Mikroskopijne robaczki w domu mogą być różnymi gatunkami owadów lub roztoczy. Są one na tyle małe, że najczęściej będą trudne do zauważenia gołym okiem lub będziemy je postrzegać jako malutką czarną, białą lub kolorową kropeczkę. Oto kilka możliwych gatunków oraz przyczyn występowania mikroskopijnych robaków w domu.
Mikroskopijne robaczki w domu: skąd się biorą?
Jest wiele dróg, którymi malutkie robaczki mogą przedostawać się do wnętrza domu. Poniżej wymieniamy niektóre z nich.
- Niezabezpieczone otwory okienne, wentylacja, nieszczelności.
- Drewno kominkowe i opałowe.
- Rośliny kupione w sklepach i przyniesione z ogródka.
- Produkty spożywcze zanieczyszczone robakami, np. mąka.
- Zwierzęta domowe.
- Obuwie i ubranie
Roztocza kurzu domowego
Są to mikroskopijne robaczki, występujące w każdym domu. Roztocze odżywiają się martwym naskórkiem, a także włosami i inną obumarłą i żywą materią organiczną, pozostawioną przez ludzi i zwierzęta domowe. Roztocza kurzu domowego są znane z powodowania alergii, objawiającej się głównie katarem, kichaniem oraz kaszlem. Roztocza to malutkie robaczki, które bardzo szybko się rozmnażają i przynosimy je na swoim ubraniu, włosach, skórze. Nie jest możliwe ich całkowite wyeliminowanie, można jednak ograniczać ich populację, przede wszystkim regularnie sprzątając, piorąc ubrania w wysokich temperaturach i przestrzegając zasad higieny, również w stosunku do zwierząt domowych.
Pluskwy
Kolejnym gatunkiem małych i bardzo groźnych robaków, które mogą pojawić się w naszym domu, są pluskwy. Są to malutkie robaki domowe, których wielkość wynosi od 4 do 8 mm. Należą one do pasożytów żywiących się krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy są aktywne głównie w nocy i wtedy niezauważalne żerują na swoich ofiarach. Bardzo często ukąszenia pluskiew są bezbolesne, a to za sprawą ich śliny zawierającej naturalny środek znieczulający. Przestaje on działać dopiero po kilku godzinach od ukąszenia. W miejscu ugryzienia przez pluskwę pojawia się wtedy czerwony, swędzący obrzęk.
Pluskwy często bytują w meblach, szczelinach podłóg, tapicerkach i ramach łóżek, także w innych ciasnych i ciemnych miejscach. Mogą przenosić się z jednego miejsca do drugiego, np. w bagażach, ubraniach, walizkach. Na pluskwy narażone są osoby często podróżujące i sypiające w hotelach. co ułatwia im rozprzestrzenianie się. Widząc brunatne, spłaszczone i bardzo małe robaczki w domu, można z niemal całą pewnością powiedzieć, że są to pluskwy. W miejscach, w których bywały pluskwy, powinna być przeprowadzona dezynfekcja.
Polecamy artykuł: małe czerwone pajączki w domu — jak się ich pozbyć?
Spuszczel pospolity
Jeżeli spotkałeś mikroskopijne białe robaczki w domu, może to być larwa spuszczela pospolitego. Są to owady należące do gatunku chrząszczy, żywiące się drewnem. Małe białe larwy można spotkać wewnątrz i na powierzchni drewnianych przedmiotów, natomiast dorosłe osobniki mają podłużny kształt, są koloru czarnego i mogą mierzyć od 7 do nawet 20 mm. Spuszczel pospolity może pojawić się w domu wraz z przyniesionym z zewnątrz drewnem do kominka, a także z kupionymi starymi przedmiotami z drewna: meblami, antykami, rzeźbami. Powszechnie występuje również w starszych domach z drewna, a także więźbach dachowych i oknach. Jest to groźny szkodnik, mogący powodować poważne straty i zniszczenia.
Czarne mrówki
Zauważyłeś czarne malutkie robaki w pokoju na podłodze lub ścianie? Jeśli tak, mogą to być mrówki faraona. Nie są groźne dla człowieka i powszechnie występują na całym świecie. To, co przyciąga je do naszych mieszkań to pożywienie. Do wnętrza domów dostają się najmniejszymi nieszczelnościami, ale również otwartymi oknami. Brakujące uszczelki w oknach, uchylone drzwi czy niezabezpieczone kratki wentylacyjne to zaproszenie dla mrówek faraona. Lubią one ciepłe, wilgotne środowiska, a nade wszystko przyciągają je resztki jedzenia. W naturalny sposób odnajdują drogę do kuchni i spiżarni, skąd mogą wynosić najdrobniejsze okruchy jedzenia, zalegające na podłodze, w szczelinach i zakamarkach.
Korniki
Ciemne, malutkie robaczki na oknie drewnianym to najpewniej korniki lub kołatki domowe. Są to owady z rodziny chrząszczy, żywiące się drewnem. Można je spotkać zarówno w lesie, jak i wewnątrz starszych budynków drewnianych. Niektóre gatunki korników atakują drzewa żywe, podczas gdy inne preferują drewno martwe, uszkodzone lub osłabione. Korniki mogą składać jaja w korytarzach wygryzionych w drewnie lub pod korą drzewa, a żerujące tam larwy powodować uszkodzenia strukturalne i osłabiać drzewo. Istnieje wiele gatunków korników, które są poważnymi szkodnikami lasów i drzew uprawnych. Do najpopularniejszych zalicza się kornik drukarz. Dla skutecznego zwalczania korników ważne jest zidentyfikowanie właściwego gatunku, który zaatakował drewno. Pozwoli to precyzyjnie dobrać środki owadobójcze o najlepszej sile działania.
