rosliny odstraszajace komary

Komary i kleszcze to dwa najbardziej nielubiane przez ludzi gatunki owadów. Szczyt ich aktywności przypada na miesiące wiosenne i letnie. Podczas gdy  komary są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, to kleszcze mogą nas atakować przez cały dzień. Oba gatunki owadów najlepiej się czują w miejscach zacienionych i wilgotnych, takich jak lasy, łąki, parki i ogrody. Walka z komarami i kleszczami najczęściej polega na stosowaniu środków odstraszających i ochronnych, aplikowanych bezpośrednio na skórę. Jednak i komary i kleszcze są również wrażliwe na zapachy pewnych roślin, które można wykorzystać jako naturalne repelenty na owady

Jakie rośliny odstraszają komary?

Popularne rośliny na komary bardzo często można spotkać w wielu ogrodach i na balkonach. Nieświadomi niczego mieszkańcy chętnie je sadzą, z uwagi na ładny wygląd i przyjemny zapach. Jednak to, co dobre dla człowieka, nie zawsze jest dobre dla komarów. Warto o tym pamiętać i jeszcze lepiej poznać rośliny odstraszające komary.

  • Lawenda. Komary nie lubią zapachu lawendy. Sadzenie lawendy w ogrodzie lub trzymanie suszonych bukietów lawendy wewnątrz domu może pomóc odstraszyć te owady.
  • Bazylia. Wszystkie gatunki bazylii mają odstraszający zapach dla komarów. Można je uprawiać w doniczkach w domu lub na grządkach w ogrodzie.
  • Werbena cytrynowa. Ta roślina o silnym cytrynowym zapachu jest znana ze swojej skuteczności w odstraszaniu komarów. Uprawiaj ją w ogrodzie lub na balkonie, aby cieszyć się jej naturalnymi właściwościami do odstraszania insektów.
  • Pelargonie. Intensywnie pachnące liście pelargonii także mają odstraszające działanie na komary. Można je uprawiać w doniczkach na zewnątrz lub wewnątrz domu. Bardzo często sadzone są w skrzynkach na parapetach, utrudniając komarom wlatywanie do mieszkania.
  • Mięta. Zarówno mięta pieprzowa, jak i mięta pstra mają intensywny zapach, którego komary bardzo nie lubią. Posadzenie mięty w ogrodzie lub trzymanie świeżych liści wewnątrz domu także może pomóc w odstraszaniu tych owadów.

Warto zauważyć, że wyżej wymienione rośliny na komary, mogą mieć różną skuteczność działania. Zależeć ona będzie m.in. od  gatunku komarów i lokalizacji geograficznej. Rośliny mogą działać jako naturalne odstraszacze, ale ich skuteczność może być ograniczona w porównaniu do specjalnie opracowanych chemicznych repelentów owadów. Mając duże problemy z komarami, warto zastosować profesjonalne metody walki z nimi, takie jak odkomarzanie.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Podobnie jak w przypadku komarów, także kleszcze są wrażliwe na zapachy niektórych roślin. Wśród nich znajdują się przede wszystkim różnorodne aromatyczne zioła i przyprawy, w tym bazylia, czosnek, lawenda, kocimiętka, rozmaryn, a także cebula, chrzan i czosnek niedźwiedzi. Intensywne zapachy tych i innych roślin działają zniechęcająco na kleszcze. Posadzenie ich w ogrodzie lub nacieranie się ich liśćmi przed pójściem do lasu, może uchronić przed bolesnym i groźnym dla zdrowia wkręceniem kleszcza w skórę.

Polecamy artykuł: insekty w domu — rodzaje, zwalczanie

3 rośliny, których nie lubią kleszcze

  • Ruta zwyczajna. Jest to powszechnie występująca roślina zielarska o intensywnym zapachu.  Roślina ta dzięki intensywnemu zapachowi odstrasza kleszcze, sprawiając, że trzymają się od niej z daleka. Ruta zwyczajna wykazuje ponadto właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Jej nazwa pochodzi od zawartości rutyny w swoich sokach.
  • Czosnek. Zapach czosnku jest bardzo silny i może on być nieprzyjemny zarówno dla ludzi, jak i wielu zwierząt i owadów, w tym także kleszczy. Sadzenie czosnku w ogródku lub trzymanie świeżych główek w pobliżu miejsc, w których odpoczywamy na zewnątrz, np. na niezadaszonym tarasie pod drzewami, może spłoszyć kleszcze z tego miejsca, zapewniając nam ochronę.
  • Eukaliptus. Doświadczenie pokazuje, że olejek eukaliptusowy ma odstraszające działanie na kleszcze. Olejek przygotowany samodzielnie z eukaliptusa lub zakupiony jako gotowy, można wykorzystać do skropienia nim ubrań i nacierania skóry, zastępując chemiczne repelenty na kleszcze.

Czy rośliny na kleszcze naprawdę działają?

Warto zaznaczyć, że działanie odstraszające roślin może być ograniczone w przypadku kleszczy. W celu ochrony przed nimi najskuteczniejsze jest stosowanie takich metod zapobiegania ugryzieniom jak noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, regularne sprawdzanie ciała pod kątem obecności kleszczy po przebywaniu na świeżym powietrzu i przyjściu z lasu. Jeśli w Twoim otoczeniu jest inwazja kleszczy, rośliny mogą być niewystarczającym odstraszaczem. Polecaną metodą jest wówczas profesjonalna dezynsekcja.

Rośliny na komary i kleszcze w ogrodzie

Powyżej przedstawiliśmy najskuteczniejsze rośliny na komary i kleszcze, które pomagają w ograniczaniu ich liczebności na danym terenie. Rośliny o mocno wyczuwalnym zapachu, po prostu zniechęcają i odstraszają komary i kleszcze od przebywania w ich otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dla uzyskania oczekiwanej skuteczności, konieczne jest posadzenie większej liczby danych roślin, aby ich zapach był naprawdę intensywny i dobrze wyczuwalny w powietrzu. 

Najlepsze miejsca, w których powinny być posadzone rośliny odstraszające komary i kleszcze to: okolice tarasów, miejsca przy oczkach wodnych, tereny pod drzewami, a także balkony i parapety. Unoszący się znad roślin zapach, może stanowić dla komarów i kleszczy niewidzialną barierę, której nie będą w stanie pokonać i dostać się do środka mieszkania.

Poznaj inne skuteczne metody na zwalczanie kleszczy.