robaki w lozku

Widok robaków w łóżku chyba u każdego budzi wstręt i obrzydzenie. Robaki w łóżku  najczęściej można spotkać w obiektach noclegowych, w których nie przestrzega się podstawowych zasad higieny, sprzątania i zmiany pościeli. Jednak i we własnym łóżku mogą pojawić się małe robaki. Czy są one groźne? Jak się przedostają do środka i jak można się ich pozbyć?

Robaki w łóżku: rodzaje

W łóżku mogą znajdować się najróżniejsze gatunki owadów, ale te spotykane najczęściej to pluskwy, pchły, a także mączniki. Ponadto trzeba być świadomym obecności roztoczy, które powszechnie występują w naszym otoczeniu i u wielu osób mogą odpowiadać za powstawanie alergii. 

Czerwone robaki na łóżku — pluskwy

Pluskwy to małe owady pasożytnicze, żywiące się krwią człowieka i zwierząt. Mogą występować w materacach, pościeli, tapicerce i innych miejscach w łóżku. Ich obecność może prowadzić do ukąszeń i reakcji alergicznych. Pluskwy w łóżku żywiąc się krwią człowieka i zwierząt mogą powodować ukąszenia, które często wywołują świąd. U niektórych osób ukąszenia mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak zaczerwienienie skóry, obrzęk i świąd o większym nasileniu. Nadmierne drapanie ukąszonych miejsc może prowadzić do otarć i podrażnień skóry, stanowiąc ryzyko infekcji wtórnych. Obecność pluskiew w łóżku może powodować trudności w zasypianiu i zakłócać sen. To z kolei prowadzi do ciągłego zmęczenia, niepokoju i stresu. U alergików pluskwy i ich odchody mogą wywoływać astmę, katar sienny i wysypkę.

Małe robaki gryzące w łóżku — pchły

Pchły to małe skaczące owady pasożytnicze, które żywią się krwią zwierząt, psów i kotów, a czasami także ludzi. Ich obecność w łóżku oznacza wiele problemów i jeszcze więcej nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim pchły odpowiadają za bolesne ukąszenia. Pchły jako małe robaki w łóżku z łatwością gryzą ludzi przez skórę, dostając się do krwi, która jest ich pożywieniem. Ukąszenia pcheł mogą wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne: nasilone zaczerwienienie, obrzęk, świąd i wysypka skórna. Chociaż pchły rzadko przenoszą choroby na ludzi, mogą być nosicielami patogenów takich jak bakterie, wirusy czy pasożyty. Choroby potencjalnie przenoszone przez pchły to  dur brzuszny, tularemia i dżuma.

Pozostałe robaki w łóżku — mączniki i karaczany

Jeśli w pobliżu łóżka znajduje się żywność, np. płatki, pieczywo, słodycze, pozostałości po kolacji lub obiedzie, może to przyciągać różne szkodniki. Niektóre z nich to mączniki spożywcze i karaczany. O ile same mączniki nie stanowią większego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, o tyle karaczany i karaluchy są niebezpieczne dla niego. Owady te mogą przenosić różnego rodzaju bakterie, wirusy i patogeny, będące źródłem poważnych chorób.

Jakie choroby przenoszą karaczany?

  • Salmonelloza. Karaczany przenoszą bakterie Salmonelli, która powoduje zakażenie przewodu pokarmowego u ludzi. Objawia się to biegunką, wymiotami, gorączką i bólem brzucha.
  • Dur brzuszny. Jest to choroba bakteryjna wywoływana przez bakterie Shigella, a karaczany mogą być jej nosicielami. Powoduje ona podobne objawy do salmonellozy.
  • Dur plamisty (tyfus). Ta choroba z kolei jest wywoływana przez bakterię Rickettsia, prowadzącą do gorączki, osłabienia, bólów głowy, wysypki i innych objawów.
  • Grypa. Karaczany mogą przenosić wirusy grypy, odpowiedzialne za infekcje układu oddechowego u ludzi. Przenoszenie wirusa grypy przez karaczany jest jednak rzadsze niż w przypadku innych chorób.

Warto podkreślić, że karaczany nie są głównym źródłem tych chorób, a zakażenia mogą wystąpić głównie przez bezpośredni kontakt z odchodami tych owadów lub poprzez spożycie zanieczyszczonej nimi żywności. Obecność jakichkolwiek owadów w łóżku jest niepożądana i może sprowadzać mniejsze lub większe niebezpieczeństwo na ludzi, szczególnie dzieci, osoby starsze i chore, których układ odpornościowy jest osłabiony. 

Sprawdź jak skutecznie przeprowadzić zwalczanie pluskiew?

Robaki w łóżku: skąd się biorą?

Pojedynczy robak na łóżku nie jest dziwnym widokiem. Jednak kiedy jest ich kilka, kilkanaście lub jeszcze więcej, może to wskazywać na poważny problem z czystością i higieną w mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania robaków w łóżku.

