male robaczki w domu na scianie

Na ścianach naszych mieszkań i domów możemy czasami ujrzeć małe czarne robaczki. Jeśli interesuje Cię co to za gatunek owadów, czy są groźne dla ludzi i jak się ich pozbyć, koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu.

Małe robaczki na ścianach: skąd się biorą?

Owady to powszechnie występujące na całym świecie stworzenia. Jest ich tysiące gatunków, świetnie zaadaptowanych do życia w różnych warunkach środowiskowych. Mogą budować swoje gniazda w roślinach, pod ziemią oraz zakamarkach mieszkań. W naszych domach mogą pojawiać się na różne sposoby. Małe robaczki na ścianach domu mogą przyjść z najbliższego otoczenia, szukając np. ciepła i wygrzewając się na rozgrzanej od słońca ścianie. 

Jeśli są to robaczki na ścianie wewnątrz mieszkania, należy dokładnie określić ich gatunek. Dopiero to pozwoli odpowiedzieć na kolejne pytania, a mianowicie czy są szkodliwe oraz jak się ich pozbyć z domu. Małe robaczki na ścianie domu mogą pochodzić także spod ziemi. Jeśli coś je spłoszy, np. wibracje zagęszczarki używanej na pobliskim placu budowy lub przy układaniu tarasu, lub podjazdu, mogą one wydostawać się na powierzchnię i uciekać jak najdalej od źródła wibracji i hałasu. W tym przypadku będą to ściany.

Jakie małe robaczki na ścianie możesz spotkać w domu?

Teoretycznie każdy pełzający i latający robak może pojawić się na ścianie Twojego domu. W praktyce jednak można wyselekcjonować pewne gatunki, które mają w zwyczaju częściej od innych pojawiać się w tym miejscu.

Gryzki (psotniki): małe beżowe robaczki na ścianach

Psotniki zakamarniki, gryzki lub robaczki kurzowe. Tak nazywane są te małe żółte robaczki, widoczne czasami na ścianach mieszkania. Żywią się papierem i produktami celulozowymi, dlatego chętnie atakują tapety ścienne, szczególnie te nieco zmęczone czasem i rozpadające się w rękach. Psotniki występują powszechnie też w książkach i aktach, dlatego bardzo łatwo je przynieść do mieszkania wraz z lekturami pożyczonymi w szkolnej lub publicznej bibliotece. Czy należy się ich obawiać? Jeśli chodzi o zagrożenia dla zdrowia, to nie. Mogą natomiast spowodować duże straty finansowe, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu jest ich plaga. Zniszczenia księgozbiorów, akt, dokumentów i w końcu papierowych tapet to największe zagrożenie, które małe robaczki mogą na Ciebie sprowadzić.

Jak wyglądają gryzki?

W jaki sposób najłatwiej rozpoznać psotniki, czyli robaczki kurzowe? Nie przekraczają one 2-3 mm długości. Mają kolor od białego, przez beżowy, aż po żółty. Mają charakterystyczną dużą głowę, większą od reszty tułowia. Owady te są niegroźne dla człowieka, poza przypadkami wywoływania reakcji alergicznych. 

Mrówki: małe czarne robaczki w domu na ścianie

Chyba każda osoba kojarzy, jak wyglądają mrówki. Mogę one wychodzić na ściany budynku z kilku powodów. Jeśli jest to ściana zewnętrzna, mrówki mogą wychodzić na nią na deszcz. Są to niewielkie owady, świetnie wyczuwają zmianę pogody. Kiedy wilgotność powietrza się zwiększa, mrówki wychodzą na zewnątrz, aby szybciej uzupełnić zapasy w mrowisku. Mogą tam również szukać bezpiecznego miejsca, przeczuwając zalanie wodą mrowiska.

Czy czarne mrówki są groźne dla ludzi?

Nie, te małe robaczki na ścianie nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Mrówki faraona nie gryzą, ale mogą powodować zanieczyszczenie jedzenia, a jeśli jest ich dużo, mogą powodować niszczenie elewacji, wygryzając w styropianie korytarze. Na szczęście walka z mrówkami faraona jest dosyć prosta i szybka, wystarczy zastosować ogólnodostępne pułapki na mrówki lub środki owadobójcze w sprayu, lub żelu.

Polecamy także ten artykuł: czarne robaki w domu — skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Karaczany: małe czerwone robaczki chodzące po ścianach

Widok czerwonawych owadów, podobnych do karalucha, niezbicie dowodzi, że mamy do czynienia z karaczanami. Mogą one wędrować po ścianach, drzwiach i podłogach, szukając jedzenia i kryjówki. Owady te są najgroźniejszymi ze wszystkich do tej pory wymienionych. Mogą przenosić na człowieka choroby, jak również są nosicielami potencjalnie niebezpiecznych bakterii i wirusów. Karaczany mogą przedostać się do środka domu przez otwarte okna, zsypy na śmieci oraz kanałami wentylacyjnymi. Aby skutecznie się ich pozbyć, potrzebna będzie dezynsekcja wykonana przez profesjonalistów.