Mszyce
Czarne, mikroskopijne robaczki w domu, spotykane na liściach roślin doniczkowych, to najczęściej mszyce. Nie stanowią one zagrożenia dla ludzi, ale mogą powodować duże uszkodzenia roślin, prowadzące nawet do ich obumarcia. Mszyce mają małe miękkie ciała, a ich wielkość nie przekracza zwykle 1 mm. W zależności od gatunku mogą mieć różne kolory, takie jak zielony, czarny, brązowy, żółty lub czerwony. Czarne mszyce, bardzo często spotykane to mszyce czereśniowe. Mszyce mają zdolność do szybkiego rozmnażania się, a niektóre gatunki mogą być znaczącymi szkodnikami dla roślin uprawnych. Ponadto niektóre mszyce są nosicielami wirusów roślinnych i mogą przenosić je z jednej rośliny na drugą. Kontrola mszyc może obejmować metody chemiczne (insektycydy) i biologiczne (np. larwy drapieżnych owadów).
Przeczytaj także, czym są małe gryzące muszki w domu?
Pchły
Napotykając malutkie skaczące robaczki w domu, będą to pchły. Są to owady pasożytnicze, przystosowane do pasożytowania na ssakach, w tym ludziach, psach, kotach, gryzoniach i innych zwierzętach. Pchły mają spłaszczone ciała, które ułatwia im poruszanie się w gęstym futrze, sierści, piórach i włosach swoich żywicieli. Pchły mają też bardzo silne tylne odnóża, które umożliwiają im wyskakiwanie na znaczną odległość. Dzięki tej zdolności potrafią bardzo sprawnie przenosić się z jednego żywiciela na drugiego. Pchły żywią się krwią, do czego wykorzystują swój aparat gębowy, umożliwiający przekłucie nawet grubej skóry. Ukąszenia pcheł są bardzo zjadliwe i powodują intensywne swędzenie. Pchły są niebezpiecznymi insektami, między innymi z uwagi na szybkie rozmnażanie się. Samica pcheł składa jaja na futrze, piórach lub włosach żywiciela. Larwy po wykluciu się z jaj, przekształcają się w poczwarki, a następnie w dorosłe pchły. Cykl życiowy pcheł jest krótki, a cały proces od jaja do dorosłej pchełki może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od warunków środowiskowych.
Gryzki, psotniki, robaczki kurzowe
Psotnik (robaczki kurzowe), to mikroskopijne białe robaczki w domu, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać pchły. Wynika to głównie z faktu, że niektóre gatunki potrafią skakać. Na szczęście gryzki nie są tak groźnymi insektami, jak pchły i nie żywią się krwią. Zamiast tego chętnie zajadają się wyrobami celulozowymi, w tym tapetami naklejonymi na ścianie, starymi dokumentami oraz książkami. Gryzki, nazywane również psotnikami, mają jasny kolor, czasami są wręcz przeźroczyste. Mimo że dla ludzi nie są groźne, mogą wyrządzić sporo strat materialnych. W naszych domach mogą pojawić się wraz z książkami wypożyczonymi w bibliotece lub kupionymi w antykwariacie. Są poważnym problemem w tradycyjnych archiwach, doprowadzając do zniszczenia cennych akt i zbiorów.
Koniecznie to przeczytaj, jeśli w Twoim domu pojawiły się małe czarne muszki.
Mikroskopijne robaczki w domu: jak się ich pozbyć?
Insekty w domu to coś naturalnego, z czym musi mierzyć się większość z nas. Niektóre rodzaje owadów można zwalczać metodami domowymi lub środkami kupionymi w specjalistycznych sklepach. Zaliczają się do nich np. mrówki, muchy, rybiki. Jednak w przypadku większych infestacji, metody te mogą być nieskuteczne. Jeśli przyrosty insektów jest szybki i systematyczny, pomóc mogą tylko celowane metody walki z nimi, takie jak dezynfekcja i dezynsekcja. W obu metodach wykorzystuje się różne techniki, takie jak opryski, zamgławianie, a także działanie parą oraz ozonowanie. Jednak najlepszą metodą na pozbycie się mikroskopijnych robaczków z domu jest profilaktyka.
Jak uczynić dom nieprzyjaznym dla robaków?
- Regularnie sprzątaj i utrzymują porządek w mieszkaniu.
- Często wynoś śmieci.
- Pierz pościel w wysokiej temperaturze.
- Odkurzaj i pierz parowo dywany i wykładziny.
- Używaj obuwia zamiennego.
- Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach.
- Zadbaj o prawidłowy poziom wilgotności (30 do 55%).
- Korzystaj z moskitier i siatek zabezpieczających.
- Nie przechowuj w domu drewna kominkowego.
- Usuń nieszczelności w budynku.
- Impregnuj elementy drewniane preparatami biobójczymi — okna, więźbę dachową itp.
- Szanuj pająki domowe — dla ludzi są sprzymierzeńcami, a dla owadów wrogami.
Stosując wyżej wymienione wskazówki, z dużym prawdopodobieństwem możesz pozbyć się problemu mikroskopijnych robaczków w swoim domu. Im mniej przyjazny jest dla nich Twój dom, tym mniejsze szanse, że zechcą do niego wejść i się w nim rozmnażać.