male czerwone pajaczki

Być może zauważyłeś w swoim domu lub na jego elewacji małe czerwone pajączki. Zastanawiasz się co to za robaczki? Czy są groźne, a jeśli tak, to, jak się pozbyć małych czerwonych pajączków z domu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej.

Małe czerwone pajączki: co to jest?

Istnieje kilka gatunków insektów, które mogą być klasyfikowane jako małe czerwone pajączki, pojawiające się na balkonie, elewacji, a także na roślinach domowych.

Lądzień czerwonatka, zwany aksamitką

Ten mały czerwony pajączek zwraca na siebie uwagę niewielkim rozmiarem, nieprzekraczającym 4 mm oraz intensywną czerwienią swojego tułowia. Lądzień czerwonatka to czerwony pajączek z dwoma parami odnóży, szczękoczułkami i szczękonóżkami. Bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy spotkali się z tym pajączkiem, jest to, że aksamitka to gatunek pożyteczny. Nie gryzie, za to skutecznie zwalcza różnego rodzaju szkodniki, między innymi mszyce. Jest bardzo pożądany w uprawach rolnych, ogrodach itp.

Przędziorek chmielowiec

Jest to mały czerwony pajączek, który w ciągu roku może zmieniać kolor z czerwonego na pomarańczowo-żółto-zielony. Przędziorek chmielowiec jest gatunkiem roztoczy z rodziny przędziorkowatych. Ten niewielki, bo nie większy niż 0,5 mm, owad pasożytniczy występuje na wielu gatunkach roślin, w tym na chmielu. Przędziorki, małe czerwone pajączki, charakteryzują się obecnością drobnych, delikatnych nici przędzy, które są dla nich naturalną osłoną i pomagają wić sieci na roślinach. Przędziorek chmielowiec jest szkodnikiem, który żywi się sokami roślinnymi. Jego żerowanie na nich powoduje żółknięcie, zamieranie i deformację liści, co może osłabić roślinę i wpływać na jej wzrost, a nawet prowadzić do obumarcia. Ponadto przędziorek chmielowiec może przenosić roślinne wirusy, powodując dalsze obumieranie innych roślin.

Dowiedz się, kiedy powinna być przeprowadzona dezynfekcja w domu.

Czy małe czerwone pajączki gryzą?

Na szczęście nie. Małe czerwone pajączki w domu nie są groźne dla ludzi. Nie gryzą i nie przenoszą niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt chorób. Jednak o ile lądzień czerwonatka może być sprzymierzeńcem ogrodników i rolników, o tyle przędziorek chmielowiec jest szkodnikiem, którego należy zwalczać. W przypadku pojedynczych osobników mogą pomóc domowe metody walki ze szkodnikami. Jeżeli jednak ich infestacja jest większa i znajdujemy przędziorki w różnych miejscach, na wielu roślinach lub ukryte pod uszczelkami okien, potrzebna będzie profesjonalna dezynsekcja.

Małe czerwone pajączki: jak się ich pozbyć?

Walka z małymi czerwonymi pajączkami w domu może nie należeć do łatwych. Dlaczego? Ponieważ są to gatunki odporne na działanie różnego rodzaju substancji owadobójczych. Jedna z domowych metod, która może być skuteczna na czerwone małe pajączki w domu to mieszanina wody, octu i płynu do mycia naczyń. Takim roztworem należy codziennie spryskiwać miejsca, w których pajączki były widziane. 

Inne domowe sposoby na bardzo małe czerwone pajączki

  • Roztwór szarego mydła: szare mydło 20 g, denaturat 10 ml, letnia woda 1000 ml. W takim roztworze moczymy wacik bawełniany, a następnie myjemy nim liście roślin zaatakowane przez przędziorki.
  • Wyciąg z czosnku: 1 rozgniecioną główkę czosnku zalewamy szklanką wrzątku. Po ostygnięciu mieszamy z 1 litrem letniej wody i otrzymujemy gotowy roztwór do oprysków porażonych roślin.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po środki chemiczne do walki z przędziorkiem chmielowcem lub poprosić o pomoc firmę DDD.
Polecamy także artykuł: czerwone robaki w domu — skąd się biorą i jak je zwalczać?