Rzadko zmieniana pościel

Jeśli zauważono robaki na łóżku hotelowym, oznacza to, że pościel na nim nie była od dawna przebierana. Jeśli dodamy do tego dużą rotację gości hotelowych, bardzo łatwo o poważną infestację pchłami, wszami oraz pluskwami. Wybierając miejsce noclegowe, zawsze należy zwracać uwagę na czystość w pokoju i przed położeniem się do łóżka dokładnie je obejrzeć, zaglądając pod materac, poduszki i kołdrę. Warto również sprawdzić, czy pościel jest świeża i nie ma niej żadnych śladów i zabrudzeń. 

Przebywanie zwierząt domowych w łóżku

Robaki w łóżku mogą pochodzić bezpośrednio od zwierząt domowych, którym pozwalamy spać w sypialni. Ryzyko to wzrasta wprost proporcjonalnie, jeśli są to zwierzęta wychodzące na zewnątrz. Mogą one przynosić stamtąd nie tylko pchły, ale również kleszcze i inne pasożyty i owady, które następnie zalęgają się w łóżku. Zwierzęta pozostawiają także na łóżku sierść i zapach, który może przyciągać inne owady z zewnątrz. Wiele z nich żywi się resztkami ograniczonymi, znajdując w łóżku i pościeli świetne warunki do rozmnażania się.

Resztki jedzenia w łóżku

Wiele osób ma zwyczaj jedzenia w łóżku. Nie ma w tym nic złego, jeśli łóżko jest regularnie odkurzana, a pościel wymieniana i prana. Jeżeli jednak w łóżku zalegają resztki jedzenia, pościel jest poplamiona sosami, napojami i tłuszczem, może stać się kolonią szybko rozwijających się bakterii, przyciągając do siebie owady, które szukają pożywienia. W takim łóżku spotkać można larwy najróżniejszych owadów, począwszy od much, przez mrówki, karaluchy, pluskwy i inne. Łóżko, jak i sama sypialnia nie powinna być traktowana jako miejsce do jedzenia posiłków, a jeśli do tego dochodzi, należy tam regularnie sprzątać, usuwając pozostałości jedzenia z podłogi, łóżka i pościeli.

Suszenie prania na zewnątrz

Latem często suszy się pranie na zewnątrz, dzięki czemu nabiera przyjemnego zapachu i szybciej schnie. Jeśli jednak rozwieszamy mokrą pościel pod drzewami lub w pobliżu wysokich traw, wilgotna tkanina może przyciągać różnego rodzaju robaki i owady. Ukrywają się one w zakamarkach pościeli, która po wyschnięciu wnoszona jest do domu i kładziona na łóżko. Mając dużego pecha, możemy w ten sposób nieświadomie wprowadzić do sypialni mrówki, żuki, komary, osy, a także gąsienice i inne mniej lub bardziej niebezpieczne owady. Jak temu zapobiec? Po wysuszeniu pościeli dobrze jest ją mocno strzepać i przerzucić na drugą stronę, dokładnie sprawdzając wszystkie narożniki i zaszewki w poszukiwaniu owadów.

Polecamy artykuł: insekty w domu — rodzaje, zwalczanie.

Spanie w ubraniu

Jeśli leżysz na łóżku w tym samym ubraniu, w którym byłeś w pracy, szkole, na zakupach lub pracowałeś w ogrodzie, w łatwy sposób możesz wnieść do niego różne robactwo. Pomijamy przy tym fakt, że w ten sposób do łóżka dostaje się wiele alergenów, mających szkodliwy wpływ na zdrowie.

Robaki w łóżku: jak się pozbyć?

Białe robaki w łóżku to najczęściej larwy. Jeśli je spotkamy, oznacza to, że doszło do poważnej infestacji. W takim przypadku larwy mogą znajdować się także w innych, trudniej dostępnych miejscach łóżka, również wewnątrz materaca lub kołdry. Jedyna skuteczna metoda pozbycia się ich to dezynsekcja środkami owadobójczymi, wykonana przez profesjonalną firmę. W pewnych przypadkach musi ona być wykonana kilkukrotnie, aby mieć pewność, że wszystkie insekty uległy zniszczeniu. 

Dezynfekcja pościeli

Pościel zaatakowana przez robaki może być poddana dezynfekcji. Dezynfekcja wysoką temperaturą jest skuteczna na większość insektów. Można ją przeprowadzić poprzez pranie, parowanie lub prasowanie. W domowych warunkach w ten sposób dezynfekujemy wyłącznie poszewki, ewentualnie mniejsze poduszki. Aby zdezynfekować kołdry i materace, konieczna będzie pomoc firmy DDD.

Odkurzanie łóżka

Jeśli robaki w łóżku obecne są tylko na jego powierzchni, można spróbować je usunąć odkurzaczem. Bardzo dokładnie należy odkurzyć całe łóżku z każdym jego zakamarkiem. Po odkurzeniu należy opróżnić worek, aby robaki, które ewentualnie przeżyły, nie wydostały się z niego na zewnątrz. Po takim zabiegu warto poddać łóżku obserwacji, upewniając się, czy nie pojawiły się na nim nowe robaki. Uzupełnieniem tej metody może być dezynfekcja. 

Poprawa warunków higienicznych

Najlepszą metodą zapobiegania robakom w łóżku jest utrzymanie wysokiej higieny w sypialni. Nie wnoszenie do niej jedzenia, nie wpuszczanie zwierząt domowych, a także częsta zmiana pościeli i pranie jej w wysokiej temperaturze.