Czy karaczany szybko się rozmnażają?

Tak, populacja karaczanów może bardzo szybko się powiększać, co stanowi dodatkowe zagrożenie z ich strony. Jeśli na czas nie zostaną podjęte działania, może to doprowadzić do ich rozprzestrzenienia się po całym budynku i obszar dezynfekcji także będzie musiał być powiększony.

Lądzień czerwonatka: małe czerwone robaczki na ścianie

Widząc niewielkich rozmiarów pajączka, którego wielkość nie jest większa niż 1 do 2 mm, będzie to na pewno lądzień czerwonatka. Jest to bardzo mały pajęczak o intensywnie czerwonym kolorze. Spotkać się również można z jego alternatywną nazwą, czyli aksamitka. Wywodzi się ona z aksamitnej powierzchni tułowia tego pożytecznego pająka.

Czy należy się obawiać aksamitki na ścianie domu?

Na szczęście nie. Lądzień czerwony to bardzo pożyteczne, mikroskopijne robaczki w domu, których nie trzeba zabijać. Rolnikom pomagają one w walce z różnego rodzaju szkodnikami uprawnymi. Jeżeli ich populacja nie rozrosła się nadmiernie, nie ma potrzeby podejmowania żadnych środków. W przypadku, jeśli masz w domu rośliny doniczkowe, lądzień czerwonatka może pomóc zwalczać mszyce, jeżeli do tej pory się pojawiały. Robaczek ten nie gryzie i nie powoduje innych zagrożeń.

Małe robaczki na ścianach: czy są szkodliwe?

I tak i nie. Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od gatunku robaka oraz tego, czy znajduje się na ścianie zewnętrznej, czy wewnętrznej. Wszelkiego rodzaju insekty będące wewnątrz mieszkania, można jednak traktować jako potencjalnie niebezpieczne. Nawet jeśli nie gryzą i nie przenoszą chorób, swoją obecnością mogą zanieczyszczać żywność lub powodować szkody materialne, jak np. mole ubraniowe. 

Występując w niewielkich ilościach, jako pojedyncze okazy, można je pozostawić samymi sobie. Bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie domowy ekosystem sam sobie z nimi poradzi, np. przy pomocy pożytecznych pająków domowych: kątników. Jeśli jednak małe robaczki w domu na ścianie ciągle zwiększają swoją liczebność, należy podjąć jakieś działania. Duże niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, jeśli zauważysz robaki w łóżku.  Na 99% będą to groźne dla zdrowia pluskwy, które należy szybko eliminować.

Małe robaczki na ścianach: jak się ich pozbyć?

Jeżeli Twój dom został opanowany przez małe robaczki chodzące po ścianie, możesz spróbować je wyeliminować jednym z dwóch sposobów. Do dyspozycji masz metody domowe oraz profesjonalne usługi DDD, czyli dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja.

Domowe sposoby na małe robaczki na ścianie

  • Posadzenie wokół domu roślin o zapachu odstraszającym owady, np. lawenda, szałwia;
  • Przygotowanie płynu do oprysku z pokrzyw i octu;
  • Posypywanie podłogi środkami owadobójczymi i rozkładanie pułapek na insekty.

Wszystkie wyżej wymienione metody na robaczki na ścianie są łatwo dostępne i wygodne w stosowaniu. O tym, czy będą skuteczne trzeba się przekonać samodzielnie. Jeśli po kilku dniach od ich stosowania nie widać poprawy, oznacza to, że owady są odporne na zastosowane środki lub rozmnażają się w tak szybkim tempie, że pułapki mają zbyt niską wydajność eliminacji.

Usługi dezynsekcyjne

W przypadku większych infestacji szkodników lub jeśli są to gatunki stricte niebezpieczne dla człowieka jak karaluchy, karaczany, pluskwy, komary lub kleszcze, zalecana jest profesjonalna dezynsekcja. Jest to sprawdzona metoda na insekty w domu i na zewnątrz, przeprowadzana przez zamgławianie lub oprysk. Wykorzystywane w metodach DDD środki owadobójcze przeznaczone są do użytku przez profesjonalistów. Mają większe stężenie środków chemicznych, a używane przez te firmy urządzenia, gwarantują znacznie większą skuteczność docierania preparatu do trudno dostępnych miejsc.