powinna być przeprowadzona dezynfekcja?