prusak a karaluch

Prusaki i karaluchy należą do tej samej rodziny owadów: karaczanów. Oba gatunki mają ze sobą dużo podobieństw, co sprawia, że wielu ludzi myli je ze sobą. Tymczasem znając pewne charakterystyczne cechy, bez większych problemów można odróżnić prusaka od karalucha.

Dezynfekcja — co powinieneś o niej wiedzieć?

Czy prusak i karaluch to to samo?

Prusaki i karaluchy to dwa oddzielne i niezależne od siebie gatunki, które mają sporo wspólnych cech. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście łatwo jest je ze sobą pomylić, szczególnie że nie tylko z wyglądu są do siebie podobne.

 • Jedna z wielu rzeczy, która łączy oba gatunki to bardzo duża odporność na czynniki zewnętrzne i łatwość asymilowania się do otaczających ich warunków. Karaluchy i prusaki potrafią przetrwać długi czas bez jedzenia, a niektóre gatunki mogą nawet  przeżyć kilka tygodni bez dostępu do wody. 
 • Oba gatunki owadów mają zdolność do szybkiego rozmnażania się. Samica karalucha może złożyć nawet 30-40 jaj w jednym kokonie, a samica prusaka około 20-30 jaj. Karaluchy i prusaki są owadami wszystkożernymi. 
 • Mogą się żywić praktycznie wszystkim, od resztek żywności po kleje i papier. Są znane z tego, że są niezwykle wytrzymałe na trucizny i środki owadobójcze. 
 • Prusaki i karaluchy zalicza się do jednych z najstarszych owadów na świecie. Odkryto wiele prehistorycznych skamielin owadów z rodziny karaczanów.
 • Istnieje wiele gatunków karaluchów i prusaków na całym świecie, ale nie wszystkie z nich są szkodnikami domowymi. 
 • I karaluchy i prusaki mogą przenosić różne groźne choroby, takie jak salmonella, zarodniki pleśni, a także trąd, cholerę, gruźlicę i inne pasożyty.

W przypadku eliminowania tych owadów z domu konieczna jest profesjonalna dezynsekcja środkami chemicznymi dla zawodowców. Oba gatunki, karaczany i karaluchy stanowią problem sanitarny, ponieważ przenoszą patogeny i bakterie, wywołując także u niektórych osób alergie. 

Sprawdź co zrobić, jeśli znalazłeś inne insekty w domu?

Czym się różni karaluch od prusaka?

 • Wielkość. Tym, czym różni się karaczan prusak od karalucha, jest rozmiar. Karaluchy są większe od prusaków. Prusaki osiągają zwykle długość od 1 do 1,5 cm, podczas gdy karaluchy osiągają około 2 do 3 cm. 
 • Zachowanie. Prusaki są zwykle bardziej wścibskie niż karaluchy. Często można je zobaczyć przemykające się w świetle, podczas gdy karaluchy są aktywne nocą i omijają jasne miejsca.
 • Kształt ciała. Karaluchy mają wydłużone, spłaszczone ciało, z długimi czułkami i skrzydłami, które mogą składać się wzdłuż grzbietu. Prusaki mają krótsze czułki, a ich ciało jest bardziej owalne.
 • Kolor. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że karaluchy są ciemniejsze od prusaków. Te pierwsze mają brązowo-czarny kolor, natomiast prusaki są zabarwienia brązowo-żółtego.
 • Środowisko życia. Prusaki na swoje siedlisko wybierają ciepłe, wilgotne miejsca, czyli kuchnie, łazienki i piwnice. Karaluchy są bardziej związane z obszarami wilgotnymi, takimi jak kanały, kanalizacja, piwnice i inne miejsca o wysokiej wilgotności, lepiej także znoszą niskie temperatury.

Co stosować na prusaki i karaluchy? Niestety domowe sposoby mają ograniczoną skuteczność i sprawdzają się przy pojedynczych osobnikach. W przypadku tych owadów czas odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie jeśli dotyczy mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Prusaki i karaluchy to owady wędrowne, które szybko przemieszczają się między pomieszczeniami i lokalami. W krótkim czasie mogą zainfestować cały budynek. W takich przypadkach niezbędna jest kompleksowa dezynsekcja całego obiektu.